Logo Politechniki Śląskiej Politechnika Śląska
BIP   English
szukaj:
Przejdź do wyszukiwania

23 października 2019
Programy projakościowe – zestawienie informacji, ważne daty
Przypominamy, o aktualizacji istniejących programów projakościowych oraz o uruchomieniu nowych mających na celu wspieranie działalności naukowej pracowników, doktorantów oraz studentów Politechniki Śląskiej. Termin składania wniosków w niektórych z nich upływa z dniem 30 października.
 
Informacje zawierające listę programów, zasady ubiegania się o stypendium oraz miejsce składania wniosków dostępne są pod adresem:
https://www.polsl.pl/Documents/2019/Programy_projakosciowe.pdf
 
Szczegółowe informacje – treści zarządzeń w sprawie konkursów – znajdują się w Monitorze Prawnym Politechniki Śląskiej, dostępnym na stronie prawo.polsl.pl w zakładce Programy projakościowe.

Wiadomość utworzona: 23 października 2019 08:09, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 23 października 2019 08:09, wykonana przez: Anna Mrowiec
22 października 2019
Dołącz do High Flyers!

Interesujesz się lotnictwem, a w szczególności dronami? Jesteś ambitny, kreatywny, chcesz rozwijać swoje pasje, a przy okazji poznać ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą? Przyjdź na spotkanie rekrutacyjne Międzywydziałowego Koła Naukowego Bezzałogowych Obiektów Latających HIGH FLYERS, które odbędzie się 24 października o godz. 16:15 w auli C Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 16 w Gliwicach.

Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających High Flyers zajmuje się projektowaniem, budową i eksploatacją autonomicznych obiektów latających typu UAV. Koło ma charakter interdyscyplinarny i skupia studentów pasjonujących się elektroniką, informatyką, mechaniką, modelarstwem lotniczym, projektowaniem CAD, analizą aerodynamiczną CFD, analizą obrazów cyfrowych.

Oferujemy:
• wyjazdy na międzynarodowe zawody,
• udział w interdyscyplinarnych projektach PBL,
• realizację prac dyplomowych,
• współpracę z przemysłem,
• dla najlepszych szkolenia UAVO na operatora drona.
 
Ewentualne pytania można kierować:
highflyers.polsl@gmail.com
 

Wiadomość utworzona: 22 października 2019 08:22, autor: Anna Mrowiec
21 października 2019
20-lecie Regionalnego Punktu Kontaktowego

Trwa konferencja „Śląska nauka bez granic. 20 lat Regionalnego Punktu Kontaktowego przy Politechnice Śląskiej”. W jej uroczystym otwarciu, które odbyło się dziś, 21 października, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym, wzięli udział m.in. były premier prof. Jerzy Buzek, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego oraz prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, a także pracownicy punktu, naukowcy i zaproszeni goście.
 
Dwudniowa konferencja (21-22 października) ma na celu podsumowanie ostatnich lat działalności w programach ramowych jednostek naukowo-badawczych, przedstawienie możliwości finansowania badań w bieżącej perspektywie oraz zachęcenie do udziału w Programie Horyzont 2020, programach krajowych, a także w kolejnym programie ramowym Komisji Europejskiej— Horizon Europe.

Gratulacje i życzenia na ręce dyrektor RPK złożył rektor prof. Arkadiusz Mężyk: – Bardzo się cieszę, że Regionalne Biuro Kontaktowe w ciągu 20 lat osiągnęło tak wiele. Mamy świadomość, że taki przyrost dorobku naukowego i jakości badań jest wynikiem funkcjonowania Regionalnego Punktu Kontaktowego, który z jednej strony dostarcza informacji na temat projektów, z drugiej przygotowuje nas do tego, w jaki sposób aplikować, by ta skuteczność była jak największa. Mamy nadzieję, że liczba publikacji i umiędzynarodowienie uczelni będą wzrastały, a więc by profesorowie z zagranicy przyjeżdżali do nas i prowadzili badania w naszych laboratoriach. A tego bez programów z Unii Europejskiej nie jesteśmy w stanie zrealizować – powiedział rektor.

Dyrektor Punktu, Katarzyna Markiewicz-Śliwa, w swym wystąpieniu opowiedziała o osiągnięciach i planach prowadzonej przez nią jednostki: – Chcemy żyć wygodnie i w luksusie, zdrowym środowisku. Tego się nie da zrobić bez nowych technologii. Tego się nie da zrobić bez państwa szalonych pomysłów – zwróciła się do naukowców.
– Pamiętajmy o tym, że jako kraj członkowski możemy aplikować o środki z funduszy centralnych. Komisja jest chętna do ich przekazywania, więc mam nadzieję, że z naszą pomocą państwo „pożrecie” większą ilość tych środków. W sumie pozyskaliśmy 116 projektów a złożyliśmy 952, także współczynnik jest całkiem niezły. Dysponujemy nowoczesnymi laboratoriami, dobrą infrastrukturą, wykwalifikowaną kadrą, umiemy opracowywać projekty, brakuje nam środków na delegacje, patenty itp. Ale wszystko to można umieścić w budżecie projektów ramowych – przekonywała.

Jubileusz Punktu był też okazją do uhonorowania jego założycieli. Statuetki otrzymali Danuta Obracaj, Jerzy Mościński oraz Halina Kocek z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Wręczył je prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2012), premier RP (1997-2001). – Kiedy powoływaliśmy punkty kontaktowe, nie miałem pojęcia, że będę sprawozdawcą 7. Programu Ramowego. Wchodziliśmy wtedy w nieznane. A ci wspaniali ludzie 20 lat temu zabrali się po prostu do roboty. Ten punkt kontaktowy jest naprawdę znaczący. Służy najważniejszemu celowi – żeby nasza nauka, nie tylko nauki ścisłe, ale też humanistyczne, miały dostęp do tego, co robimy na co dzień, by były wdrażane – dziękował uhonorowanym prof. Buzek.

W pierwszej części konferencji swoje wystąpienia mieli także prof. Krzysztof Cyran z Politechniki Śląskiej, Piotr Cofałka z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, w drugiej części można było posłuchać m.in. Regine Kanoneki z Komisji Europejskiej o finansowaniu badań w nowej perspektywie budżetowej HORIZON EUROPE.

Szczegółowy program drugiego dnia konferencji, która rozpocznie się jutro (22.10.) o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym, dostępny jest TUTAJ
 
Regionalny Punkt Kontaktowy przy Politechnice Śląskiej od 1999 roku działa na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aby zapewnić optymalny dostęp do wszystkich naukowców w woj. śląskim i opolskim utworzono Regionalną Sieć Punktów Kontaktowych koordynowaną przez RPK Politechnika Śląska.
 
Galerię zdjęć z uroczystego otwarcia konferencji można zobaczyć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 21 października 2019 15:40, autor: Anna Mrowiec
21 października 2019
Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości na Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska zaprasza do udziału w największych w Polsce targach pracy i przedsiębiorczości. Najbliższa, trzynasta już edycja Giełdy Pracodawcy i Przedsiębiorczości, odbędzie się 24 października w Ośrodku Sportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Kaszubskiej 28.
 
Podczas wydarzenia swoje oferty zaprezentuje blisko 100 pracodawców, a w Strefie Doradztwa będzie można m.in. przeprowadzić treningową rozmowę kwalifikacyjną czy stworzyć profesjonalne CV. Targi pracy odbywają się na Politechnice Śląskiej dwa razy w roku – wiosną i jesienią.
 
Odwiedzający mają możliwość wybrania ofert skrojonych pod praktycznie każde oczekiwania – a więc w ramach pełnego zatrudnienia, w formie stażu, ale także i praktyk. Pomoc znajdą tu także uczniowie szkół średnich, którzy będą mogli uzyskać informacje o najbardziej poszukiwanych zawodach.
 
Dla wszystkich dostępna będzie tablica z ogłoszeniami wystawców. Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości to również możliwość poznania sposobów wyrabiania i doskonalenia kompetencji oraz umiejętności najbardziej poszukiwanych na współczesnym rynku pracy.
 
Podczas wydarzenia działać będzie również Strefa Doradcza, w której poszukujący pracy mogą zasięgnąć praktycznych wskazówek; czynny będzie też punkt konsultacyjny Polskiej Inspekcji Pracy. Dzięki środkom pozyskanym z UE na realizację projektu Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje na hali targowej zostanie zbudowana Strefa Przedsiębiorczości, w której zainteresowani będą mogli uzyskać informacje o możliwościach otrzymania merytorycznego i finansowego wsparcia działalności gospodarczej i skorzystać z konsultacji z ekspertami ds. przedsiębiorczości.
 
Wystawcami strefy będą również Studenckie Koła Naukowe, w których młodzi ludzi mogą rozwijać swoje pasje naukowe oraz kompetencje niezbędne do odnoszenia sukcesów zawodowych. Podczas Giełdy zaprezentują się m.in. Aptiv, ArcelorMittal Poland, PWiK Sp. z o.o. w Rybniku, ZF Group. –
 
Ofertę wystawców giełdy będzie można znaleźć w katalogu, którego premiera przewidziana jest na dzień wydarzenia. Katalog będzie dystrybuowany w trakcie wydarzenia, następnie w Biurze Karier Studenckich oraz – w wersji elektronicznej – na stronie www.kariera.polsl.pl. W okresie „po-giełdowym” służył będzie doradcom zawodowym Politechniki jako aktualna informacja o ofercie rynku pracy, możliwościach rozwoju zawodowego i podnoszenia kompetencji dedykowanych studentom, absolwentom i pracownikom naukowym. – mówi Barbara Odoszewska, doradca zawodowy z Biura Karier Studenckich.
 
Koordynatorami wydarzenia są uczelniane Biuro Karier Studenckich, Centrum Inkubacji i Transferu Technologii oraz Samorząd Studencki.
 
Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie internetowej www.targipracy.polsl.pl. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Minister Edukacji Narodowej, PARP, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, RIPH, KSSE, RIG w Katowicach, WUP w Katowicach oraz miasta: Katowice, Zabrze, Gliwice.

Wiadomość utworzona: 21 października 2019 13:58, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 21 października 2019 15:03, wykonana przez: Jadwiga Witek
21 października 2019
Jubileusz 20-lecia Szkoły Giełdowej

18 października 2019 r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się Jubileusz 20-lecia Szkoły Giełdowej. W uroczystych obchodach Gali wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski, a także zaproszeni goście. Uroczystość otworzyła Izabela Olszewska – Członek Zarządu GPW. Z Politechniki Śląskiej udział w Jubileuszu wzięli: prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz dr hab. Izabela Jonek-Kowalska, Prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Organizacji i Zarządzania. Pamiątkowy dyplom wraz z podziękowaniami za współpracę odebrał z rąk prezesa GPW Marka Dietla oraz przedstawicieli władz Fundacji GPW dr inż. Tomasz Nawrocki – koordynator Szkoły Giełdowej na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. W trakcie spotkania odbyła się także debata ekonomiczna z udziałem Marka Dietla, prezesa GPW i Wiesława Rozłuckiego, byłego prezesa GPW. Najbliższe terminy kursów Szkoły Giełdowej na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej: • 16 - 17 listopada 2019 r. – Podstawy inwestowania na giełdzie, • 30 listopada - 1 grudnia 2019 r. – Giełda dla średniozaawansowanych.

Wiadomość utworzona: 21 października 2019 13:22, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 21 października 2019 13:27, wykonana przez: Marek Gabzdyl
18 października 2019
Sukces Politechniki Śląskiej w rankingu Times Higher Education by subject

Politechnika Śląska zadebiutowała w prestiżowym rankingu Times Higher Education by subject! W zestawieniu najlepszych szkół wyższych na świecie, nasza uczelnia zajęła wysokie miejsca w aż dwu dyscyplinach: Engineering and Technology oraz Computer Science.
 
W rankingu oceniono 1400 uczelni z całego świata. W obszarze Engineering and Technology Politechnika Śląska znalazła się w przedziale 601-800, razem z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską.  
 
Z kolei dyscyplina Computer Science pozycjonuje Politechnikę Śląską w przedziale 501-600. Przed naszą uczelnią, w przedziale 301-400, lokuje się jedynie Uniwersytet Warszawski.
 
Obecność Politechniki Śląskiej w jednym z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych rankingów obejmujących uczelnie, to przede wszystkim efekt pracy naszej wspólnoty akademickiej. To udany debiut i wielki sukces oraz powód do dumy dla wszystkich naszych pracowników i studentów. Wyniki te cieszą tym bardziej, iż są potwierdzeniem realizacji celów założonych w strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2020. Plasując się na mocnej pozycji, w ścisłej czołówce najsilniejszych polskich ośrodków akademickich o uznanej renomie, Politechnika Śląska zyskuje większą rozpoznawalność na arenie światowej, a przez to nowe szanse rozwoju.
 
Na podstawie wyników międzynarodowych audytów prowadzonych na uczelni oraz dotychczasowych osiągnięć naukowych i perspektyw rozwoju technologicznego, zdefiniowaliśmy w Politechnice Śląskiej sześć priorytetowych obszarów badawczych. Dwie wyróżnione w rankingu dyscypliny: Computer Science oraz Engineering and Technology są ich częścią. Z pewnością będziemy nadal dynamicznie się rozwijać, wykorzystując nasz potencjał naukowy i współpracując z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Times Higher Education wyłania najlepsze uczelnie, oceniając je według takich kryteriów, jak: jakość kształcenia, liczba studentów przypadająca na pracownika uczelni, poziom badań naukowych, liczba studentów z zagranicy oraz liczba cytowań.

Wiadomość utworzona: 18 października 2019 21:37, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 18 października 2019 21:41, wykonana przez: Jadwiga Witek
18 października 2019
Politechnika Śląska zwycięzcą klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Śląska

16 października w katowickim Kinoteatrze Rialto, Już po raz dziesiąty odbyła się Gala Śląskiego Sportu Akademickiego, która tradycyjnie była okazją do podsumowania minionego, niezwykle udanego, sezonu Akademickich Mistrzostw Śląska. Kolejny raz Politechnika Śląska okazała się okazała się w nich bezkonkurencyjna!

Uczelnie startujące w Akademickich Mistrzostwach Śląska sklasyfikowano w trzech kategoriach: generalnej, medalowej oraz uczelni niepublicznych. Zarówno w klasyfikacji generalnej jak i medalowej wielkim zwycięzcą okazała się ponownie Politechnika Śląska, która w 44 dyscyplinach uzyskała 710 punktów. II  miejsce zdobył Uniwersytet Śląski  zdobywając  660 pkt, natomiast miejsce III zajęła  AWF Katowice -  638 pkt.

Oficjalną część gali rozpoczął prezes AZS Katowice, Bogusław Oleksy, następnie głos zabrał prorektor ds. współpracy z otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Janusz Kotowicz. Podkreślił on ogromne znaczenie wychowania fizycznego dla prawidłowego rozwoju fizycznego studentów, szczególnie w uczelniach technicznych. Politechnika Śląska przywiązuje bardzo dużą wagę do wszelkich działań usprawniających naszą młodzież. Prorektor podziękował i pogratulował nauczycielom oraz kierownictwu Ośrodka Sportu świetnej pracy i wyników. Nasz Ośrodek Sportu prowadzi wspaniałą pracę zarówno nie tylko na zajęciach z wychowania fizycznego, ale również w studenckich sekcjach sportowych, czego najlepszym przykładem są osiągane wyniki w rywalizacji z innymi uczelniami. Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej posiada bardzo dobrą bazę w postaci hal sportowych, lodowiska krytego, krytych kortów tenisowych, otwartych boisk ze sztuczną nawierzchnią, dużą ilość kortów tenisowych oraz  pumptrak, discgolf czy tory do buli. Pod koniec swego wystąpienia prof. J. Kotowicz pogratulował organizatorom AZS Katowice – Organizacji Środowiskowej AZS za  organizację tak ogromnej corocznej rywalizacji w tak wielu dyscyplinach sportowych.  Podczas gali wręczono nagrody i wyróżnienia najlepszym uczelniom oraz sportowcom. Uhonorowano również wyróżniających się działaczy AZS.

Na tegorocznej Gali Śląskiego Sportu Akademickiego oficjalnie zainaugurowano sportowy rok akademicki 2019/2020. AZS Katowice, podobnie jak Politechnika Śląska, rozpoczął obchody jubileuszu 75-lecia działalności swojej działalności.
 

Wiadomość utworzona: 18 października 2019 15:05, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 18 października 2019 15:06, wykonana przez: Anna Mrowiec
18 października 2019
Sukces Politechniki Śląskiej w rankingu Times Higher Education by subject

Politechnika Śląska zadebiutowała w prestiżowym rankingu Times Higher Education by subject! W zestawieniu najlepszych szkół wyższych na świecie, nasza uczelnia zajęła wysokie miejsca w aż dwu dyscyplinach: Engineering and Technology oraz Computer Science.
 
W rankingu oceniono 1400 uczelni z całego świata. W obszarze Engineering and Technology Politechnika Śląska znalazła się w przedziale 601-800, razem z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską.  
 
Z kolei dyscyplina Computer Science pozycjonuje Politechnikę Śląską w przedziale 501-600. Przed naszą uczelnią, w przedziale 301-400, lokuje się jedynie Uniwersytet Warszawski.
 
