10 grudnia 2019
Nasi studenci zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Architektoniczno-Krajobrazowego „Drugie życie fortu”

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczno-Krajobrazowy „Drugie życie fortu” zorganizował Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Jego celem było wykonanie projektu koncepcyjnego Centrum Administracyjnego w Zielonkach w rejonie fortu „Zielonki-Marszowiec” wraz z opracowaniem projektu zieleni. Prace złożyło 13 zespołów projektowych z Polski, Węgier, Litwy i Ukrainy. Nagrody w konkursie rozdano podczas konferencji podsumowującej konkurs, która odbyła się 27 listopada w Spichlerzu Uniwersytetu Rolniczego przy ul. Balickiej w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pokonkursowa. Międzynarodowy konkurs architektoniczno-krajobrazowy to zadanie finansowane w ramach umowy 514/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Projektem kierowała Magdalena Wilkosz-Mamcarczyk. Założono międzynarodowy zasięg projektu, zaplanowano monografię, ale też przewidziano komercjalizację wyników badań czyli rozwiązania praktyczne dla gminy.
Pierwszego miejsca nie przyznano, drugie otrzymały ex equo zespoły projektowe z Politechniki Śląskiej w Gliwicach w składzie: Wojciech Siudy, Kamil Kajdas (którym lekkiego wsparcia udzielił dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański prof. PŚ) i Politechniki Krakowskiej w składzie: Katarzyna Hodor, Julia Sierpień, Agnieszka Matusik, Wojciech Bobek, Szymon Chromik, Małgorzata Partyka, Katarzyna Blukacz i Filip Suchoń.
Projekt z Politechniki Krakowskiej scharakteryzowano jako mocny i inspirujący, propozycję Politechniki Śląskiej jako bardziej funkcjonalną. Za projektem z Gliwic przemawiało wyraźne osadzenie fortu w ogólnej koncepcji.

Komunikat zawiera załącznikiWojciech Siudy Kamil Kajdas.png, Zielonki Marszowiec Siudy Kajdas.jpg

Wiadomość utworzona: 10 grudnia 2019 13:02, autor: Mirosław Rogula
Ostatnia modyfikacja: 10 grudnia 2019 13:03, wykonana przez: Mirosław Rogula