19 listopada 2020
Foto-murale – upamiętnienie przyjazdu Lwowskich Profesorów

– na ogrodzeniu murowanym Remondis, przy ul. Akademickiej 3, pomiędzy budynkiem dawnych stajni, a strażą  pożarną (naprzeciwko Rektoratu) zamontowano 8 foto-murali. Murale są drukowane na płótnie i osadzone w aluminiowych ramach, wielkość jednego to ok. 5,1m x 1,8m, łączna powierzchnia wydruków ok. 73,6m2. Zdjęcia ułożono w kolejności od przyjazdu Profesorów ze Lwowa, poprzez budowę 5 obiektów uczelni, do pierwszych wykładów, a następnie pokazano czasy współczesne, kończąc na samolocie szkoleniowym Politechniki. Na muralu nr5 widnieje budowa Wydziału Architektury (foto z lat 70-tych). Każdy foto-mural zaopatrzono opisem w języku polskim i angielskim. Pomysłodawcą realizacji jest JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk, projekt opracowali prof. Klaudiusz Fross i prof. Tomasz Wagner, nadzór nad realizacją objęła Rzecznik PŚ Jadwiga Witek.

Mural 1

1946 - Powitanie lwowskich profesorów. Na zdjęciu: prof. Włodzimierz Burzyński, prof. Stefan Błażyński, prof. Stanisław Fryze, prof. Stanisław Ochęduszko.

Mural 2

Lata 50. XX w. - Budowa gmachu Wydziału Górniczego (obecnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej).

Mural 3

Lata 50. XX w. - Budowa gmachu Wydziału Budownictwa.

Lata 60. XX w. - Budowa gmachu Wydziału Chemicznego.

Mural 4

Lata 50. XX w. - Wydział Elektryczny, prof. Stanisław Fryze prowadzi wykład.

Laboratorium Wydziału Elektrycznego. Na zdjęciu: prof. Stanisław Fryze oraz Jego uczeń – późniejszy prof. Stefan Węgrzyn.

Mural 5

Lata 70. XX w. - Budowa gmachu Wydziału Architektury.

Lata 70. XX w. - Budowa gmachu Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Mural 6

2020 - Sale dydaktyczne i laboratoria współcześnie.

Mural 7

2020. Gmach Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.

Mural 8

2020 - Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Politechniki Śląskiej.

Projekt wykonaliśmy z dużą satysfakcją. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie. Murale są drukowane w całości bez łączenia. Wybrano to rozwiązanie jako lepsze niż wydruki na płytach dibond, obarczone rozszerzalnością cieplną oraz koniecznością składania jednego foto-murala z 2 elementów z widoczną szczeliną.

Klaudiusz Fross
Dziekan