Obecność Politechniki Śląskiej w jednym z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych rankingów obejmujących uczelnie, to przede wszystkim efekt pracy naszej wspólnoty akademickiej. To udany debiut i wielki sukces oraz powód do dumy dla wszystkich naszych pracowników i studentów. Wyniki te cieszą tym bardziej, iż są potwierdzeniem realizacji celów założonych w strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2020. Plasując się na mocnej pozycji, w ścisłej czołówce najsilniejszych polskich ośrodków akademickich o uznanej renomie, Politechnika Śląska zyskuje większą rozpoznawalność na arenie światowej, a przez to nowe szanse rozwoju.
 
Na podstawie wyników międzynarodowych audytów prowadzonych na uczelni oraz dotychczasowych osiągnięć naukowych i perspektyw rozwoju technologicznego, zdefiniowaliśmy w Politechnice Śląskiej sześć priorytetowych obszarów badawczych. Dwie wyróżnione w rankingu dyscypliny: Computer Science oraz Engineering and Technology są ich częścią. Z pewnością będziemy nadal dynamicznie się rozwijać, wykorzystując nasz potencjał naukowy i współpracując z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Times Higher Education wyłania najlepsze uczelnie, oceniając je według takich kryteriów, jak: jakość kształcenia, liczba studentów przypadająca na pracownika uczelni, poziom badań naukowych, liczba studentów z zagranicy oraz liczba cytowań.

Wiadomość utworzona: 17 października 2019 16:49, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 18 października 2019 21:36, wykonana przez: Jadwiga Witek
17 października 2019
Student Politechniki Śląskiej Ambasadorem Kariery w UE

Patryk Wrześniowski, student Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej, został jednym z Ambasadorów Kariery w Unii Europejskiej w ramach kolejnej edycji programu, prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Europejski Urząd Doboru Kadr.
 
Preselekcja objęła ocenę złożonych aplikacji oraz rozmowy z kandydatami. Pozytywnie zrekrutowani ambasadorzy, wywodzący się spośród studentów najlepszych europejskich uczelni, odpowiedzialni będą za informowanie oraz promocję zatrudnienia w instytucjach europejskich. Do ich zadań należeć będzie m.in. uczestniczenie w targach pracy, organizacja i prowadzenie prezentacji możliwości zatrudnienia w UE dla studentów, rozwój sieci kontaktów między uczelniami i dostarczanie informacji wszelkim zainteresowanym osobom oraz mediom, a także odpowiadanie na wszelkie zapytania dotyczące możliwości zawodowych w instytucjach UE.
 
Szczegółowe informacje o programie  znajdują się na stronie https://epso.europa.eu/home_pl

Kontakt do Ambasadora z Politechniki Śląskiej: eucareers.polsl@gmail.com
 

Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 17 października 2019 09:37, autor: Anna Mrowiec
16 października 2019
Targi Organizacji Studenckich w Centrum Edukacyjno-Kongresowym

Jeśli dopiero co rozpocząłeś studia na Politechnice Śląskiej, chciałbyś poznać nowych ludzi, spędzić czas aktywnie i produktywnie, zdobyć nowe umiejętności, warto 17 października odwiedzić Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej. Odbędą się tam bowiem Targi Organizacji Studenckich, czyli TOST. Początek o godz. 9.00.
 
Pasjonujecie się podróżami? Ciekawi was poznawanie nowych kultur i języków? Dążycie do rozwijania swoich umiejętności miękkich? A może chcielibyście zbudować swoje pojazdy i podbić Europę? Waszą pasją jest zgłębianie wiedzy inżynierskiej? A może po prostu pragniecie poznać nowe osoby i zmienić swoje studia w niezwykłą przygodę?

Na targach będą obecne dziesiątki organizacji studenckich i kół naukowych, gotowych, aby opowiedzieć o swojej działalności i zaprosić do działania oraz odpowiedzieć na nurtujące was pytania.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem mailowym tost@aegee-gliwice.org oraz na Facebooku

Dla każdego przechodnia przewidziany jest poczęstunek w postaci tytułowego tosta oraz kawy czy herbaty do wyboru.
 

Wiadomość utworzona: 16 października 2019 10:39, autor: Anna Mrowiec
15 października 2019
Wręczono statuetki "Tuby"

JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego zostali uhonorowani statuetkami „Tuby”, przyznawanymi przez Wydział Architektury naszej uczelni.
 
Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 14 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym PŚ, podczas immatrykulacji studentów pierwszego roku tego kierunku. 
 
„Tuba” to wyraz docenienia wyjątkowych osobowości, których działania mają wielki wkład w rozwój Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

„Dziękuję serdecznie społeczności i władzom Wydziału Architektury za otrzymane wyróżnienie. Rolą rektora jest wspieranie rozwoju każdego wydziału Politechniki Śląskiej. Bardzo się cieszę, że to wsparcie jest odczuwalne i we współpracy ze świetną kadrą wydziału prowadzi do jego rozwoju” - powiedział Rektor.

„Spotkania z naszymi Architektami to zawsze ogromna przyjemność. Nasze wydziały od dłuższego czasu współpracują ze sobą, a my także jako dziekani realizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, które należy się także całemu Wydziałowi Mechanicznemu Technologicznemu” – dodała prof. Timofiejczuk.
Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 15 października 2019 10:56, autor: Jadwiga Witek
15 października 2019
Polsko-chiński konkurs Art & Design Competition 2020 „Mind & Senses in Art & Design”

Rozpoczęło się przyjmowanie prac do polsko-chińskiego konkursu Art & Design Competition 2020: „Mind & Senses in Art & Design”, organizowanego w ramach Chińsko – Polskiego Konsorcjum Uniwersyteckiego (SPUC), którego gospodarzem w tym roku będzie Politechnika Śląska we współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

Poprzednia, pierwsza edycja konkursu z 2018 roku, która miała miejsce w Beijing University of Technology w Chinach, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników i okazała się być niezwykle wartościową platformą do promowania dialogu między uniwersytetami w Chinach i w Polsce oraz partnerami gospodarczymi. Obecna edycja Art & Design Competition pozwoli na zacieśnienie takiej współpracy.

Konkurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni zrzeszonych w Chińsko-Polskim Konsorcjum Uniwersyteckim. Uczestnicy konkursu składają jedną pracę konkursową w wybranej przez siebie kategorii tematyczno-warsztatowej.
Tematem konkursu „Mind & Senses in Art & Design” są indywidualne interpretacje i odniesienia do tradycji i współczesności codziennego życia krajów partnerskich Konsorcjum, mogące stać się przyczynkiem do wzajemnego poznania i zbliżenia kultur oraz ich promocji.

Prace konkursowe należy składać na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, ul. Akademicka 7 w Gliwicach do 15 grudnia 2019 r. Osobami uprawnionymi do kontaktu w sprawie konkursu na Wydziale Architektury są:

dr hab. inż. arch. Natalia Bąba-Ciosek, prof. PŚ
dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak, prof. PŚ

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://www.polsl.pl/en/Pages/artanddesign.aspx
 

Wiadomość utworzona: 15 października 2019 09:19, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 15 października 2019 09:20, wykonana przez: Anna Mrowiec
14 października 2019
Kongres MŚP już w tym tygodniu!

Od 16 do 18 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się najważniejsze spotkanie firm sektora MŚP w Europie - 9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Współorganizatorem wydarzenia jest Politechnika Śląska.
 
Politechnika Śląska bierze aktywny udział w organizacji Kongresu. Gościem Honorowym wydarzenia jest rektor Uczelni, prof. Arkadiusz Mężyk, który w drugi dniu wystąpi w charakterze eksperta w panelu „Transformacja przedsiębiorstwa. Jak rozpocząć cyfrową i technologiczną rewolucję”. Rektor prof. Arkadiusz Mężyk weźmie również udział w charakterze moderatora w wydarzeniu towarzyszącym – Spotkaniu Polskiego Forum Akademicko – Gospodarczego, pod tytułem: „Rady Uczelni szansą na wzmocnienie współpracy z przedsiębiorstwami”.
 
Podczas trwania Kongresu na Targach Biznes Expo zostanie zaprezentowana oferta badawczo-biznesowa Politechniki Śląskiej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasze stoisko!
 
Mała i średnia przedsiębiorczość to najważniejszy sektor polskiej gospodarki. To również główny temat Europejskiego Kongresu MŚP. O możliwościach rozwoju i wyzwaniach jakie stoją przed przedsiębiorcami dyskutować będą najważniejsze osoby w Państwie, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw.
Kongres stał się już częścią tradycji europejskich wydarzeń gospodarczych. W ciągu trzech dni wydarzenia zaplanowano kilkadziesiąt sesji panelowych oraz wiele warsztatów i spotkań, w których udział wezmą eksperci z kraju i zagranicy.
Osiem ubiegłych edycji zgromadziło liczne grono przedstawicieli świata biznesu, nauki, polityki i środowisk gospodarczych, którzy dyskutowali o szansach i barierach stojących przed mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Podobnie będzie i w edycji tegorocznej.
– Wypełniliśmy niszę, która istniała w Europie. Udowadniamy, że refleksja nad tą problematyką jest potrzebna zarówno w tym kraju, jak i w całej Europie. W Polsce jest 1,7 mln działających firm, w tym 3800 dużych przedsiębiorstw. Skala problemów: zautonomizowania, zorganizowania się tych firm oraz reprezentowania ich stanowisk przed administracją publiczną i samorządową, Rządem i Parlamentem – to główne wyzwania i zadania jakie stoją przed Kongresem – powiedział Tadeusz Donocik, Honorowy Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Przewodniczący Rady Programowej Kongresu.
 
Współorganizacja 9 Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw przez Politechnikę Śląską - zadanie finansowane w ramach umowy 534/P-DUN/2019. ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
 
Program Kongresu dostępny jest na stronie https://ekmsp.eu/program

Wiadomość utworzona: 14 października 2019 11:41, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 14 października 2019 13:07, wykonana przez: Marek Gabzdyl
14 października 2019
CITT zaprasza do udziału w warsztatach

Centrum Inkubacji i Transferu Technologii wraz z Międzynarodowym Centrum Badań Interdyscyplinarnych mają zaszczyt zaprosić na otwarte warsztaty z zakresu prawa własności przemysłowej :
Patent europejski – praktyczne aspekty
 
W programie warsztatów przewidziano omówienie następujących kwestii:
1. Wprowadzenie: koncepcja, przedmiot i zakres europejskiego patentu.
2. Patent europejski: stan techniki, istota wynalazku oraz zastrzeżenia – taktyki przygotowywania dokumentacji dla EPO
3. Praktyczne strategie przygotowywania opisów i zastrzeżeń patentowych
4. Studium przypadku
 
Warsztaty poprowadzi wieloletni ekspert i badacz zdolności patentowych prof. Antonio A. Arciénaga Morales. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
 
Dodatkowo po warsztatach przewidziano dla Twórców indywidualne konsultacje w zakresie procedury uzyskania patentu europejskiego.  W celu skorzystania z indywidualnych konsultacji prosimy o zapisy i kontakt mailowy z Panią Magdaleną Filipek-Marzec (magdalena.Filipek-Marzec@polsl.pl).

Wiadomość utworzona: 14 października 2019 11:35, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 14 października 2019 11:38, wykonana przez: Marek Gabzdyl
14 października 2019
Zaproszenie na konferencję

Regionalny Punkt Kontaktowy Politechnika Śląska zaprasza na konferencję „Śląska nauka bez granic”, która odbędzie się w dniach 21-22 października 2019 r. w auli D Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.
Wydarzenie ma na celu przedstawienie uczestnikom:
 1. całej gamy możliwości finansowania badań w programach krajowych oraz międzynarodowych,
 2. nowych zasad oceny parametrycznej jednostek,
  najlepszej ścieżki do zbudowania własnej kariery naukowej,
 3. założeń instytucji finansujących na kolejną perspektywę budżetową 2021-2027.
Wśród prelegentów swój udział potwierdzili eksperci z Komisji Europejskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz realizatorzy projektów międzynarodowych.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wszystkie informacje dotyczące spotkania można znaleźć pod adresem http://rpk.polsl.pl/pl/20-lat-rpk/o-wydarzeniu/143

Wiadomość utworzona: 14 października 2019 11:26, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 14 października 2019 11:28, wykonana przez: Marek Gabzdyl
14 października 2019
Noc w Instytucie Lotnictwa z Politechniką Śląską

W Instytucie Lotnictwa w Warszawie 11 października zorganizowano kolejną, dziesiątą, a więc jubileuszową „Noc w Instytucie Lotnictwa”, która przyciągnęła tysiące entuzjastów i pasjonatów lotnictwa.
W wydarzeniu nie mogło zabraknąć Politechniki Śląskiej, zatem jako jeden z wystawców obecna była Katedra Technologii Lotniczych Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, prezentując zarówno swój samolot, jak i możliwości kształcenia w branży lotniczej. Na wystawie, tuż obok największego portu lotniczego w Polsce – Lotniska im. Fryderyka Chopina zaprezentowało się ponad 100 różnych firm, szkół i uczelni z branży lotniczej.
Wydarzenie było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z działalnością organizacji lotniczych zajmujących się m.in. konstruowaniem i produkcją statków powietrznych, badaniami i wdrożeniami najnowszych technologii lotniczych, transportu ludzi i towarów, kształceniem i szkoleniem personelu lotniczego. Można było wysłuchać wielu zajmujących wykładów – o świecie lotniczym i przestrzeni kosmicznej – oraz podziwiać panoramę stolicy i lotniska , z wyjątkowo otwartego w tym dniu tarasu widokowego. Wydarzenie to zgromadziło tłumy ludzi dla których lotnictwo to przede wszystkim pasja.
 
Celem uczestnictwa przedstawicieli Uczelni w tym przedsięwzięciu była promocja działalności naukowej i badawczo-wdrożeniowej prowadzonej przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej w obszarach związanych z lotnictwem i kosmonautyką,  Zaprezentowano także bogatą ofertę kształcenia i szkolenia personelu lotniczego ,a w tym m.in.:
 • Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która kształci w specjalnościach: nawigacja lotnicza – pilotaż, a także mechanika i eksploatacja lotnicza,
 • Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego ATO Politechniki Śląskiej w Gliwicach – organizacji uprawnionej do realizacji zintegrowanego szkolenia lotniczego do poziomu licencji pilota zawodowego ATPL(A),
 • Akademickiego Ośrodka Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej Part-147 – organizacji  uprawnionej do realizacji szkoleń mechaników lotniczych w kategoriach: B1.1, B1.2 i B1.3.
W trakcie wystawy zostały przedstawione eksponaty i materiały promocyjne, a także – samolot Aero AT-3 i bezzałogowe statki powietrzne – drony. Eksponaty te były niewątpliwym magnesem przyciągającym tłumy zwiedzających, w tym rodziny z dziećmi, dla których niesamowitą frajdą była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w kokpicie samolotu w charakterystycznej czapce pilota.
Politechnika Śląska planuje stałą obecność na kolejnych edycjach tego imponującego wydarzenia zachęcając młodzież do studiów na kierunkach lotniczych realizowanych w murach górnośląskiej uczelni.

 

Wiadomość utworzona: 14 października 2019 11:20, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 14 października 2019 11:23, wykonana przez: Marek Gabzdyl
11 października 2019
Kobiety w cyberbezpieczeństwie na CYBERSEC 2019

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas drugiego dnia V jubileuszowej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019 (29-30 października) odbędzie się CYBERSEC WOMEN, format poświęcony problemowi deficytu kobiet w sektorze cyberbezpieczeństwa i ICT, którego celem jest wsparcie wysiłków na rzecz zwiększenia udziału kobiet w cyfrowym ekosystemie.
 
CYBERSEC WOMEN organizowany jest we współpracy z European Cyber Security Organisation oraz Women4Cyber.
Cyfryzacja stanowiąca nieodłączny element naszej rzeczywistości, począwszy od życia codziennego po gospodarkę, państwo i społeczeństwo, stawia wyzwania, na które musimy odpowiedzieć wspólnie.

Dlatego tak ważne jest, aby proces ten przebiegał przy współmiernym udziale kobiet, których reprezentacja w sektorze cyberbezpieczeństwa znajduje się obecnie na alarmująco niskim poziomie. Owa dysproporcja uniemożliwia pełne wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą cyberprzestrzeń.

Podczas CYBERSEC WOMEN odbędą się:
 *   panel dyskusyjny SHORTAGE OF WOMEN IN THE CYBERSECURITY SPHERE
 *   zamknięte warsztaty* SECURING THE WORLD’S DIGITAL DNA BY EMPOWERING WOMEN
 *   oraz seria krótkich prezentacji SUCCESS STORIES AND ROLE MODELS – WHO CAN WE LOOK UP TO?
 
Aby wziąć udział w CYBERSEC WOMEN należy zarejestrować się na V Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019
 
Liczba miejsc ograniczona. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie pod następujący adres mailowy: wioletta.brzecka@ik.org.pl z dopiskiem „CYBERSEC WOMEN” w tytule maila.
 
 
 

Wiadomość utworzona: 11 października 2019 14:06, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 11 października 2019 14:07, wykonana przez: Anna Mrowiec
11 października 2019
W Katowicach rozmawiano o mobilności

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 9-10 października odbyła się konferencja Impact mobility rEVolution'19, której partnerem była Politechnika Śląska. Wydarzenie otworzył prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk, a jednym z prelegentów był prof. Tomasz Tański, kierownik Katedry Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.
 
W trakcie trwających dwa dnia obrad uczestnicy poruszali najbardziej nurtujące kwestie dotyczące mobilnej rewolucji, zastanawiając się, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny zarówno przez biznes, jak i społeczeństwa.
 
W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 mówców i ponad 5000 uczestników. Do Katowic przyjechali przedstawiciele dziesiątek firm oraz instytucji związanych z sektorem mobility, wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE.
 
