29 lipca 2020
Chwila nieuwagi i fontanny nie ma.

Dnia 3 lipca niefortunny wjazd samochodu służb porządkowych miasta doprowadził do niecodziennego wypadku i zniszczenia fontanny przed budynkiem Naszego Wydziału. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Szkoda tylko fontanny. Samochód wyciągnęła Straż Pożarna. Miejmy nadzieję, że naprawa nie potrwa zbyt długo.

Pokazany na foto samochód, zagłębiony w posadzce, obserwowany przez zdziwionych przechodniów nie był kolejnym elementem designu w przestrzeni akademickiej. Warto wiedzieć, że fontanny z dyszami na poziomie nawierzchni pod powierzchnią posadzki posiadają spore komory technologiczne. Warto projektując przewidywać takie sytuacje stosując np. dodatkowy ruszt ze stali nierdzewnej o odpowiedniej wytrzymałości. Projektując stale uczymy się na błędach, ważne aby jak najmniej na swoich. W Katedrze RAr5 od ponad 20 lat polecamy autorską metodologię projektowania z wykorzystaniem badań oraz ocen jakościowych obiektów. Opisana sytuacja jest także okazją do przemyśleń w zakresie bezpiecznego użytkowania obiektów oraz projektowania z przewidywaniem sytuacji, które nie powinny nastąpić. Nie jest to łatwe. Do momentu naprawy proszę o zachowanie ostrożności wokoło ogrodzonej byłej fontanny.

Klaudiusz Fross
dziekan