28 października 2019
Parklet Teatralna 4 w Katowicach zaprojektowali studenci Wydziału.

Przy ulicy Teatralnej powstał pierwszy w Katowicach parklet, czyli dodatkowa przestrzeń dla pieszych w miejscach zdominowanych przez samochody. Wyposażony w siedziska i dużą ilość zieleni, może przybierać różne formy, które są odpowiedzią na niedobór przestrzeni publicznych, miejsc do odpoczynku oraz roślinności w centrach miast. Obiekt jest owocem współpracy Urzędu Miasta Katowice i Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej. Znajdująca się na miejscach parkingowych aranżacja pomimo popularności na świecie jest jedną z nielicznych w Polsce. Poprzedzony wnikliwymi badaniami projekt pod patronatem dr hab. inż. arch. Klaudiusza Frossa prof. PŚ wykonali studenci Wydziału Architektury w składzie: Mateusz Grela, Adam Zbroiński, Piotr Szendera, Jan Scelina, Adrian Pikorski. Kolejny etap to badania obserwacyjne sposobu użytkowania i zachowań użytkowników parkletu. Badania posłużą stworzeniu optymalnego modelu dla serii parkletów dla Katowic. Parklet Teatralna 4 to godna uwagi inicjatywa Urzędu Miasta i Regionalnego Instytut Kultury mająca na celu pokazania alternatywnych sposobów użytkowania przestrzeni miejskich poprzez tworzenie atrakcyjnych mikro-stref wypoczynku i rekreacji. Parklet zajął trzy miejsca parkingowe, jest realizacją niskobudżetową, składa się z elementów składanych z możliwością demontażu na okres zimy. Jest to autorski projekt prototypowy, który można zrealizować z wysokiej jakości materiałów jako obiekt całoroczny. Skierowanie zapytania o współpracę do Wydziału architektury Politechniki Śląskiej było dobrym rozwiązaniem. Zadanie projektowe rozpoczęto w formie warsztatów na miejscu inwestycji z zakończono prezentacją plansz z 3 koncepcjami na Wydziale. Do realizacji przyjęto wybraną przez inwestora koncepcję, która została zmodyfikowana wg sugestii i oczekiwań. Studenci architektury są gotowi do podejmowania różnorodnych wyzwań projektowych (w zakresie koncepcji architektoniczno-urbanistycznych, rewitalizacji, konserwacji zabytków, designu itp.) w ramach zajęć semestralnych pod kierunkiem doświadczonych prowadzących, działalności kół naukowych lub stworzonej przez Dziekana Grupy Architekci.

GRUPA ARCHITEKCI WYDZIALU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

To założona w 2019 roku przez Dziekana Wydziału prof. Klaudiusza Fross prężnie działająca grupa do specjalnych zadań projektowych. Grupę tworzą architekci, studenci architektury oraz konsultanci.

Komunikat zawiera załączniki20190625_115348.jpg, Parklet.JPG

Wiadomość utworzona: 28 października 2019 13:26, autor: Mirosław Rogula
Ostatnia modyfikacja: 28 października 2019 18:34, wykonana przez: Mirosław Rogula

Aktualności Wydziału Architektury