Konferencja Impact mobility rEVolution'19 było okazją do zapoznania się ze wszystkim, co ważne i nowe w m.in. zeroemisyjnych napędach, samochodach w sieci, nowych modelach biznesowych, rozwiązaniach dla smart city czy mających pozytywny wpływ na środowisko.
 

 

Wiadomość utworzona: 11 października 2019 13:45, autor: Anna Mrowiec
11 października 2019
Programy projakościowe – zestawienie informacji, ważne daty
Przypominamy o aktualizacji istniejących programów projakościowych oraz o uruchomieniu nowych mających na celu wspieranie działalności naukowej pracowników, doktorantów oraz studentów Politechniki Śląskiej. Termin składania wniosków w niektórych z nich upływa 30 października.
 
Informacje zawierające listę programów, zasady ubiegania się o stypendium oraz miejsce składania wniosków dostępne są pod adresem:
 

Szczegółowe informacje – treści zarządzeń w sprawie konkursów – znajdują się w Monitorze Prawnym Politechniki Śląskiej, dostępnym na stronie prawo.polsl.pl w zakładce Programy projakościowe.
 

Wiadomość utworzona: 11 października 2019 11:06, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 11 października 2019 12:20, wykonana przez: Anna Mrowiec
11 października 2019
AZS Politechnika Śląska zmierzy się z Budowlanymi Toruń

Siatkarki AZS Politechniki Śląskiej Gliwice w najbliższą sobotę (12.10.) zainaugurują sezon 2019/20 przed własną publicznością. Akademiczki podejmować będą ekipę Budowlani Toruń. Podopieczne Wojciecha Czapli i Krzysztofa Czapli pierwsze dwa spotkania tego sezonu rozegrały na wyjeździe. Po porażce z Solną udało się pokonać SMS PZPS Szczyrk 3:2. Trzeba jednak było walczyć do końca, bo to szczyrkowianki wygrały dwa pierwsze sety.
 
Akademiczkom powinno być łatwiej niż w poprzednich dwóch starciach, bo zagrają przed własną publicznością. Na pewno warto więc w sobotę przyjść, by na żywo zobaczyć, jak będzie prezentować się przebudowana w przerwie letniej drużyna. Emocji, walki i zaangażowania ze stronu naszych dziewczyn z pewnością nie zabraknie!

Zapraszamy!
 
Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej, Hala „Nowa” Gliwice, ul. Kaszubska 28, 12 października, godz. 17.00

 

Wiadomość utworzona: 11 października 2019 08:34, autor: Anna Mrowiec
11 października 2019
Z wizytą na Politechnice Śląskiej

9 października w naszej uczelni gościł marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. W spotkaniu, oprócz Rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka uczestniczyli Prorektor ds. Ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, senator prof. Krystian Probierz oraz były rektor Politechniki Śląskiej prof. Bolesław Pochopień. W rozmowach uczestnicy poruszali przede wszystkim kwestie perspektyw rozwoju uczelni.
 

Wiadomość utworzona: 10 października 2019 12:14, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 11 października 2019 08:31, wykonana przez: Marek Gabzdyl
10 października 2019
Ruszył nabór studentów do ABSL Academy – prestiżowego programu edukacyjnego

ABSL Academy to program skierowany do absolwentów, studentów oraz osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w sektorze usług biznesowych. Realizowany jest przez firmy członkowskie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland - ABSL) oraz trzy śląskie uczelnie: Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski.

Jego podstawowym celem jest przygotowanie uczestników do objęcia stanowisk pracy oferowanych przez firmy sektora usług biznesowych, będących partnerami kursu. Każdy uczestnik, który ukończy kurs z wynikiem pozytywnym, weźmie udział w rozmowie kwalifikacyjnej, która zadecyduje o tym czy firma będąca partnerem programu zaoferuje mu zatrudnienie.
Każdy uczestnik, który spełni kryteria ukończenia ABSL Academy, otrzyma:

• Certyfikat Association of Business Service Leaders – będący potwierdzeniem zdobycia kompetencji poszukiwanych przez 170 pracodawców zrzeszonych w ABSL
• CIMA Certificate in Shared Services – globalny certyfikat potwierdzający zdobycie profesjonalnej kwalifikacji w dziedzinie usług wspólnych i outsourcingu, opracowany przez praktyków z Chartered Institute of Management Accountants (CIMA)
• Świadectwo ukończenia kursu w Politechnice Śląskiej

Nabór uczestników programu prowadzony jest za pośrednictwem strony: https://absl.polsl.pl.

Koordynatorem programu w PŚ jest Biuro Karier Studenckich.

Wiadomość utworzona: 10 października 2019 11:55, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 10 października 2019 11:56, wykonana przez: Anna Mrowiec
11 października 2019
50 lat kształcenia na kierunku transport

W roku 2019 mija 50 lat od rozpoczęcia przez Politechnikę Śląską kształcenia na kierunku studiów transport. Przypomniał o tym dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Piotr Folęga podczas wydziałowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020, która rozpoczęła się w południe 8 października 2019 r. w auli w Katowicach. Na uroczystość przybyli m.in. marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, prezydent Katowic Marcin Krupa i prorektorzy Politechniki Śląskiej Bogusław Łazarz i Wojciech Szkliniarz. Wśród gości byli też przedstawiciele jednostek organizacyjnych naszej i innych uczelni, współpracujących z wydziałem szkół i przedsiębiorstw.
 
Przywitawszy zebranych, w tym licznie zgromadzonych przyjętych na pierwszy rok studiów, dziekan przedstawił dzieje naszej uczelni, a zwłaszcza 50 lat kierunku transport. Kształcenie na tym kierunku rozpoczęto w roku 1969 w Oddziale Transportowo¬ Komunikacyjnym na Wydziale Mechaniczno- Energetycznym. W roku 1971 powstał Instytut Transportu i Komunikacji, który działał na prawach wydziału. W roku 1978 instytut przekształcono w Wydział Transportu, który działał do roku 1984. W następnych latach jego rolę przejął Instytut Transportu. W roku 2002 ponownie utworzono Wydziału Transportu, który 1 października br. nosi nazwę Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej. Dotychczas na Politechnice Śląskiej wydano ponad 9 tysięcy dyplomów ukończenia studiów na kierunku transport.
W bieżącym roku studia na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej rozpoczyna ok. 380 osób, w tym ok. 240 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia. Ogółem na wydziale studiuje obecnie ponad 1100 osób. Studentów od tego roku obsługuje Biuro Obsługi Studentów, które zastąpiło dziekanaty dwóch wydziałów zlokalizowanych w Katowicach, podlegające Centrum Obsługi Studiów. Dziekan w wystąpieniu przedstawił zgromadzonym strukturę wydziału, jego działalność, osiągnięcia i władze. W słowach skierowanych do przyjętych na studia mówił rosnącym zapotrzebowaniu na absolwentów uczelni technicznych i życzył dobrego wykorzystania czasu studiów.
Spośród zaproszonych gości przemawiali: marszałek Senatu RP, prorektor ds. ogólnych, prezydent Katowic i przewodnicząca samorządu doktorantów. Immatrykulację studentów pierwszego roku przeprowadził prodziekan ds. kształcenia Rafał Burdzik. Po tej głównej części uroczystości nastąpiło wręczanie wyróżnień. Do grona zasłużonych dla naszego wydziału została włączona dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej prof. Marianna Jacyna. Następnie zebrani wysłuchali wykładu pt. „Przegląd zagadnień badawczo-rozwojowych samolotów AT-5 oraz AT-6 Twin” przedstawionego przez Tomasza Antoniewskiego, prezesa zarządu AT-P Aviation. Uroczystość zakończył występ Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 10 października 2019 08:32, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 11 października 2019 07:51, wykonana przez: Marek Gabzdyl
9 października 2019
Laureaci konkursów Nocy Naukowców 2019

W tegorocznej 14. edycji Nocy Naukowców laureatami konkursu „Domowy eksperyment” zostali:

Grupa I – do 8 lat
Magdalena Kwiatkowska i Zofia Martyniszyn, Niewidzialny płyn – wyróżnienie

Grupa II - 9-15 lat
Maciej Gawliński, Zaczarowana moneta – I miejsce
Kuba Budzynowski, Czy woda naprawdę przewodzi prąd elektryczny? – II miejsce
Kacper Tyczyński, Ogrzewanie przez zamarzanie – III miejsce
Filip Komendera, Ciecz nienewtonowska – wyróżnienie

natomiast w konkursie „Laboratorium przyszłości” nagrodzone zostały następujące osoby:
Grupa I - do 8 lat
Marcelina Papaj, Laboratoryjny świat robotów – I miejsce
Nadia Grochowicz, Laboratorium przyszłości badania słodyczy – II miejsce
Marcelina Swach, Eksperymenty przyszłości kuszą – III miejsce
Olga Grzesica, Laboratorium przyszłości – wyróżnienie

Grupa II – 9-15 lat
Adam Potrzebka, Laboratorium przyszłości, budynek – I miejsce
Agnieszka Heyda, Laboratorium przyszłości – II miejsce
Zofia Orszuł, Laboratorium przyszłości – III miejsce
Krzysztof Szczerkowski, Wnętrze laboratorium - wyróżnienie
Renata Śliwińska, Laboratorium przyszłości - wyróżnienie

Wszystkim uczestnikom - a było ich blisko 100 w dwóch konkursach - serdecznie dziękujemy za wyjątkowe zaangażowanie oraz wysoki poziom prac konkursowych.

Wręczenie nagród z udziałem JM Rektora odbędzie się podczas uroczystej inauguracji Nocy Naukowców 2019 w dniu 12 października br. (sobota) w Centrum Nowych Technologii, Gliwice, ul. Konarskiego 22b o godz. 16.00.

Wiadomość utworzona: 9 października 2019 13:10, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 9 października 2019 13:11, wykonana przez: Marek Gabzdyl
8 października 2019
Akademicki Chór Politechniki Śląskiej szuka nowych talentów!

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej poszukuje nowych talentów wokalnych. Oficjalny nabór odbędzie się 9 i 16 października w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” o godz. 18.30.

AChPolŚl, bo taki jest oficjalny, bardzo prosty w wymowie skrót chóru, to przede wszystkim młodzi ludzie – jedni wiekiem, drudzy duszą!

Jedni znajdują tam swoją pasje na całe lata, drudzy przyjaciół, inni zaś swoje drugie połówki – jedno jest pewne, warto do nich dołączyć! Chcesz zwiedzać świat? Jedynymi kontynentami, na których nie było ich słychać, to Antarktyda i Australia! Kto wie, może Twój pierwszy zagraniczny koncert odbędzie się w Operze w Sydney? Jeżeli na któreś z zalet wymienionych powyżej odpowiedziałeś „Ja też tak chcę!”, to warto odwiedzić Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na temat chóru można znaleźć TUTAJ
 

Wiadomość utworzona: 8 października 2019 12:36, autor: Anna Mrowiec
8 października 2019
Zbliża się Noc Naukowców

Już po raz czternasty Politechnika Śląska zaprasza na Noc Naukowców – imprezę, w czasie której każdy może poczuć się naukowcem. Konferencja prasowa inaugurująca Noc Naukowców połączona z uroczystym otwarciem Muzeum Techniki w ramach obchodzonego jubileuszu 75-lecia istnienia Politechniki Śląskiej odbędzie się w sobotę, 12 października, w Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B o godz. 16.00.
 
W tym roku na uczestników czekają m.in. budowa miasta w miniaturze, sprawdzanie, jak czysta jest „czysta”, loty na profesjonalnym symulatorze lotów, sztuczki magnetyzmu, pokój zagadek oraz mnóstwo wykładów, pokazów, gier i eksperymentów.

Noc Naukowców organizowana jest w kampusach Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach.
 
– Noc Naukowców to świetna okazja do zaprezentowania Politechniki Śląskiej, do przedstawienia profilu jej działalności, do prezentowania nauki w sposób łatwy, przyjemny i przystępny. Pracownicy, doktoranci i studenci naszej uczelni przygotowują dla odwiedzających mnóstwo atrakcji. Cieszymy się, że impreza ta staje się z roku na rok coraz popularniejsza – na nasze wydarzenie przychodzi bardzo dużo dzieci – oznacza to, że ciekawość nauki w dzieciach i młodzieży ciągle istnieje – mówi rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.
 
Szczegółowy program imprezy jest dostępny TUTAJ
 
Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to doroczna impreza odbywająca się z początkiem roku akademickiego. Za jej organizację odpowiada Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. W czasie Nocy Naukowców pracownicy naukowi uczelni prezentują odwiedzającym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, w popularnej formie pokazy laboratoryjne, eksperymenty naukowe i w przystępny sposób pokazują zagadnienia ze świata nauk ścisłych i humanistycznych. Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła blisko 7 tysięcy uczestników.
 
Organizatorzy Nocy Naukowców 2019r. składają podziękowania:

Partner wydarzenia: Miasto Gliwice

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna /KSSE/, Rada Upowszechniania Nauki PAN.
Sponsorzy: Euvic, DRiV, Przedsiębiorstwo Energetyczno-Cieplne Gliwice (PEC Gliwice), Katowice AIRPORT, Aiut, Śląska Sieć Metropolitarna (SSM), VOIGT, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach (PWiK Gliwice), Rosomak S.A.

Patronat medialny: TVP 3 Katowice, CCM radio, Dziennik Zachodni, naszemiasto, Dzisiaj w Gliwicach.
 
Noc Naukowców Politechniki Śląskiej – zadanie współfinansowane w ramach umowy 534/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Więcej informacji na temat Nocy Naukowców można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku lub na stronie wydarzenia 
 
Film promujący Noc Naukowców Politechniki Śląskiej można zobaczyć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 8 października 2019 08:17, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 8 października 2019 11:29, wykonana przez: Anna Mrowiec
7 października 2019
Kolejny sukces Silesian Greenpower!

Zespół Silesian Greenpower kolejny raz pokazał klasę. Na zawodach na torze East Fortune w Szkocji zajął 1. i 3. miejsce!

1. miejsce wywalczyła Alicja Kołodziej w samochodzie Bullet III, natomiast 3, miejsce Natalia Szlachcic w samochodzie Bullet SGR.

- Nasze samochody rozdzielił bolid studentów z Tecnico Lizbona z Portugalii. Ponadto za zaprojektowany i wytworzony przez członków zespołu Silesian Greenpower system telemetrii otrzymaliśmy nagrodę Siemens Digital Award – mówi prof. Andrzej Baier, opiekun koła.

17 października odbędzie się Finał Światowy na torze Silverstone. - W najbardziej zaawansowanej formule F24+ nasze samochody w klasyfikacji generalnej przed finałem zajmują: Bullet III 3. miejsce, a Bullet SGR 4 – dodaje prof. Baier.

Trzymamy mocno kciuki!

Na zdjęciu zbiorowym zespół w składzie (od lewej): Andrzej Baier (koordynator), Paweł Żur (kapitan zespołu), Alicja Kołodziej (kierowca), Adam Stalica (automatyk, programista), Natalia Szlachcic (kierowca),  Wojciech Wilaszek (automatyk, elektryk), Katarzyna Duda (analityk), Adam Nowak (mechanik)

Wiadomość utworzona: 7 października 2019 12:12, autor: Anna Mrowiec
4 października 2019
10. edycja Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO

Jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO odbędzie się w dniach 8-9 października 2019 w Krakowie. Również po raz 10. Wydział Inżynierii Materiałowej zaprezentuje swoje osiągnięcia w zakresie prac badawczych dotyczących materiałów kompozytowych.

W nowej konwencji, stoisko Wydziału (W82) zlokalizowane będzie we wspólnej przestrzeni z innymi uczelniami pod hasłem: „Nauka dla przemysłu”.

Zapraszamy również do udziału w sesji referatowej (https://www.kompozyt-expo.pl/pl/nauka-dla-przemyslu-sesje-referatowe.html), na której przedstawione zostaną osiągnięcia Zespołu działającego w ramach Laboratorium Kompozytów Metalowych, a przede wszystkim wyniki prac B+R uzyskane w ramach realizacji projektu pt. „Opracowanie technologii wytwarzania kształtki kompozytowej z przeznaczeniem na lokalne wzmocnienie odlewów aluminiowych” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „TANGO 2” - Umowa Nr TANGO2/340272/NCBR/2017 – kierownik projektu dr hab. inż. Anna J. Dolata, prof. PŚ; www.tango2.polsl.pl.

Bezpłatny wstęp na KOMPOZYT-EXPO® po rejestracji on line: ZAPROSZENIE

Wiadomość utworzona: 4 października 2019 09:58, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 4 października 2019 09:59, wykonana przez: Anna Mrowiec
3 października 2019
Przemówienie inauguracyjne JM Rektora Politechniki Śląskiej

Podczas uroczystej inauguracji JM Rektor, prof. Arkadiusz Mężyk podziękował Wspólnocie Politechniki Śląskiej i Partnerom za dotychczasową współpracę oraz wkład w rozwój Uczelni. Wymienił także priorytety na kolejny rok akademicki.
 
"Szanowni Panie i Panowie Parlamentarzyści
Ekscelencje
Magnificencje
Wysoki Senacie
Drodzy Studenci
Szanowni Państwo!
 
Pragnę jeszcze raz serdecznie Państwa powitać oraz podziękować, że świętujecie wspólnie z nami rozpoczęcie kolejnego, 75. roku kształcenia na Politechnice Śląskiej. To jednocześnie pierwszy rok pełnego Jej funkcjonowania według zapisów nowej ustawy ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
 
Udział w dzisiejszej uroczystości zapowiedział Prezes Rady Ministrów, Premier Mateusz Morawiecki, jednakże ze względu na niedawną tragedię rodziną nie może razem z nami uczestniczyć w dzisiejszej inauguracji. Łącząc się w bólu, przekazujemy głębokie wyrazy współczucia od wspólnoty Uczelni.
 
