13 czerwca 2020
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 7 czerwca 2020 r. odeszła Świętej Pamięci dr inż. Janina Szczepańska

Wieloletni nauczyciel akademicki – w latach 1990-2002 adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Specjalista w zakresie ochrony środowiska i planowania przestrzennego.

W pracy akademickiej dzieliła się swymi bogatymi doświadczeniami praktycznymi, które zdobyła pracując m.in. w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego i jako główny projektant w Biurze Planowania Przestrzennego w Katowicach w Pracowni Planu Rozwoju Województwa do 1990 r. Wykonała wiele opracowań ekofizjograficznych i prognoz oddziaływania na środowisko. Opublikowała szereg artykułów w fachowych czasopismach. Uczestniczyła również w tworzeniu Leśnego Pasa Ochronnego GOP na przełomie lat 60. i 70. XX w.

Była aktywnym członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich i członkiem Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz biegłym Ministerstwa Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Za aktywność naukową, zawodową i społeczną otrzymała wiele wyróżnień, a pośród nich w 2003 r.  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. .

Wspominamy ją jako znakomitą znawczynię problematyki ochrony środowiska a także jako pogodną, ciepłą i życzliwą osobę zawsze gotową udzielić rady i pomocy studentom i współpracownikom.

Pogrzeb odbędzie się w środę - msza żałobna o godzinie 11.00 w kościele na ul. Gawronów 20 w Katowicach, a pogrzeb w Sosnowcu przy al. Mireckiego.

Pozostanie w naszej pamięci na zawsze

Dziekan, Rada Dziekańska, Rada Dyscypliny i wspólnota akademicka Wydziału Architektury

Komunikat zawiera załącznikidr_inż_Janina_Szczepańska.jpg

Wiadomość utworzona: 9 czerwca 2020 10:20, autor: Mirosław Rogula