7 maja 2019
1 maja w wieku 94 lat zmarł wybitny polski architekt Aleksander Franta

nasz mistrz i przyjaciel. Zawsze czynny, zawsze pełen twórczych i mądrych refleksji, z jakimi dzielił się na zebraniach komisji UIA PAN i inauguracjach roku akademickiego na naszym Wydziale oraz przy wielu innych okazjach.
Aleksander Franta urodził się w 1925 roku Krakowie. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej. Za Śląskiem związała go praca zawodowa. Stał się jednym z najważniejszych architektów modernizmu na Śląsku. Od 1949 roku należał do "Miastoprojektu Katowice" wraz z Henrykiem Buszką i Jerzym Gottfriedem. Tworzyli zespół projektowy znany jako Zielone Konie. Od 1958 roku wraz z Henrykiem Buszko prowadził autorską Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego. W latach 1971–1979 wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (1975).
Był autorem między innymi:
Gmachu Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach, 1950-1954 (z Henrykiem Buszką i Jerzym Gottfriedem)
Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, 1958-1979 (z Henrykiem Buszką, Marianem Dziewońskim i Tadeuszem Szewczykiem)
Dzielnicy Leczniczo-Rehabilitacyjna na Zawodziu w Ustroniu, 1967-1978 (z Henrykiem Buszką i Tadeuszem Szewczykiem)
Osiedla Gwiazdy w Katowicach, 1967-1979 (z Henrykiem Buszką i Tadeuszem Szewczykiem)
Był również współautorem z Henrykiem Buszką osiedli domów profesorskich w Katowicach Brynowie, Pałacu Ślubów w Chorzowie.
Msza w jego intencji zostanie odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Św. na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach w piątek 10 maja o godzinie 16.00. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 11 maja o godzinie 12.00 na cmentarzu przy ul. Świętej Anny w Nowym Targu.

Dziekan, Kolegium Dziekańskie i Wspólnota Akademicka Wydziału Architektury

Komunikat zawiera załącznikiFranta.jpg