Fakt, że gościmy dzisiaj tak wielu znamienitych gości, jest dla nas szczególnie miłym potwierdzeniem doniosłości i wysokiej rangi tego wydarzenia, to także dla nas powód do dumy i radości.
 
W szczególności cieszy mnie udział w uroczystości studentów pierwszego roku, którzy już za chwilę zostaną oficjalnie przyjęci do wspólnoty Politechniki Śląskiej.
 
Szanowni Państwo!
Politechnika Śląska od blisko 75 lat czerpie swoją siłę z tradycji i potencjału różnych kulturowo, ale pełnych bogactwa i doświadczeń regionów ‒ przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji górnośląskiej, czyli najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej.
 
Czas pokazuje, że znakomite wzorce przedwojennej Politechniki Lwowskiej znacząco przyczyniły się do ukształtowania współczesnego potencjału naukowo-badawczego naszej Alma Mater. Z dumą podkreślamy więzi z tą znakomitą uczelnią i nieustająco czerpiemy z jej spuścizny. Imponujący dorobek i tradycja polskiej nauki, które przed II wojną światową swoją „stolicę” miały właśnie w Galicji Wschodniej, były także inspiracją dla wielu innych powojennych polskich uczelni.
 
Dla wspólnoty Politechniki Śląskiej to nie tylko korzenie Uczelni, lecz także zbiór ponadczasowych wartości etycznych i postaw moralnych, które nieustannie musimy pielęgnować i przekazywać naszym studentom. Politechnika Śląska skutecznie rozwija ten historyczny kapitał już od ponad siedmiu dekad, intensywnie pracując na rzecz rozwoju własnego i całego regionu, a także umacniania pozycji Polski w świecie.
 
Szanowni Państwo!
Za nami niezwykle trudny i pracowity rok, pełen wyzwań i zmian podyktowanych przede wszystkim koniecznością i chęcią intensywnego rozwoju Uczelni oraz wdrażaniem zapisów nowej ustawy ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę z końcem września tego roku dziekani i rady wydziałów przestały być organami uczelni, wygasły także kadencje prorektorów. Jednocześnie, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Senat Politechniki Śląskiej, funkcje kierownicze na Uczelni powierzono nowym przedstawicielom.
 
W tym czasie z powodzeniem zmierzyliśmy się z potrzebą zdefiniowania zasad funkcjonowania głównych obszarów aktywności, takich jak: działalność badawcza, rozwój nauki czy kształcenie kadr przyszłości, a w zakresie rozwiązań administracyjnych opracowaliśmy dokumenty prawne regulujące działalność naszej Uczelni, czyli Statut, Regulamin pracy oraz Regulamin organizacyjny.
 
Nowy rok akademicki rozpoczynamy dobrze przygotowani do funkcjonowania w nowej strukturze organizacyjnej sprzyjającej dobrej współpracy wewnętrznej oraz lepszej obsłudze procesów administracyjnych, finansowych i dydaktycznych.
 
Po blisko sześciomiesięcznych konsultacjach i dyskusjach przyjęliśmy nowy Statut, a także wdrożyliśmy koncepcję Wspólnej Szkoły Doktorskiej prowadzonej z trzema instytutami PAN oraz Głównym Instytutem Górnictwa.
 
Dużym wyzwaniem w kontekście nowych przepisów prawa dla wszystkich polskich uczelni jest jak najlepsze wykorzystanie możliwości, które daje nam nowa ustawa. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że zaproponowane na Uczelni rozwiązania przyczynią się do  wzrostu jakości badań naukowych i kształcenia oraz zwiększą naszą rozpoznawalność międzynarodową.
 
Szanowni Państwo!
Miniony rok akademicki na Politechnice Śląskiej był czasem przygotowań do przemian, systematycznej pracy nad realizacją projektów strategicznych, a także definiowania nowych szans i perspektyw Jej rozwoju. Mury naszej Uczelni opuściła niemal sześciotysięczna grupa absolwentów świetnie przygotowanych do swobodnego konkurowania na wymagającym rynku pracy.
 
Dzięki doskonaleniu całego systemu i wprowadzeniu nowych form kształcenia, takich jak studia dualne, programy stażowe czy zajęcia zorientowane projektowo, nasi studenci zdobywają wiedzę i doświadczenie, które są wysoko cenione przez pracodawców. Pragnę dodać, że w nowym roku akademickim zostało zaplanowane uruchomienie kolejnych studiów dualnych, m.in. studiów II stopnia na kierunkach mechatronika i informatyka.
 
W tym roku zakończyliśmy rekrutację z doskonałym wynikiem blisko sześciu tysięcy cztery-stu przyjętych na wszystkie rodzaje studiów. Stale rośnie zainteresowanie naszą Uczelnią za granicą. W procesie rekrutacji na rok akademicki 2019/20 zarejestrowało się blisko trzystu obcokrajowców, z których około stu podejmie studia w języku angielskim w pełnym cyklu kształcenia.
 
Warto także przypomnieć, że w minionym roku akademickim nowo utworzony ‒ przy znacznej pomocy miasta Gliwic ‒ Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) rozpoczął praktyczne szkolenie lotnicze pilotów liniowych.
 
Na mocy uzyskanego Certyfikatu Urzędu Lotnictwa Cywilnego Uczelnia może prowadzić szkolenia przygotowujące pilotów samolotów liniowych – ATPL(A). Tym samym Politechnika Śląska dołączyła do wąskiego grona kilku polskich uczelni prowadzących elitarne, licencjonowane kształcenie w zakresie pilotażu i obsługi technicznej lotnictwa cywilnego.
 
Z pełnym przekonaniem stwierdzam, że miniony rok był dobrym czasem dla Politechniki Śląskiej. Potwierdzeniem są wyniki parametryzacji oraz indywidualne osiągnięcia naszych naukowców i studentów. Prężnie działające studenckie koła naukowe osiągały międzynarodowe sukcesy, a wyniki oceny jakości pracy badawczej systematycznie umacniają pozycję Politechniki w globalnych rankingach.
 
Politechnika Śląska znalazła się w elitarnym gronie 20 polskich szkół wyższych aspirujących do statusu uczelni badawczej. Na podstawie wyników audytów międzynarodowych prowadzonych na Uczelni oraz dotychczasowych osiągnięć naukowych i perspektyw rozwoju technologicznego zdefiniowaliśmy 6 Priorytetowych Obszarów Badawczych.
 
Obecnie oczekujemy oceny naszego wniosku złożonego w ramach programu Inicjatywa doskonałości ‒ uczelnia badawcza. Mamy ogromny potencjał i chcemy być uczelnią badawczą.
 
Politechnika Śląska już drugi rok z rzędu cieszy się tytułem Uczelni Liderów. Źródłem satysfakcji jest obecność w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów – Times Higher Education World University Rankings, ponadto uzyskaliśmy najwyższe miejsce w regionie w rankingu uczelni akademickich Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Nasi absolwenci są też w krajowej czołówce pod względem poziomu uzyskiwanych zarobków.
 
Szanowni Państwo!
Politechnika Śląska chce zostać uczelnią badawczą o silnej pozycji, otwartą na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego.

Nasze działania w tym obszarze obejmują kilka kluczowych zagadnień, m.in.: zwiększenie liczby projektów oraz prac naukowo-badawczych realizowanych w międzynarodowych zespołach; komercjalizację wyników badań prowadzonych na Politechnice Śląskiej; doskonalenie i rozwój infrastruktury, doskonalenie oferty dydaktycznej oraz jej dostosowanie do wymogów przyszłego rynku pracy i perspektyw rozwoju cywilizacyjnego, a także systematyczne zwiększanie rozpoznawalności Uczelni w rankingach międzynarodowych.
 
Perspektywa Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej konkretyzuje się przez ściśle określone, zaplanowane działania. Częścią z nich jest także rozwój kształcenia doktorantów i transfer wiedzy w ramach doktoratów wdrożeniowych.
 
Nasza Uczelnia została najlepiej oceniona spośród wszystkich polskich ośrodków akademickich w ramach III edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymamy środki na realizację aż 78 doktoratów wdrożeniowych, w tym 10 w zakresie sztucznej inteligencji.
 
Dynamika procesu dochodzenia do statusu uczelni badawczej jest uzależniona od wielu czynników, nie tylko zewnętrznych. W znacznej mierze to od naszego wspólnego zaangażowania zależy przyszłość Uczelni, gdyż Jej najwyższą wartością jesteśmy my sami – Pracownicy i Studenci.
 
Dlatego też badania prowadzone w ramach priorytetowych obszarów badawczych są wspomagane przez liczne programy projakościowe finansowane z funduszy własnych Uczelni. Z dotacji mogą skorzystać zarówno pracownicy, doktoranci, jak i studenci, którzy są zainteresowani uzyskaniem dodatkowego wsparcia finansowego swojej działalności naukowej.
 
Nowy program projakościowy „Zaangażowanie i wkład w rozwój uczelni”, który po raz pierwszy uruchomiliśmy w lipcu tego roku, premiuje już działania blisko 350 pracowników Politechniki Śląskiej wykazujących się szczególnym zaangażowaniem w pracę na rzecz podnoszenia jakości badań i prestiżu naszej Alma Mater.

Na specjalny, całoroczny wzrost wynagrodzenia mogą liczyć wszystkie osoby, których praca i osiągnięcia znacząco przyczyniają się do zwiększenia dorobku naukowego i wdrożeniowego oraz umacniania pozycji Uczelni na arenie międzynarodowej. Tego typu działania i programy będziemy intensyfikować, korzystając także ze środków własnych Uczelni.
 
Szanowni Państwo!
Stosując korzystne zapisy nowej ustawy szerzej otwieramy drzwi do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Mamy bardzo bogatą, wieloletnią tradycję silnej kooperacji z otoczeniem zewnętrznym. Na tej bazie powstała i rozwija się przecież Politechnika Śląska, która kreuje i wspiera przemiany gospodarcze regionu.

Chcemy, aby Politechnika Śląska współcześnie i w przyszłości była postrzegana jako uczelnia badawcza będąca kluczowym partnerem prac badawczo-rozwojowych zarówno dla naszego regionu, jak i całego otoczenia gospodarczego.
 
Szanowni Państwo!
Rozpoczynający się właśnie rok akademicki będzie dla wszystkich uczelni w Polsce rokiem wyzwań związanych z pełnym wdrażaniem zapisów ustawy ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przygotowaniami do kolejnej ewaluacji jakości badań naukowych prowadzonych na Uczelni w nowych dyscyplinach nauki.

Na Politechnice Śląskiej stawiamy sobie cele ambitne, trudne, dalekosiężne, ale co ważniejsze ‒ wierzymy, że ich powodzenie znacząco przyczyni się do wzrostu wskaźników rozwoju nie tylko naszego regionu, ale przede wszystkim do umocnienia pozycji polskiej nauki i gospodarki w skali globalnej.
 
W 75. roku istnienia Politechniki Śląskiej nowa ustawa znacząco zmienia naszą rzeczywistość, jednak wszelkim przeobrażeniom, które dokonują się na Uczelni, przyświeca ten sam cel – stworzenie jak najlepszych warunków do intensywnego rozwoju, a także rozwoju gospodarki i społeczności lokalnych.
 
To duże wyzwanie, do którego Uczelnia jest dobrze przygotowana. Nie możemy zmarnować tej szansy. Pamiętajmy o szlachetnej tradycji odziedziczonej po Politechnice Lwowskiej, o najwyższych wartościach i wspólnej pracy na rzecz pomyślności naszej Alma Mater, której ogromny potencjał pozwala nam śmiało patrzeć w przyszłość.
 
Drodzy Studenci!
Za chwilę nastąpi jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej osoby, która wybrała studia wyższe ‒ uroczyście przyjmujemy Was do licznego grona wspólnoty Politechniki Śląskiej.
 
To dla mnie zaszczyt i ogromna radość, że mogę powitać Was na naszej Uczelni. Wierzę, iż lata spędzone na Politechnice Śląskiej będą czasem wartościowych inspiracji, a wyższe studia pomogą rozwinąć Wasze zainteresowania i zapewnią przyszły sukces zawodowy z dyplomem ukończenia prestiżowej szkoły wyższej.
 
Bardzo dziękuję za zaufanie, którym nas obdarzyliście. W ciągu najbliższych kilku lat będziecie tu zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje, ale także spełniać marzenia. Serdecznie zachęcam do korzystania z możliwości, które otwierają się przed Wami wraz z podjęciem studiów na naszej Uczelni.
 
Niech czas spędzony na Politechnice Śląskiej zaowocuje doskonałym wykształceniem otwierającym nowe możliwości osobistego rozwoju, licznymi sukcesami i przyjaźniami na całe życie.

Jestem przekonany, że za kilka lat dołączycie do grona naszych absolwentów, którzy nie-zmiennie są dla nas źródłem satysfakcji i najlepszym potwierdzeniem jakości naszej pracy. Życzę powodzenia i niech studia na Politechnice Śląskiej będą dla Was wspaniałą i niezapomnianą przygodą.
 
Pragnę jeszcze raz zwrócić się do wszystkich Państwa – członków Wspólnoty Politechniki Śląskiej. Dziękuję Wam za trud, który podejmujecie każdego dnia. Naszą pracą i osiągnięciami potwierdzamy, jak silną bazę intelektualną zbudowaliśmy na Górnym Śląsku, jak solidne fundamenty współtworzy tu Politechnika Śląska.

Dziękuję bardzo partnerom Uczelni z otoczenia społeczno-gospodarczego, którzy umożliwiają nam czynny udział w kreowaniu rozwoju regionu i gospodarki.

Życzę Wszystkim Państwu wiele wytrwałości i ogromnej satysfakcji z wykonywanej pracy, a także pomyślności w życiu osobistym.
 
Wszystkiego dobrego!

Dziękuję za uwagę!"

Wiadomość utworzona: 2 października 2019 18:31, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 3 października 2019 09:08, wykonana przez: Jadwiga Witek
2 października 2019
Politechnika Śląska zainaugurowała nowy rok akademicki

Już po raz 75 na Politechnice Śląskiej rozbrzmiało uroczyste „Gaudeamus Igitur”. Tym samym rok akademicki 2019/2020 został oficjalnie zainaugurowany. Uroczystość z udziałem władz uczelni, zaproszonych gości, pracowników i studentów odbyła się dziś w Centrum Edukacyjno-Kongresowym.
 
W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślał, że uczelnia swoją siłę czerpie z tradycji i potencjałów przedwojennego ośrodka naukowego we Lwowie oraz aglomeracji Górnośląskiej, najbardziej rozwiniętego przemysłowo i gospodarczo regionu powojennej Rzeczypospolitej: – Czas pokazuje, że znakomite wzorce przedwojennej Politechniki Lwowskiej znacząco przyczyniły się do ukształtowania współczesnego potencjału naukowo-badawczego naszej Alma Mater. Z dumą podkreślamy więzi z tą znakomitą uczelnią i nieustająco czerpiemy z jej spuścizny.  Dla wspólnoty Politechniki Śląskiej to nie tylko korzenie Uczelni, lecz także zbiór ponadczasowych wartości etycznych i postaw moralnych, które nieustannie musimy pielęgnować i przekazywać naszym studentom.

Magnificencja podsumował miniony rok akademicki, zwracając szczególną uwagę na proces wdrożenia zapisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: – Po blisko sześciomiesięcznych konsultacjach i dyskusjach przyjęliśmy nowy statut, a także wdrożyliśmy koncepcję wspólnej szkoły doktorskiej prowadzonej z 3 instytutami PAN oraz Głównym Instytutem Górnictwa. Miniony rok akademicki na Politechnice Śląskiej był czasem przygotowań do przemian oraz systematycznej pracy nad realizacją projektów strategicznych dla Uczelni, ale także definiowania nowych szans i perspektyw Jej rozwoju. Mury naszej Uczelni opuściła niemal sześciotysięczna grupa absolwentów, świetnie przygotowanych do swobodnego konkurowania na wymagającym rynku pracy.
Wśród kluczowych projektów wymienił starania o uzyskanie statusu uczelni badawczej: – Politechnika Śląska znalazła się w elitarnym gronie 20 polskich uczelni aspirujących do statusu uczelni badawczej. Obecnie oczekujemy oceny naszego wniosku przez zespół międzynarodowych ekspertów, prowadzonej w ramach programu "Inicjatywa doskonałości-uczelnia badawcza".

Z powodu śmierci ojca w inauguracji nie mógł uczestniczyć premier RP Mateusz Morawiecki. List premiera, skierowany do wspólnoty naszej uczelni, odczytała Bożena Borys-Szopa, minister pracy i polityki społecznej: – Politechnika Śląska to wyjątkowe miejsce. Tu bije nie tylko serce Śląska, ale i czuć duszę Lwowa z racji powojennej emigracji. Śląsk był zawsze kluczem do wielkości w Europie Centralnej. To tu było jedno z kluczowych centrów gospodarczych Europy. Dzięki Śląskowi zniszczona przez I wojnę Polska mogła zacząć odbudowę. To Śląsk odegrał kluczową rolę w wychodzeniu z apokalipsy II wojny. To Śląsk dziś jest predystynowany do bycia forpocztą polskiej rewolucji technologiczno-przemysłowej. Politechnika Śląska jest nie tylko generatorem elit, ale również idei dla Śląska, Polski i świata. Absolwenci Politechniki Śląskiej zapisali się w dziejach powojennego polskiego przemysłu, ale też opozycji demokratycznej. Dziś są często liderami technologicznych zmian polskiej gospodarki. Jeśli miałbym o coś zaapelować do obecnych tu studentów, to aby nie myśleli w przyszłości o zbudowaniu swoich firm na skalę polską, ale globalną. Proszę, mierzcie tak wysoko, jak to tylko możliwe. Nie bójcie się wielkości – zaapelował premier.

Prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, również podkreślił ogromne znaczenie Politechniki Śląskiej dla rozwoju regionu: - Jako rektor jednej z największych uczelni technicznych w Polsce mogę stwierdzić, że Politechnika jawiła się i jawi jako uczelnia o ogromnej dynamice rozwojowej, wykorzystująca warunki, w jakiej przyszło jej pracować. Przedsiębiorczość tego regionu, który znajduje się w specyficznym miejscu Europy, powodował intensywny rozwój. Nie zawsze w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jesteśmy przekonani, że to właśnie Politechnika i inne uczelnie regionu, będą walczyły o zachowanie środowiska naturalnego i jego odnawianie.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego jednym z najważniejszych momentów jest immatrykulacja, a więc przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach naszej Alma Mater rozpoczęło blisko 6500 studentów. Rektor Politechniki Śląskiej w swoim przemówieniu zwrócił się także do nich: – To dla mnie zaszczyt i ogromna radość, iż mogę powitać Was w naszej uczelni. (...) Bardzo dziękuję za zaufanie, którym nas obdarzyliście. W ciągu najbliższych kilku lat będziecie tu zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje, a także spełniać marzenia. Serdecznie zachęcam do korzystania z możliwości, które otwierają się przed Wami wraz z podjęciem studiów w naszej Uczelni.
 
Rozpoczęcie roku akademickiego było także okazją do odznaczenia najlepszych absolwentów Politechniki Śląskiej 2018/2019 medalami Omnium Studiosorum Optimo. Kolejny raz wręczono Nagrodę Rady Społecznej PŚ za interdyscyplinarność i społeczne zaangażowanie w pracy naukowej. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student - Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski, mgr Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla. Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienie dla najlepszego absolwenta specjalności lotniczych.

Wykład inauguracyjny pt. „Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej” wygłosił prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008, doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej.
 
Do wspólnoty akademickiej zwrócił się także Yuriy Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej, z której wywodzi się Politechnika Śląska: – Cieszymy się, że możemy być z państwem dzisiaj – na zaproszenie gościnnej Politechniki Śląskiej i podzielić się radością z okazji 75 rocznicy inauguracji nowego roku akademickiego. Takie spotkania są niezwykle ważne dla rozwoju dialogu politycznego, kulturalnego, edukacyjnego i naukowego między naszymi krajami.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Na 13 wydziałach, które mieszczą się w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Politechnika prowadzi również dwa licea akademickie – w Gliwicach i Rybniku.

Aktualnie Politechnika Śląska kształci prawie 20 tys. studentów. Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.

Wiadomość utworzona: 2 października 2019 17:43, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 2 października 2019 18:47, wykonana przez: Jadwiga Witek
2 października 2019
Politechnika Śląska zainauguruje 75. rok akademicki – transmisja on-line

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Śląskiej odbędzie się w środę, 2 października, o godz. 11.00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Wydarzenie to rozpocznie obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Śląskiej. Uroczystość będzie również transmitowana on-line.
 
Podczas uroczystości przemówienie wygłosi JM Rektor, natomiast wykład inauguracyjny poświęcony początkom Politechniki Śląskiej – prof. Wojciech Zieliński rektor w latach 2002-2008. Wśród zaproszonych gości będzie również rektor Politechniki Lwowskiej, Yuriy Bobalo.

Msza święta w intencji studentów i pracowników Politechniki Śląskiej zostanie odprawiona w katedrze pw. św. ap. Piotra i Pawła przy ul. Jana Pawła II 5 w Gliwicach 2 października o godz. 18.00.

Transmisja on-line inauguracji roku akademickiego będzie dostępna tutaj
 

Wiadomość utworzona: 1 października 2019 08:34, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 2 października 2019 08:02, wykonana przez: Jadwiga Witek
30 września 2019
Pobiegnij w Drużynie Politechniki Śląskiej

Centrum Popularyzacji Nauki zaprasza wszystkich pracowników, studentów, absolwentów i sympatyków naszej uczelni do wzięcia udziału jako Drużyna Politechniki Śląskiej w biegach Półmaratonu Gliwickiego, który odbędzie się 26 października. Biorąc udział w biegu, można również wesprzeć akcję charytatywną na rzecz Laury Zawady, córki naszego pracownika.

Można wystartować w półmaratonie, biegu lub nordic walkingu na dystansie 10 km, organizatorzy przygotowali również bieg dla dzieci - Kids. Należy się zarejestrować poprzez formularz  do 10 października, a następnie odebrać koszulkę drużynową akcji Politechnika Śląska Sport Wspiera(MY) Naukowo.

Jednocześnie organizowana jest akcja charytatywna na rzecz Laury Zawady, córki jednego z naszych pracowników. Dziewczynka walczy z chorobą i nie może biegać, więc my pobiegnijmy dla niej. Tutaj można znaleźć szczegóły akcji i link do zbiórki charytatywnej: http://www.cpn.polsl.pl/zbiorka-na-laure-zawada/
 
 
Foto M. Batejko

Wiadomość utworzona: 30 września 2019 09:44, autor: Anna Mrowiec
27 września 2019
Przerwa techniczna w Systemie ZSI

Szanowni Państwo, w związku z koniecznością dostosowania Systemu ZSI do zmian organizacyjnych Uczelni w poniedziałek, 30 września, od godziny 15.00 rozpocznie się przerwa techniczna.

System będzie ponownie dostępny 1 października od godziny 7.00.
 

 

Wiadomość utworzona: 27 września 2019 08:27, autor: Anna Mrowiec
25 września 2019
Politechnika Śląska zainauguruje 75. rok akademicki

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Śląskiej odbędzie się w środę, 2 października, o godz. 11.00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Wydarzenie to rozpocznie obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Śląskiej. W inauguracji weźmie udział premier RP Mateusz Morawiecki.
 
Podczas uroczystości przemówienie wygłosi premier, natomiast wykład inauguracyjny poświęcony początkom Politechniki Śląskiej – były rektor prof. Wojciech Zieliński. Wśród zaproszonych gości będzie również rektor Politechniki Lwowskiej, Yuriy Bobalo.

Msza święta w intencji studentów i pracowników Politechniki Śląskiej zostanie odprawiona w katedrze pw. św. ap. Piotra i Pawła przy ul. Jana Pawła II 5 w Gliwicach 2 października o godz. 18.00.

 

Wiadomość utworzona: 25 września 2019 18:11, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 25 września 2019 18:12, wykonana przez: Jadwiga Witek
25 września 2019
Zmarł prof. zw. dr hab. Sławomir Kończak

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 września 2019 roku zmarł w wieku 90 lat prof. zw. dr hab. Sławomir Kończak, emerytowany profesor Instytutu Elektroniki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, specjalista w dziedzinie fizyki, technologii i elektroniki ciała stałego, wychowawca kadry naukowej i wielu roczników studentów.
 
W ramach działalności naukowej zajmował się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem i charakteryzacją materiałów dla elektroniki. Prace te rozwijane były początkowo w Instytucie Fizyki, a następnie kontynuowane w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Ich pionierski charakter umożliwił podjęcie nauczania w dziedzinie mikroelektroniki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Za swoje dokonania naukowe w roku 1996 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.  Wypromował 10 doktorów nauk technicznych, z których trzech uzyskało tytuł profesora zwyczajnego. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Pracował w Politechnice Śląskiej nieprzerwanie przez 56 lat.

W pamięci pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki pozostanie jako osoba skromna, pełna ciepła i życzliwości.
 
Dziekan i Rada Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki

Dyrekcja i Pracownicy Instytutu Elektroniki

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 27 września 2019 o godz. 15.00 mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Charsznicy. Po mszy kondukt pogrzebowy ruszy na tamtejszy cmentarz parafialny.

 

Wiadomość utworzona: 25 września 2019 13:22, autor: Anna Mrowiec
25 września 2019
Ruszył projekt MineHeritage

W Katedrze Eksploatacji Złóż Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej ruszył projekt MineHeritage. Jego koordynatorem jest Wydział Nauk Technologicznych w Nowym Uniwersytecie w Lizbonie. Projekt realizowany będzie w latach 2019-2021. Finansowany jest z Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), który jest organem Unii Europejskiej, w ramach HORYZONT 2020 Program Ramowy Badań i Innowacji EU. Dodatkowo projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
MineHeritage to projekt, którego celem jest dotarcie do społeczeństwa i pokazanie, jak duże znaczenie w rozwoju cywilizacji miały i nadal mają surowce mineralne. Wykorzystując Europę jako pole wspólnej wiedzy, MineHeritage pokaże, że rozwój technologiczny spowodował zwiększenie zapotrzebowania na pewne surowce, łącząc regiony ze społecznymi strategiami pracy i postępu. Poprzez historię górnictwa MineHeritage pokaże znaczenie surowców mineralnych w rozwoju Europy, europejskiej kultury i społeczeństwa. MineHeritage zamierza stworzyć i rozpowszechniać narzędzia edukacyjne. Poprzez opracowanie kompleksowej mapy drogowej dotyczącej wydobycia surowców w okresach historycznych, łączących regiony europejskie z trasami handlowymi, MineHeritage zamierza zachęcić dzieci i młodzież w wieku szkolnym do wspólnego poznawania historii górnictwa surowców mineralnych w Europie za pomocą wielopoziomowej gry internetowej i aplikacji na urządzenia mobilne do eksploracji w ramach turystyki kulturalnej.
 
W projekcie bierze udział 13 jednostek naukowych z 11 krajów Europy: New University of Lisbon - Faculty of Sciences of Technology (Portugalia), National Research Council (Włochy), Geological Survey of Finland (Finlandia), University of Porto - Institute for Systems and Computer Engineering, Technology and Science (Portugalia), Silesian University of Technology (Polska), Tallinn University of Technology (Estonia), Clausthal University of Technology (Niemcy), Technical University of Kosice (Słowacja), Université Grenoble Alpes - Institut des Langues et Cultures d'Europe, Amérique, Afrique, Asie et Australie (Francja), University of Liège (Belgia), Università degli Studi di Padova - Dipartimento di Geoscienze (Włochy), University of Zagreb - Faculty of Mining, Geology and Petroleum Engineering (Chorwacja), Technical University of Madrid (Hiszpania).
 
Kierownikiem projektu w Politechnice Śląskiej jest dr hab. inż. Paweł Wrona.

Wiadomość utworzona: 25 września 2019 10:12, autor: Anna Mrowiec
24 września 2019
Wyróżnienie dla Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska otrzymała wyróżnienie w kategorii „Dobry Przykład”, przyznane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu. Wyróżnienia zostały wręczone w ramach Tygodnia Przedsiębiorcy, który od 23 września trwa we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce.

Politechnika Śląska została nagrodzona za szczególne zaangażowanie i wkład w działalność edukacyjną w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz za owocną współpracę.
 
W placówkach w całej Polsce od 23 do 27 września pracownicy ZUS wraz z przedstawicielami m.in. Państwowej Inspekcji Pracy, urzędów skarbowych, organów ewidencyjnych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz PFRON, odpowiedzą na pytania i wyjaśnią aspekty prawne, które nurtują przedsiębiorców, a związane są z przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej bądź zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. W ramach przedsięwzięcia przewidziano szereg ciekawych seminariów, spotkań warsztatowych oraz konferencji.

Piąta już edycja Tygodnia Przedsiębiorcy odbywa się pod hasłem „Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie". Akcja skierowana jest zarówno do właścicieli firm, jak i wszystkich osób planujących założenie działalności gospodarczej.
 

Wiadomość utworzona: 24 września 2019 12:35, autor: Anna Mrowiec
23 września 2019
Politechnika Śląska na Święcie Pary w Tarnowskich Górach

Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach w sobotę, 28 września, odbędzie się Święto Pary - pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w Polsce festiwali dziedzictwa przemysłowego, który nawiązuje w całości do techniki parowej. Politechnika Śląska jest jednym z partnerów tego wyjątkowego wydarzenia.

Politechnika Śląska w Gliwicach zaprezentuje niezwykle ciekawe stanowisko demonstracyjne, tzw. doświadczenie Watta – słynnego konstruktora maszyn parowych, a także działające modele maszyn. Będzie w czym wybierać.

Kilkadziesiąt maszyn pod parą – potężne walce, traktor, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piłę i młyn. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy kopalni pojawią się także mniejsze maszyny – traktor i mini walec, a na mini tory wjedzie lokomotywa parowa.

Święto Pary nawiązuje do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 r., dlatego logo festiwalu przedstawia właśnie pierwszą maszynę – 32-calową, systemu Newcomen, sprowadzoną z Wielkiej Brytanii.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej

Wiadomość utworzona: 23 września 2019 14:56, autor: Anna Mrowiec
23 września 2019
Politechnika Śląska otrzyma finansowanie na wspólne studia II stopnia

Politechnika Śląska otrzymała finansowanie na realizację trzech projektów w ramach programu „KATAMARAN Przygotowanie i realizacja wspólnych studiów II stopnia”, którego organizatorem jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Celem programu jest wsparcie polskich uczelni w zakresie tworzenia i realizacji międzynarodowych programów kształcenia na wspólnych studiach II stopnia prowadzących do uzyskania wspólnego lub podwójnego dyplomu.

W ramach programu KATAMARAN jednostki mogły pozyskać finansowanie na współpracę międzynarodową z partnerem, której efektem będzie zwiększenie liczby programów wspólnych studiów II stopnia, zwiększenie mobilności studentów i kadry akademickiej oraz doskonalenie jakości kształcenia poprzez przenoszenie międzynarodowych doświadczeń do polskich uczelni.

O finansowanie mogły występować uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego oraz spełniają kryteria w ramach jednej z dwóch ścieżek:

ścieżka A – tworzenie programów międzynarodowych studiów wspólnych II stopnia i uruchomienie rekrutacji na studia,

ścieżka B – wsparcie mobilności akademickiej w ramach międzynarodowych studiów wspólnych II stopnia.

Maksymalne finansowanie projektu wynosi 1 mln zł.

 

Wiadomość utworzona: 23 września 2019 11:19, autor: Anna Mrowiec
20 września 2019
Politechnika Śląska z nagrodą „IDOL 2019”

Politechnika Śląska od lat już prowadzi politykę przyjaznego podejścia do problemów osób niepełnosprawnych. Starania Uczelni na tym polu zostały ostatnio docenione przez katowicką Fundację Szansa dla Niewidomych.
 
Podczas zorganizowanej 17 września przez Fundację  konferencji „Jesteśmy razem! Świat dotyku i dźwięku. REHA Regionalna w ramach REHA for the Blind in Poland” rozdano nagrody w konkursie IDOL.  Politechnika Śląska zajęła I miejsce w kategorii Uczelnia Województwa Śląskiego 2019. Tytuł jest przyznawany osobom i instytucjom otwartym na potrzeby niewidomych.
 
Politechnika Śląska dokłada wszelkich starań, by zapewnić osobom niepełnosprawnym dostęp do oferty edukacyjnej na zasadzie równych szans. Podejmujemy szereg działań w celu stwarzania naszym studentom i doktorantom, będącym osobami niepełnosprawnymi pełnego udziału w procesie kształcenia. Nie ograniczamy się jednak tylko do pomocy niepełnosprawnym, szereg działań kierujemy także do osób, które nie posiadają stopnia niepełnosprawności, lecz ich stan zdrowia utrudnia prawidłowy proces kształcenia. To dla nas kwestie priorytetowe, cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone. Dzięki takim wyróżnieniom, jak IDOL, zwiększa się świadomość społeczna i wiedza o tym, że niepełnosprawność nie musi już być przeszkodą w zdobywaniu wykształcenia – mówi rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
 
Nagrodę dla Politechniki Śląskiej odebrała pani mgr Grażyna Maszniew, kierownik Działu Spraw Studenckich i Kształcenia, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych.
 
Beneficjenci Fundacji Szansa dla Niewidomych docenili starania uczelni w zakresie edukacji osób niepełnosprawnych, dostęp do różnego rodzaju sprzętu specjalistycznego oraz dostosowanie budynków do potrzeb osób z ograniczeniami organizmu.
 
Fundacja Szansa dla Niewidomych została założona w 1992 roku przez niewidomych i ich widzących przyjaciół. Działania fundacji koncentrują się na wspieraniu osób, które straciły wzrok, a medycyna nie daje im nadziei na poprawę losu. Fundacja doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Jej beneficjenci biorą udział m.in. w profesjonalnych szkoleniach i warsztatach, otrzymując w trakcie ich trwania niezbędne materiały szkoleniowe.
 
 
 

Komunikat zawiera załącznikiBON PŚ.pdf

Wiadomość utworzona: 18 września 2019 14:37, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 20 września 2019 16:28, wykonana przez: Jadwiga Witek
18 września 2019
VIII edycja Start it Up! już w listopadzie

Z przyjemnością informujemy, że 21 listopada w Technoparku Gliwice odbędzie się VIII edycja cyklicznego wydarzenia – Start It Up. Impreza ta skierowana jest do startupów, przedsiębiorców oraz wszystkich tych, którzy chcą skutecznie się rozwijać nawiązując wartościowe relacje biznesowe lub stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie.
 
Start It Up to duża dawka wiedzy inspiracji i networkingu. Jak zawsze w programie wydarzenia nie zabraknie ciekawych prelekcji i sesji mentorskich. Start It Up to również wymiana doświadczeń pomiędzy środowiskiem startupowym a doświadczonymi ekspertami biznesowymi,  to również doskonała szansa dla młodych, przedsiębiorczych osób na zdobycie wiedzy, a także na znalezienie partnerów do współpracy.

Prelegentami tegorocznej edycji będą: Piotr Hurnik - ekspert i entuzjasta cyfrowego świata, który doświadczenie zdobywał między innymi w Google, Lenovo i iProspect, od lat zajmując się sprzedażą produktów oraz usług technologicznych i marketingowych, Magdalena Urbaniak-founder MaxTractor, pracująca od 10 lat w public relations, doradzając, budując i wdrażając strategie komunikacyjne dla firm i osób prywatnych oraz Kobi Kalderon –założyciel oraz CEO Gold Ventures Incubator z Izraela.
Wstęp bezpłatny - wystarczy się zarejestrować na www.start-it-up.pl
 
 
 
 
 

Wiadomość utworzona: 18 września 2019 14:32, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 18 września 2019 14:34, wykonana przez: Marek Gabzdyl
18 września 2019
Prof. Monika Kwoka w zarządzie Akademii Młodych Uczonych PAN

Miło nam poinformować, że prof. Monika Kwoka, prodziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej oraz adiunkt w Instytucie Elektroniki została wybrana zastępcą przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 24.11.2019 - 14.12.2021.
Pani Profesor została powołana na to stanowisko już po raz drugi (pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych PAN w kadencji 2017-2019).
 
Serdecznie Gratulujemy!
 
Akademia Młodych Uczonych została powołana w 2010 r. przy Polskiej Akademii Nauk w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. Zadania postawione przed Akademią Młodych Uczonych skupiają się wokół działań na rzecz aktywizacji środowiska młodych pracowników nauki a także upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców.
 
 

Wiadomość utworzona: 18 września 2019 14:26, autor: Marek Gabzdyl
18 września 2019
Studenci budownictwa na podium Międzynarodowej Olimpiady Wiedzy o Drogownictwie

Studenci Koła Naukowego TARMAC z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem dra inż. Bartłomieja Grzesika zajęli 3 miejsce na Międzynarodowej Olimpiadzie Wiedzy o Drogownictwie w Mińsku. Nasza drużyna pokonała 5 grup z Białorusi i 1 z Estonii. Po zaciętej rywalizacji nasi studenci ustąpili jedynie zespołom z Litwy i Łotwy.
 
Olimpiada trwała od 11 do 13 września 2019 r. Uczelnię z Gliwic reprezentowali Krzysztof Kurzydym, Krzysztof Witkowski, Damian Pordzik – studenci 4 roku budownictwa. Zespół Politechniki Śląskiej rywalizował w konkurencjach indywidualnych i drużynowych.
 
Tematyka olimpiady została ukierunkowana na drogownictwo w najszerszym możliwym rozumieniu. Zmagania indywidualne uczestników przybrały postać poważnego egzaminu pisemnego, podczas którego należało wykazać się wiedzą z zakresu geometrii, robót ziemnych, technologii drogowych czy procedur badawczych materiałów wykorzystywanych w nawierzchniach. Rywalizacja zespołowa odbywała się w terenie i polegała na wykonywaniu pomiarów geodezyjnych na czas. Wydarzenie pod każdym względem wyjątkowe. Miasto i atmosfera fantastyczne, ludzie niezwykle gościnni, sympatyczni i życzliwi – powiedział dr inż. Bartłomiej Grzesik.

Za 3 miejsce drużynowe Studenci Koła Naukowego TARMAC otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne. Organizatorem Olimpiady było Białoruskie Państwowe Przedsiębiorstwo Drogowe „Belavtodor”.
 
Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 17 września 2019 13:22, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 18 września 2019 09:16, wykonana przez: Jadwiga Witek
17 września 2019
Dzień Przedszkolaka na Politechnice Śląskiej

20 września br. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka Politechnika Śląska kolejny raz otwiera podwoje i zaprasza najmłodszych.
 
„Przygotowaliśmy atrakcje dla ponad 300 przedszkolaków. Dzieci będą uczestniczyć w pokazach naukowych oraz zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez naukowców Uczelni. Mamy ogromną nadzieję, że takie wydarzenia to inwestycja w rozwój społeczeństwa opartego na nauce, gdzie nawet najmłodszym można zaszczepić „naukowego bakcyla” i zachęcić do nauki przez zabawę i eksperyment” – mówi prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki PŚ.
 
Wydarzenie organizuje Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Udział jest bezpłatny.

Wiadomość utworzona: 17 września 2019 11:29, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 17 września 2019 12:54, wykonana przez: Marek Gabzdyl
18 września 2019
Politechnika Śląska uczestnikiem wydarzenia FCA Poland

15 września w siedzibie FCA Poland w Tychach odbył się kolejny, XXII już Dzień Rodzinny. Jak co roku w evencie aktywnie uczestniczyła Politechnika Śląska. Wydarzenie było okazją do zapoznania się z działalnością koncernu w Polsce i z jego produktami. Organizatorzy umożliwili również zwiedzenie zakładu produkcyjnego koncernu.
 
Politechnika Śląska od lat współpracuje na różnych płaszczyznach ze spółką FCA Poland, dlatego również na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej Uczelni – z władz obecni byli Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz Prorektor ds. Ogólnych prof. Bogusław Łazarz.
 
Ze strony Politechniki Śląskiej w wydarzeniu uczestniczyli poza tym przedstawiciele Wydziałów AEI, Inżynierii Biomedycznej, Transportu, GiGu, Elektrycznego, a także Biura Promocji i Biura Karier Studenckich promując Program Absolwenci Politechniki Śląskiej. Swoje osiągnięcia prezentowali poza tym członkowie kół naukowych PolSl Racing, AI-METH a także laureat konkursu Mój Pomysł na Biznes - Łukasz Nowak.
 
Dzień Rodzinny zakładu FCA Poland w Tychach przyciągnął tysiące osób. Pracownicy tyskiego zakładu i ich rodziny mogły skorzystać z wielu atrakcji. Na dzieci i młodzież czekały ciekawe wystawy, zabawy oraz prezentacja mistrzowskiej drużyny hokejowej GKS Tychy. Wszystkim natomiast wielu wrażeń dostarczyło zwiedzanie fabryki i jej nowoczesnych l,linii produkcyjnych a także przygotowana ekspozycja samochodów z Grupy FCA. Imprezę zwieńczył koncert „Łzy” – jednej z najpopularniejszych obecnie formacji pop-rockowej.
 
Tradycją spółek Grupy FCA jest organizowanie corocznie festynów rodzinnych dla pracowników, emerytów, rencistów i ich rodzin. Dzień Rodzinny jest dla firm zawsze dużym wydarzeniem i stanowi doskonałą okazję do przyjrzenia się zmianom, jakie w ciągu minionego roku zaszły i nadal zachodzą w poszczególnych zakładach.
 

Wiadomość utworzona: 17 września 2019 07:54, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 18 września 2019 07:20, wykonana przez: Marek Gabzdyl
16 września 2019
Rozpoczynają się wybory przewodniczących rad dyscyplin na Politechnice Śląskiej
W związku z wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zarządzeniem nr 64/2019 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 18 czerwca 2019 r. w drugiej połowie września po raz pierwszy odbędą się posiedzenia rad dyscyplin. W ich trakcie członkowie poszczególnych rad wskażą kandydatów na przewodniczącego.
 
Kandydaci na przewodniczących muszą uzyskać poparcie co najmniej połowy członków rady. Na kolejnym posiedzeniu kandydaci będą prezentować program rozwoju danej dyscypliny. Nie później niż do 15 października rektor powoła przewodniczących.
 
Pierwszym posiedzeniom rad dyscyplin będą przewodniczyć wyznaczeni przez rektora prorektorzy.
 
Spotkania te odbędą się w następujących terminach:
18.09.2019
 • godz. 11.00, sala rady wydziału RG - rada dyscypliny: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (przewodniczy prof. Marek Pawełczyk);
 • godz. 11.30, sala senatu - rada dyscypliny: informatyka techniczna i telekomunikacja (przewodniczy prof. Janusz Kotowicz);
 • godz. 13.15, sala senatu - rada dyscypliny: automatyka, elektronika i elektrotechnika (przewodniczy prof. Janusz Kotowicz)


19.09.2019

 • godz. 8.30, sala rady wydziału RCh - rada dyscypliny: inżynieria chemiczna (przewodniczy prof. Bogusław Łazarz);
 • godz. 9.30, sala rady wydziału RCh - rada dyscypliny: nauki chemiczne (przewodniczy prof. Bogusław Łazarz);
 • godz. 11.30, sala senatu - rada dyscypliny: inżynieria materiałowa (przewodniczy prof. Janusz Kotowicz);
 • godz. 11.30, sala rady wydziału RIB - rada dyscypliny: inżynieria biomedyczna (przewodniczy prof. Marek Pawełczyk);
 • godz. 12.30, sala rady wydziału ROZ - rada dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości (przewodniczy prof. Marek Pawełczyk);
 • godz. 12.30, sala rady wydziału RAr - rada dyscypliny: architektura i urbanistyka (przewodniczy prof. Bogusław Łazarz);
 • godz. 13.15, sala senatu - rada dyscypliny: inżynieria mechaniczna (przewodniczy prof. Janusz Kotowicz)

20.09.2019

 • godz. 9.00, sala nr 120 na wydziale RT - rada dyscypliny: inżynieria lądowa i transport (przewodniczy prof. Marek Pawełczyk)
 

Wiadomość utworzona: 16 września 2019 13:29, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 16 września 2019 13:46, wykonana przez: Jadwiga Witek
13 września 2019
Elektra z kolejną nagrodą!

Motocykl elektryczny Elektra, skonstruowany przez członków SKN PolSl Racing zajął 1. miejsce w konkursie dla studentów Innowacje w Przemyśle. Konkurs zorganizowano w ramach Targi Katowice 2019.

Zwycięzcy otrzymali w nagrodę 5 tysięcy złotych. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 4 i 3 tysiące złotych.

Celem konkursu dla studentów jest promocja i popularyzacja utalentowanych studentów uczelni wyższych – w dziedzinie przemysłu, w tym robotyki i automatyki, górnictwa, geologii, mechaniki, elektryki i elektroniki, IT, konstrukcji maszyn i urządzeń, a także promocja i wkład w rozwój polskiej i światowej gospodarki przemysłowej, zgodnej z ekologicznymi trendami na świecie.

PolSl Racing prezentowało na targach także zwycięski bolid Quarado oraz nagrody, które zdobyli w tym sezonie. Dziś od rana studenci prezentują swoje prace podczas XV Dnia Nauki w Zabrzu, w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza w Parku 12C. Natomiast w najbliższą niedzielę będzie można ich spotkać w Tychach, od godziny 13.00, na Dniu Rodzinnym FCA Poland Tychy.
Foto z arch. PolSl Racing

Wiadomość utworzona: 13 września 2019 10:24, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 13 września 2019 10:25, wykonana przez: Anna Mrowiec
12 września 2019
Politechnika Śląska rozpoczyna współpracę z EMT-Systems Sp. z o.o.

Politechnika Śląska zyskała kolejnego partnera do współpracy. Nasza uczelnia podpisała dziś porozumienie z firmą EMT-Systems Sp. z o.o., w ramach którego obie strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy w obszarze badawczym, edukacyjnym i kadrowym. Spotkanie miało miejsce w rektoracie Politechniki Śląskiej.

Z ramienia Politechniki Śląskiej umowę podpisał rektor prof. Arkadiusz Mężyk, natomiast EMT-Systems Sp. z o.o. reprezentował prezes zarządu dr hab. inż. Grzegorz Wszołek. W ramach porozumienia Politechnika oraz EMT-Systems Sp. z o.o. m.in. powołają zespół specjalistów dla strategicznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych oraz będą wspólnie uzgadniać tematy prac badawczych i magisterskich, wzajemnie prezentować i propagować swoje osiągnięcia.
 
Wśród pól współpracy rektor wymienił jeden z głównych obszarów badawczych uczelni: Politechnika Śląska podejmuje współpracę z firmą EMT-Systems Sp. z o.o. wnosząc duży potencjał w zakresie m.in. badań nad przemysłem 4.0. Obecnie kształcimy także w Centrum Szkolenia Pilotów Politechniki Śląskiej - to daje szerokie pole do kooperacji z firmą EMT-Systems.

Politechnika Śląska w ramach porozumienia zobowiązała się m.in. do kształcenie pracowników kierowanych przez EMT-Systems na studiach wyższych oraz na studiach doktoranckich, podyplomowych i kursach dokształcających, organizowania szkoleń na zlecenie EMT-Systems z wykorzystaniem bazy dydaktycznej Politechniki Śląskiej, proponowania tematów prac dyplomowych zgodnych z potrzebami EMT-Systems, wspólne pozyskiwanie środków finansowych (w tym fundusze unijne) umożliwiających efektywną i partnerską współpracę.

EMT-Systems natomiast będzie m.in. organizowało praktyki studenckie i wycieczki dydaktyczne dla studentów, nabór kadry inżynierskiej spośród absolwentów Politechniki Śląskiej, zgodnie z potrzebami EMT-Systems, umożliwi pozyskiwanie tematów do prac dyplomowych studentów, organizowanie staży studenckich niezwiązanych z pracą dyplomową.

Wiadomość utworzona: 12 września 2019 13:53, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 12 września 2019 13:55, wykonana przez: Jadwiga Witek
11 września 2019
Jubileusz 80-lecia urodzin profesora Janusza Szwabowskiego

Uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej z 11 września 2019 r. było okazją do uhonorowania prof. dr. hab. inż. Janusza Szwabowskiego z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin. Profesor Szwabowski to wieloletni pracownik Katedry Technologii i Organizacji Budownictwa.
 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni i wydziału, a także licznie zgromadzeni goście. Uczestników powitała prof. Joanna Bzówka, dziekan Wydziału Budownictwa. JM Rektor PŚ prof. Arkadiusz Mężyk złożył jubilatowi życzenia, a także zwrócił uwagę na zbieżność dwu ważnych dla uczelni dat. W roku 80-tych urodzin prof. Janusza Szwabowskiego, Politechnika Śląska obchodzi jubileuszową, 75-tą rocznicę powstania. 
 
Profesor Mężyk nawiązał w wystąpieniu do lwowskiej proweniencji Politechniki Śląskiej: We Lwowie i na Politechnice Lwowskiej są bardzo silnie kultywowane więzi ze wszystkimi uczelniami w Polsce, które wywodzą się z tradycji lwowskiej. To nie przypadek, że korzenie Pana Profesora Szwabowskiego sięgają do Lwowa. To połączenie skierowało losy Pana Profesora na Politechnikę Śląską, która posiada tę samą tradycję, dzięki której kształci na najwyższym europejskim poziomie. Wspaniały potencjał Politechniki Lwowskiej zaowocował silna pozycją współczesnej Politechniki Śląskiej. W tej chwili Politechnika Śląska jest w grupie 20 uczelni, które pretendują do uzyskania statusu uczelni badawczej. To osiągnięcie jest efektem przede wszystkim wieloletniej pracy kadry Politechniki Lwowskiej, ale także ich wychowanków – asystentów, doktorantów, młodych pracowników. Już sama tematyka prac badawczych Pana Profesora Szwabowskiego pokazuje, że  korzenie lwowskie bardzo silnie wrastały w śląską ziemię. Politechnika Śląska stanowiła doskonałe zaplecze dla gospodarki i rozwijającego się przemysłu. Nasi naukowcy mieli i mają bardzo duży udział w budowaniu gospodarki kraju.
 
Rektor podziękował prof. Szwabowskiemu za wieloletni trud kształcenia nowych pokoleń oraz budowania pozycji Politechniki Śląskiej i jej wizerunku. Zespoły badawcze, którymi kierował prof. Szwabowski mogą poszczycić się licznymi nagrodami za największe osiągnięcia, m.in. z rąk Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektorów Politechniki Śląskiej.
 
Profesor to zasłużony pracownik Politechniki Śląskiej, który opublikował ponad 200 prac – monografii, podręczników akademickich, artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi I stopnia (1986), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006), Medalem 60-lecia Politechniki Śląskiej (2005), Odznaką „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej” (2005).

Wiadomość utworzona: 11 września 2019 23:08, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 11 września 2019 23:23, wykonana przez: Jadwiga Witek
12 września 2019
Za nami Śląski Salon Maturzystów

Śląski Salon Maturzystów, podczas którego uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogli zapoznać się z ofertami uczelni i wysłuchać rad ekspertów komisji egzaminacyjnych, odbył się we wtorek, 10 września w murach Politechniki Śląskiej. Impreza, którą zorganizowano już po raz 13., przyciągnęła rzesze młodych ludzi, którzy w  przyszłym roku staną przed wyborem swojej ścieżki zawodowej.
 
Uroczyste otwarcie Śląskiego Salonu Maturzystów odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. Politechnikę Śląską reprezentowali rektor prof. Arkadiusz Mężyk i prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Tomasz Trawiński. W uroczystości wzięli udział także prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni prof. Violetta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. badań naukowych prof. Andrzej Noras z Uniwersytetu Śląskiego, wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach Jacek Szczotka oraz Andrzej Wyszyński z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, organizatora Śląskiego Salonu Maturzystów.

Śląski Salon Maturzystów co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ma pokazać ofertę edukacyjną śląskich uczelni. W tym roku aż 15 z nich gościmy w przestrzeni Politechniki Śląskiej.
 
Drodzy Maturzyści, stajecie przed najważniejszym wyborem w życiu, czyli wyborem przyszłej kariery zawodowej, pełni obaw, ale też nadziei. Życzę Wam, byście na tych obawach specjalnie się nie skupiali. Patrzcie na Wasze marzenia. Najważniejsze, żeby z przyjemnością wstawać rano do pracy, ponieważ to będzie znaczący fragment Waszego życia – zwrócił się do uczniów rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Maturzyści, którzy odwiedzili Politechnikę Śląską, mieli okazję wysłuchać porad ekspertów z Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Jaworznie, którzy przybliżyli im zasady, jakie będą obowiązywać podczas przyszłorocznego egzaminu dojrzałości. Podczas Salonu Maturzystów byli również obecni przedstawiciele szkół wyższych, którzy przedstawili ofertę edukacyjną swoich uczelni. Dodatkowo do rąk uczniów trafiło kilka tysięcy egzemplarzy Informatora dla Maturzystów przygotowanego przez Perspektywy.

Politechnika Śląska przygotowała dla maturzystów najnowszy informator dla kandydatów na studia na rok akademicki 2020/2021. Uczniowie mogli również odwiedzić stoisko naszej uczelni.

Wiadomość utworzona: 10 września 2019 16:56, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 12 września 2019 09:34, wykonana przez: Jadwiga Witek
8 września 2019
Rektor PŚ z Honorową Złotą Odznaką Krajowej Izby Gospodarczej

Podczas XXV Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk otrzymał Honorową Złotą Odznakę Krajowej Izby Gospodarczej oraz Odznakę Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Wyróżnienia zostały przyznane za działalność na rzecz rozwoju i współpracy nauki z gospodarką.
 
Profesor Mężyk zabrał głos w imieniu wszystkich nagrodzonych, dziękując za docenienie efektów kooperacji środowisk akademickich z otoczeniem społeczno-gospodarczym: W imieniu wszystkich wyróżnionych chciałbym bardzo serdecznie podziękować Krajowej Izbie Gospodarczej za dostrzeżenie wysiłków, które w Regionie są czynione na rzecz współpracy biznesu, nauki i samorządów. Mam pełną świadomość, że zaszczyt spływa dziś na mnie i wszystkie osoby odznaczone, ale wyróżnienia to wynik wieloletniej współpracy wielu zespołów. Szczególne podziękowania kieruję do Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wszystkich Izb w Regionie Górnośląskim za otwartość do takiej współpracy. Myślę, że wyróżnienie będzie dla nas motywacją do dalszej działalności na rzecz rozwoju – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk.
 
Politechnikę Śląską reprezentowali również Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz wiceprzewodniczący Rady Uczelni dr Zygmunt Łukaszczyk.

W gronie odznaczonych znalazł się także prof. dr hab. inż. Jan Kosmol – Prezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. i jednocześnie pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.
 
XXV jubileuszowa Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach odbyła się 7 września 2019 roku. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 600 osób – osobistości ze świata biznesu, polityki i nauki. Uroczystość zgromadziła liczne grono przedstawicieli władz państwowych, regionalnych oraz przedsiębiorców.

Wiadomość utworzona: 8 września 2019 17:19, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 8 września 2019 17:27, wykonana przez: Jadwiga Witek
10 września 2019
Śląski Salon Maturzystów na Politechnice Śląskiej

Śląski Salon Maturzystów, podczas którego uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogą zapoznać się z ofertami uczelni i wysłuchać rad ekspertów komisji egzaminacyjnych, odbędzie się we wtorek, 10 września w murach Politechniki Śląskiej.  Salon rozpocznie się o godz. 9.00 w budynku Centrum Edukacyjno-Kongresowego przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.
 
Maturzyści, którzy odwiedzą Politechnikę Śląską, będą mieli okazję wysłuchać porad ekspertów z Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Jaworznie, którzy przybliżą im zasady, jakie będą obowiązywać podczas przyszłorocznego egzaminu dojrzałości. Eksperci podpowiedzą im również, jak przygotować się do matury, żeby zdać ją jak najlepiej, a także czym kierować się przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Podczas Salonu Maturzystów będą również obecni przedstawiciele szkół wyższych nie tylko z województwa śląskiego, którzy przedstawią ofertę edukacyjną swoich uczelni. Dodatkowo do rąk uczniów trafi kilka tysięcy egzemplarzy Informatora dla Maturzystów przygotowanego przez Perspektywy.

Politechnika Śląska przygotowała dla maturzystów najnowszy informator dla kandydatów na studia na rok akademicki 2020/2021. Uczniowie będą również mogli zasięgnąć opinii studentów na temat każdego z ponad 50 kierunków studiów i odwiedzić stoisko naszej uczelni.

Termin Salonu Maturzystów nie jest przypadkowy, bo do końca września uczniowie ostatnich klas liceów i techników muszą złożyć deklaracje maturalne. Wiedząc, co chcą studiować i jakie są wymogi uczelni, mogą odpowiednio dobrać zestaw przedmiotów do zdawania na maturze.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 6 września 2019 15:08, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 10 września 2019 07:34, wykonana przez: Jadwiga Witek
6 września 2019
Prof. Wes Grebski w Rybniku

Prof. Wes Grebski z Pennsylvania State University w poniedziałek, 9 września, wygłosi wykład „Krok w przedsiębiorczość a recepta na sukces" dla uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz zainteresowanych osób. Spotkanie z tym wybitnym specjalistą w dziedzinie inżynierii odbędzie się w Auli Centrum Kształcenia Inżynierów przy ul. Kościuszki 54 w o godzinie 8.00.
 
Prof. Wes Grebski – w 1974 r. ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Maszyn. Uzyskał tytuł licencjata i magistra inżynierii mechanicznej, a następnie doktora nauk technicznych. W latach 1974-1980 pracował na tej uczelni jako asystent i adiunkt.
 
Po wyjeździe do USA przez 35 lat pracował na Pennsylvania State University. Uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego inżynierii. Był koordynatorem programu studiów inżynierskich na kierunku inżynieria ze specjalnością w dziedzinie energii alternatywnej i wytwarzania energii. Z jego inicjatywy powołano nowy kierunek studiów inżynierskich poświęconych energii odnawialnej. Program kierunku realizowany jest wyłącznie na jego Uczelni.
 
Był autorem wielu niekonwencjonalnych form nauki i pracy ze studentami. Jeździł po kampusie samochodem słonecznym, ponadto zainstalował tam turbinę wiatrową i panele słoneczne.  Zdobył nagrodę Miltona S. Eisenhowera – jedno z najwyższych wyróżnień Uczelni, a także 11 innych nagród w zakresie nauczania i doradztwa zawodowego. Aby zainteresować młodych ludzi inżynierią, uczył również licealistów. Z jedną ze swoich klas zbudował samolot.
 
W latach 1995-1997 pełnił funkcję sekretarza, wiceprzewodniczącego oraz przewodniczącego Komitetu ds. Technologii Mechanicznych Departamentu Komitetu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników.
Władze Uczelni nazwały prof. Grebskiego „niewiarygodnym członkiem ich społeczności” oraz  „człowiekiem oddanym, bardzo lojalnym i wspierającym swoich studentów”.

 

Wiadomość utworzona: 6 września 2019 09:43, autor: Anna Mrowiec
5 września 2019
Na stażu w Republice Południowej Afryki

Dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geomechaniki i Budownictwa Podziemnego z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbył staż naukowo-praktyczny w Johannesburgu. W jego trakcie poszerzał swoją wiedzę na temat geomechanicznych uwarunkowań górnictwa surowców naturalnych.

W ramach stażu odbyły się m.in. zjazdy dołowe do kopalń eksploatujących złoża węgla kamiennego oraz rudy platyny w prowincjach: Limpopo, Pretoria, Orange Free State i Nord West.

W czasie paneli dyskusyjnych, po zjazdach, w godzinach popołudniowych zostały wygłoszone krótkie referaty na temat geomechanicznych możliwości prognozowania stateczności górotworu dla eksploatacji systemami: filarowym i ścianowym, w warunkach górniczo-geologicznych największej na świecie warstwowanej intruzji magmowej Bushveld Igneous Complex (BIC).

Nasz pracownik gościł w Republice Południowej Afryki w dniach 23 lipca – 3 sierpnia.

Wiadomość utworzona: 5 września 2019 08:32, autor: Anna Mrowiec
4 września 2019
Diamentowe Granty dla studentów Politechniki Śląskiej

Maciej Klimas z Wydziału Elektrycznego, Maria Bzówka i Grzegorz Stando z Wydziału Chemicznego oraz Nikolina Poranek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki znaleźli się w gronie laureatów VIII edycji ogólnokrajowego programu Diamentowy Grant. Laureaci otrzymali po 220 tys. zł dofinansowania na realizację projektów.
 
Maciej Klimas uzyskał dofinansowanie na realizację projektu „Opracowanie, weryfikacja pomiarowa i implementacja stochastycznych modeli zjawiska łuku elektrycznego”, Maria Bzówka na „Poznanie molekularnych aspektów regulacji receptorów Toll-podobnych ze szczególnym uwzględnieniem cząsteczek wody jako potencjalnego mediatora w oddziaływaniach białko-ligand oraz białko-białko”, Nikolina Poranek na „Ocena możliwości zagospodarowania odpadów wtórnych z ITPOK w betonie o zwiększonej szczelności”, a Grzegorz  Stando na „Nowe niefunkcjonalizowane nanostruktury węglowe o hydrofilowym charakterze powierzchni i ich potencjalne zastosowanie w materiałach kompozytowych”.
 
Program Diamentowy Grant został wprowadzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu finansowania projektów wybitnie uzdolnionych studentów, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. W VIII edycji konkursu zespół ekspertów wyłonił 85 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 85 pkt. Otrzymają oni maksymalnie 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy.
 
Wśród nagrodzonych w tym roku projektów tylko 12 znajduje się w obszarze nauk technicznych. Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/nauka/informacje-o-programie-diamentowy-grant

 

Wiadomość utworzona: 4 września 2019 11:25, autor: Anna Mrowiec
3 września 2019
Politechnika Śląska na Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego

Wczoraj uczniowie szkół podstawowych i średnich po wakacyjnej przerwie wrócili do szkoły.  W Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020, która odbyła się w samo południe w II Liceum Ogólnokształcącym im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach wziął udział prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Tomasz Trawiński.
 
W trakcie uroczystości prorektor Trawiński przyjął od Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic, podziękowanie dla Politechniki Śląskiej za zaangażowanie w działania na rzecz edukacji młodych gliwiczan.

Wiadomość utworzona: 3 września 2019 08:37, autor: Anna Mrowiec
2 września 2019
Akademickie Licea Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej zainaugurowały rok szkolny

Dwie szkoły Politechniki Śląskiej – Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rybniku rozpoczęły nowy rok szkolny 2019/2020. Uroczystego otwarcia dokonał JM Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. Inauguracja odbyła się 2 września 2019 r.
 
Rektor Politechniki Śląskiej powitał uczniów w murach Uczelni, a także pogratulował pierwszoklasistom dokonania wyboru szkoły: Chciałbym przede wszystkim podziękować Wam, drodzy uczniowie, za to, że nam zaufaliście i wybraliście Akademickie Liceum Ogólnokształcące, a także za to, że zaufaliście naszej ofercie i powierzyliście nam swoje losy na najbliższe lata. Liczymy, że spędzicie w murach Politechnicznych Liceów piękne chwile. Mamy nadzieję, że wielu z Was w przyszłości stanie się członkami naszej akademickiej wspólnoty – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk.
 
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz Politechniki Śląskiej, dyrektorzy i nauczyciele, a także członkowie społeczności akademickiej.
 
Była to już druga inauguracja roku szkolnego w Akademickich Liceach Ogólnokształcących naszej Uczelni. Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę 4 września 2018 roku. Szkoły Politechniki cieszą się rosnącą popularnością. Do Liceów jest przyjmowana młodzież z najlepszych wynikami, a także z wybitymi osiągnięciami na olimpiadach przedmiotowych. Prawie 80 procent najmłodszych członków politechnicznej społeczności ukończyło edukację ze świadectwami z wyróżnieniem.
 
Celem Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej jest umożliwienie uczniom dokonania świadomego wyboru dalszego kierunku edukacji poprzez zapewnienie nauki na akademickim poziomie. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie do kontynuacji kształcenia w szkole wyższej, w szczególności na kierunkach ścisłych i technicznych.

Wiadomość utworzona: 2 września 2019 19:06, autor: Jadwiga Witek
2 września 2019
Bezpłatne webinaria z Web of Science we wrześniu i październiku

Web of Science Group prezentuje serię szkoleń internetowych Research. Smarter. Dołączcie Państwo  do naszych ekspertów, aby uzyskać niezbędne wskazówki i porady, które wesprą Was na każdym etapie podróży badawczej.

Zapraszamy także na nowy cykl szkoleń internetowych Akademia Web of Science i InCites. Nasi eksperci pokażą Państwu krok po kroku, jak poruszać się po naszych zasobach i wyszukiwać informacje, aby w pełni wykorzystać potencjał platform Web of Science i InCites.
 
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 2 września 2019 15:20, autor: Anna Mrowiec
29 sierpnia 2019
Politechnika Śląska kontynuuje aktywność w obszarze dronów

Technologie związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi stają się coraz częściej tematem zainteresowania poszczególnych jednostek Politechniki Śląskiej. Drony dawno przestały być już zabawkami-ciekawostkami, a stały się pełnoprawnym narzędziem nauki i przemysłu. Najnowszym działaniem uczelni w tej dziedzinie jest podpisany 29 sierpnia list intencyjny pomiędzy Uczelnią a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.
 
Podpisanie listu nastąpiło w trakcie konferencji „Drony – prawo, technologia, usługi”, która odbyła się w Katowicach.
 
Porozumienie dotyczy współpracy w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów, m.in. poprzez promowanie działań naukowych w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, wymianę informacji o podejmowanych działaniach w tym zakresie, zaangażowanie kadry naukowej programu w roli eksperckiej, wzajemne wykorzystanie lub organizowanie obszarów testowych, w tym prowadzenie testów technologii i usług. Ze strony Politechniki Śląskiej koordynatorem przedsięwzięcia będzie prof. Jarosław Kozuba.
 
Kluczowym czynnikiem leżącym u podstaw decyzji o zawarciu porozumienia jest fakt prowadzenia przez Politechnikę Śląską innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr na rzecz społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy, a także aktywne wpływanie na rozwój regionu i społeczności lokalnych.
 
Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów to inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Partnerami inicjatywy są Grupa JSW, Polski Fundusz Rozwoju, Instytut Lotnictwa oraz spółki Hawk-E i DroneRadar. Jest to pierwsza w Polsce platforma wymiany wiedzy oraz wsparcia dla pozyskiwania i rozwoju rozwiązań technologicznych, a także płaszczyzna komunikacji i współpracy różnych interesariuszy.
 

 

Wiadomość utworzona: 29 sierpnia 2019 15:19, autor: Anna Mrowiec
8 września 2019
Zmarł prof. dr hab. inż. Zenon Szczepaniak

Z głębokim żalem informujemy, że 28 sierpnia 2019 r. w wieku 85 lat zmarł prof. dr hab. inż. Zenon Szczepaniak, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii, obecnie Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
 
Prof. dr hab. inż. Zenon Szczepaniak urodził się 5.03.1934 r. w Krotoszynie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, podjął tam pracę, a w 1966 r. obronił pracę doktorską. W 1983 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1986 r. - tytuł profesora. Główny zakres jego działalności naukowej obejmował zagadnienia budownictwa podziemnego, a w szczególności projektowania, wykonywania i utrzymywania funkcjonalności udostępniających wyrobisk korytarzowych oraz bezpiecznego użytkowania szybów z uwzględnieniem stanu technicznego ich obudowy. Jego dorobek naukowy obejmuje 2 monografie, 2 książki, 3 skrypty, ponad 150 artykułów i referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych, 38 patentów oraz wiele prac naukowo – badawczych, ekspertyz i opinii wykonanych dla przemysłu.

W trakcie swojej pracy zawodowej pełnił m.in. funkcje: z-cy dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Projektowania, Budowy Kopalń i Ochrony Powierzchni (1972–1991), kierownika Katedry Geomechaniki, Budownictwa Podziemnego i Ochrony Powierzchni (1995-2000); z-cy kierownika Katedry (2000-2004); przewodniczącego Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów Politechniki Śląskiej (1974-1981); z-cy przewodniczącego Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej dla Pracowników Politechniki Śląskiej (1990-1993). W 2004 roku przeszedł na emeryturę.

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną wielokrotnie był nagradzany nagrodami MNiSW, Rektora Politechniki Śląskiej oraz odznaczeniami państwowymi i odznakami branżowymi.
Był osobą cenioną i lubianą przez pracowników i studentów. Zawsze życzliwy, prawy, koleżeński, służący wszechstronną pomocą i radą. Wychowawca wielu pokoleń studentów i pracowników naukowych.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 31 sierpnia 2019 r. o godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Antoniego w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się po mszy św. na Cmentarzu Parafialnym.
 

Wiadomość utworzona: 29 sierpnia 2019 12:34, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 8 września 2019 16:57, wykonana przez: Jadwiga Witek
27 sierpnia 2019
Noc Naukowców PŚ 2019 – konkursy!

Konkursy na Noc Naukowców PŚ 2019 już otwarte! W tegorocznej 14. edycji Nocy Naukowców PŚ 2019, będzie ich więcej i będą jeszcze ciekawsze. „Laboratorium przyszłości” i „Domowy eksperyment”. Zaproście wszystkich Waszych znajomych, małych i dużych, miłośników i pasjonatów nauki.
 

Wiadomość utworzona: 27 sierpnia 2019 10:17, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 27 sierpnia 2019 10:49, wykonana przez: Anna Mrowiec
22 sierpnia 2019
We wrześniu rusza Szkoła Giełdowa na Politechnice Śląskiej

Chciałbyś inwestować na giełdzie, ale nie wiesz, jak to wszystko działa? Boisz się porażki? Pokażemy Ci, jak inwestować od postaw! Już we wrześniu rusza kolejna edycja programu edukacyjnego „Szkoła Giełdowa” organizowanego we współpracy z Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych, w ramach którego zostaną przeprowadzone dwa kursy: podstawowy i dla średniozaawansowanych.
 
W ramach Szkoły Giełdowej organizowane są dwa kursy: „Podstawy inwestowania na giełdzie” ¬¬(poziom podstawowy) oraz „Giełda dla średniozaawansowanych” (poziom średniozaawansowany). Każdy z kursów obejmuje 5 wykładów (14 godzin) prowadzonych przez wykładowców uczelni wyższych, praktyków i ekspertów z zakresu instrumentów i rynków finansowych. Zajęcia są prowadzone w trybie weekendowym. Uczestnicy otrzymują profesjonalne materiały informacyjne przygotowane przez Fundację Giełdy Papierów Wartościowych oraz certyfikat ukończenia kursu.

Kurs „Podstawy inwestowania” obejmuje kluczowe i najbardziej praktyczne zagadnienia dla początkujących inwestorów giełdowych. W trakcie wykładów przedstawia się informacje na temat zasad inwestowania, wyboru i oceny spółek, korzystania z informacji finansowych oraz zasad zarządzania portfelem papierów wartościowych.

Kurs „Giełda dla średniozaawansowanych” przeznaczony jest dla osób mających podstawową wiedzę o giełdzie i dla praktykujących inwestorów. Kurs pomaga w usystematyzowaniu i pogłębieniu wiedzy na temat instrumentów pochodnych - opcji i kontraktów terminowych dostępnych na warszawskiej giełdzie, a także certyfikatów turbo. W ramach kursu omawiane są także takie zagadnienia jak: analiza fundamentalna (w tym case study spółek z wybranych branż), analiza techniczna, a także zaawansowane zagadnienia dotyczące funkcjonowania giełdy i wpływu otoczenia gospodarczego na GPW.

Koszt kursu podstawowego to 370 zł, a dla średniozaawansowanych 450 zł. Za zakup obu otrzymamy 10% rabatu.

Najbliższe kursy:

• 7-8 września – Podstawy inwestowania na giełdzie (Wydział Organizacji i Zarządzania w Zabrzu, Politechnika Śląska),
• 16-17 listopada – Podstawy inwestowania na giełdzie (Wydział Organizacji i Zarządzania w Zabrzu, Politechnika Śląska),
• 28-29 września – Giełda dla średniozaawansowanych (Wydział Organizacji i Zarządzania w Zabrzu, Politechnika Śląska),
• 30 listopada-1 grudnia – Giełda dla średniozaawansowanych (Wydział Organizacji i Zarządzania w Zabrzu, Politechnika Śląska).

Koordynatorem Szkoły GPW na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej jest dr inż. Tomasz Nawrocki (tomasz.nawrocki@polsl.pl), osobą do kontaktu mgr inż. Anna Bartłomiejczyk (anna.bartlomiejczyk@polsl.pl, tel. 32 2777 305). Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.gpw.pl/szkola-gieldowa i pod adresem mailowym fundacjagpw@gpw.pl

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w kursach Szkoły Giełdowej na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 22 sierpnia 2019 13:48, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 22 sierpnia 2019 13:56, wykonana przez: Anna Mrowiec
21 sierpnia 2019
Lingwistyka stosowana na Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce otrzymała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie innowacyjnego, dostosowanego do potrzeb rynku pracy i jednocześnie akcentującego wątek humanistyczny kierunku studiów lingwistyka stosowana.

- Wszystkim wspierającym i współtworzącym tę ideę dziękujemy, wszystkim przyszłym studentkom i studentom gratulujemy dobrego wyboru i cieszymy się już dziś na myśl o nowym roku akademickim pod znakiem wielu wyzwań i inspiracji – mówią pracownicy Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych, gdzie będzie prowadzony ten kierunek.
 
Informacje na temat pełnej oferty studiów prowadzonych w Kolegium, w tym studiów na kierunku pedagogika, można znaleźć na stronie Kolegium 

Wiadomość utworzona: 21 sierpnia 2019 14:19, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 21 sierpnia 2019 15:54, wykonana przez: Anna Mrowiec
20 sierpnia 2019
Politechnika Śląska na Gdynia Aeorobaltic Show

Sierpniowy weekend (17-18.08.) zgromadził w Gdyni miłośników lotnictwa i podniebnych akrobacji. Na lotnisku Gdynia-Kosakowo, podczas corocznej imprezy Gdynia Aerobaltic Show w powietrzu podziwiać można było 60 maszyn, a na wystawie naziemnej dodatkowo kolejnych 60. Impreza była również okazją do zaprezentowania osiągnięć lotniczych Politechniki Śląskiej oraz samolotu w barwach naszej uczelni, na którym pilotażu uczą się studenci.
 
Odwiedzający wydarzenie mieli okazję do zapoznania się z ofertą naszej uczelni w zakresie lotnictwa, a więc praktycznego szkolenia lotniczego, technologii lotniczych, prowadzenia prac badawczych nad kluczowymi  problemami lotnictwa cywilnego. Obecni na wydarzeniu przedstawiciele należącego do uczelni Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej udzielali wyczerpujących informacji zainteresowanym uczestnikom pokazów. Przede wszystkim jednak magnesem przyciągającym widzów był dwumiejscowy samolot Aero AT-3 w barwach Politechniki Śląskiej.
 
W wydarzeniu wzięło udział prawie 90 załóg z całego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Szwecji, Finlandii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. W Gdyni można było też zobaczyć najpopularniejsze polskie grupy akrobacyjne z Żelaznymi, Firebirds i Orlikiem na czele.
 
Ekipa Politechniki Śląskiej zapowiedziała swój udział w przyszłorocznej, jeszcze ciekawszej edycji imprezy.

Wiadomość utworzona: 19 sierpnia 2019 14:39, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 20 sierpnia 2019 10:40, wykonana przez: Anna Mrowiec
19 sierpnia 2019
Pomyślny lot stratosferyczny balonu studenckiego koła naukowego Space Project

Po wielomiesięcznych przygotowaniach studenci z Koła Naukowego Space Project działającego przy Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym przeprowadzili udaną misję stratosferycznego lotu balonowego, będącego zalążkiem przyszłych prac zmierzających w kierunku stosowania technologii kosmicznych i badań satelitarnych.

Opracowanie danych pomiarowych zebranych z aparatury umieszczonej na pokładzie będzie przeprowadzone w najbliższym czasie. Relacja filmowa z lotu znajduje się TUTAJ.
 
Członkami koła są studenci różnych wydziałów Politechniki Śląskiej oraz z  innych uczelni z regionu.

Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 19 sierpnia 2019 11:27, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 19 sierpnia 2019 12:06, wykonana przez: Anna Mrowiec
16 sierpnia 2019
Nowy film promocyjny Politechniki Śląskiej

Miło nam powiadomić, że Politechnika Śląska ma nowy film promocyjny, zachęcający młodzież do rozpoczęcia nauki w murach naszej uczelni.
 
Film jest już dostępny na uczelnianym kanale serwisu Youtube.
 
A ty? Jaką masz supermoc? Zapraszamy do oglądania!

 
 
 

 

Wiadomość utworzona: 14 sierpnia 2019 15:20, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 16 sierpnia 2019 16:02, wykonana przez: Anna Mrowiec
14 sierpnia 2019
Trwa nabór do Przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science

Trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji Przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science. Autorzy najciekawszych propozycji będą mogli zaprezentować swoje koncepcje w swojej strefie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
 
Podczas Festiwalu promowana jest specyficzna kultura wynalazców-amatorów, która zajmuje wyjątkowo ważne miejsce w technicznej tradycji Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
 
Poszukiwane są takie urządzenia i rozwiązania, które poprawiają jakość życia codziennego – premiowane będą zatem przede wszystkim rozwiązania praktyczne. Zgłoszenia można wysyłać do 30 września.

Przewidywane są nagrody finansowe w aż trzech kategoriach (nagroda publiczności festiwalowej, nagroda czytelników mediów lokalnych oraz nagroda komisji eksperckiej).

W razie pytań można kontaktować się telefonicznie lub mailowo z organizatorami(e-mail: sfn@us.edu.pl, tel. 32 359 23 39).

Szczegóły na temat Przeglądu Garażowych Wynalazków można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 14 sierpnia 2019 15:04, autor: Anna Mrowiec
12 sierpnia 2019
Politechnika na Jubileuszowym Światowym Kongresie IFToMM w Krakowie

International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science (IFToMM) obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. Uroczysty jubileusz połączono z XV Światowym Kongresem IFToMM, który tym razem odbywał się w Krakowie. Politechnikę Śląską na tej niezwykle ważnej dla dziedziny teorii maszyn i mechanizmów reprezentował honorowy przewodniczący IFToMM w Polsce, prof. Józef Wojnarowski.

Kongres odbywał się w dniach 30.06. - 5.07. w Krakowie. Wzięło w nim udział 637 uczestników z 66 krajów. Podczas Zgromadzenia Ogólnego odbyły się statutowe wybory władz IFToMM na nową czteroletnią kadencje 1.01.2020 – 31.12.2023.

Profesor Wojnarowski, który podczas kongresu wygłosił trzy referaty i miał dwa wystąpienia plenarne, od lat prowadzi wykłady z teorii maszyn i mechanizmów, od samego początku działa również w Federacji IFToMM. Została utworzona w Zakopanem w 1969 r. W założeniach działalności Federacji było zainicjowanie i usprawnienie międzynarodowej współpracy pomiędzy wschodnimi i zachodnimi krajami. Przyjęto wtedy, że IFToMM jest federacją  autonomiczną i będzie skupiała Komitety Narodowe Nauki o Mechanizmach i Maszynach krajów zgłaszających akces z wykluczeniem politycznych  i geograficznych granic.

Obecnie należy do niej 48 narodowych komitetów, w tym Polski Komitet Teorii Mechanizmów i Maszyn. Kongresy światowe IFToMM odbywają się co cztery lata, za każdym razem na innym kontynencie.
 

Wiadomość utworzona: 12 sierpnia 2019 11:49, autor: Anna Mrowiec
5 sierpnia 2019
Politechnika Śląska otrzyma najwięcej doktoratów wdrożeniowych w Polsce!

Politechnika Śląska została najlepiej oceniona spośród wszystkich polskich uczelni w ramach III edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie nasza uczelnia otrzyma środki na realizację aż 78 doktoratów wdrożeniowych, w tym 10  w zakresie sztucznej inteligencji.
 
W ramach tegorocznej, III edycji, zostało złożonych 61 wniosków. Można było się ubiegać o środki w dwóch modułach. W module „Doktorat wdrożeniowy I” zostały złożone - 52 wnioski z łączną liczbą planowanych kandydatów do programu 449, natomiast w module „Doktorat wdrożeniowy II w zakresie sztucznej inteligencji” zostało złożonych 9 wniosków z łączną liczbą planowanych kandydatów do programu 36.

W ramach modułu „Doktorat wdrożeniowy I” Politechnice Śląskiej zostało przyznanych 68 doktoratów wdrożeniowych. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza z 54 doktoratami, a na trzecim Politechnika Warszawska z 51.

Natomiast w module „Doktorat wdrożeniowy II w zakresie sztucznej inteligencji” Politechnika Śląska otrzymała również najwięcej doktoratów – 10.

Wnioski zostały ocenione pod względem formalnym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i merytorycznym przez zespół doradczy do spraw oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” powołany przez ministra.

 

Wiadomość utworzona: 5 sierpnia 2019 11:39, autor: Anna Mrowiec
5 sierpnia 2019
Zmarła prof. dr hab. Janina Śladkowska-Zahorska

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 sierpnia w wieku 93 lat zmarła prof. dr hab. Janina Śladkowska-Zahorska, profesor Instytutu Matematyki Wydziału Matematyczno-Fizycznego, gdzie  pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki i kierownika Zakładu Analizy Matematycznej.

Była wybitną specjalistką z analizy zespolonej, wypromowała 10 doktorów. Odznaczona  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej", była szanowana i ceniona przez studentów oraz współpracowników. Zmarła była człowiekiem  niezłomnego charakteru, obrończynią studentów w marcu 1968, internowaną w 1982.

Pogrzeb odbędzie się 7 sierpnia 2019 roku o godzinie 11.00 na Cmentarzu Centralnym  w Gliwicach, ul. Kozielska 120.

Wiadomość utworzona: 5 sierpnia 2019 09:46, autor: Anna Mrowiec
2 sierpnia 2019
Studenci Politechniki Śląskiej najlepsi na European BEST Engineering Competition (EBEC)

Aleksander Spyra, Bartosz Kowalski, Przemysław Giza oraz Paweł Sanocki, studenci Politechniki Śląskiej, zwyciężyli w kategorii Team Design w finale European BEST Engineering Competition (EBEC), który odbywał się 31 lipca w Turynie.

Kategoria Team Design, w której zwyciężyli nasi studenci, opiera się na projektowaniu i konstruowaniu urządzenia rozwiązującego określony problem inżynierski (np. mechanizm wykorzystujący stały strumień powietrza tak, aby podnieść jak największą masę). Kategoria pozwala sprawdzić, jak studenci radzą sobie w warunkach ograniczonych zasobów materiałów oraz czasu. 

Studenci naszej uczelni wcześniej wygrali finał lokalny w Gliwicach, finał ogólnopolski, który także odbył się w Gliwicach, a następnie finał europejski.

European BEST Engineering Competition (EBEC) to międzynarodowe wydarzenie odbywające się w 6 miastach w Polsce i ponad 30 krajach w całej Europie organizowane przez Stowarzyszenie Studentów Board of European Students of Technology. Konkurs skierowany jest do studentów uczelni technicznych, w którym liczy się wiedza inżynierska, kreatywność i innowacyjne myślenie. Składa się z dwóch kategorii: Case Study i Team Design.
 
Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 2 sierpnia 2019 15:26, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 2 sierpnia 2019 15:28, wykonana przez: Anna Mrowiec
2 sierpnia 2019
Zakończyła się Międzynarodowa Szkoła Letnia Architektury

Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej 31 lipca zakończyła się Międzynarodowa Szkoła Letnia Architektury. - Dziesięć dni intensywnego poznawania naszego regionu, słuchania wykładów i wspólnej pracy projektowej to znakomicie i owocnie spędzony czas - podkreślają uczestnicy szkolenia i już zapowiadają swój przyjazd za rok.
 
Szkoła letnia jest wspólną inicjatywą Wydziału Architektury i Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej we współpracy z Kołami Naukowymi: SKN Historii Architektury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz SKN +IKAWA przy wsparciu rektora Politechniki Śląskiej oraz dziekana WA PŚ.
Kierownikiem i autorem programu Międzynarodowej Szkoły Letniej jest prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak. W organizację włączyli się także dr Jerzy Wojewódka, mgr Karolina Chodura, mgr Agata Wyciślok oraz przedstawiciele kół naukowych: Julia Giżewska, Jakub Bródka, Kamil Kajdas, Artur Koszowski, Oliwia Tomas. Współpraca organizacyjna: Alina Soroka-Kalnik, Katarzyna Wojewódka.
 
Szkoła Letnia skierowana była do studentów wydziałów architektury z różnych stron świata. W tym roku do udziału zgłosili się się studenci i profesorowie z Włoch, Chin, Polski, a także Egiptu, Libanu i Kosova.

Tematem zajęć było „Dziedzictwo Kulturowe Śląska – w poszukiwaniu wspólnego języka w architekturze”. Tematyka oraz forma prowadzonych zajęć wzbudziły ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczestników. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim i podzielone zostały na dwie części:

1. Część poznawcza:
„Architektura i dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska” – były to wykłady, wizje lokalne, wycieczki z oprowadzaniem (wykłady ‚in situ’), spotkania z ekspertami i przedstawicielami lokalnych społeczności. Prezentowane przykłady to zarówno adaptowane do funkcji turystycznych zabytki (Kopalnie: Guido i Królowa Luiza,  Kluczowa Sztolni Dziedziczna, Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry), obiekty zrewitalizowane (Muzeum Śląskie, „Nowe Gliwice”, osiedla mieszkaniowe: Czerwionka-Leszczyny, Zandka, Biskupice, Nikiszowiec, Giszowiec itp.) oraz przykłady zaawansowanych technologicznie budynków: APA Smart Gliwice, NOSPR, Akademia Muzyczna, RTV Katowice.
Oprowadzanie po obiektach poprowadzili projektanci: arch. Tomasz Konior (Konior-Studio), arch. Wojciech Małecki, arch. Tomasz Wagner. Towarzyszyli im także eksperci: dr Beata Piecha van Schagen (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), mgr Teresa Szydłowska (Zabytkowa Kopalnia Srebra, Tarnowskie Góry), dr Ryszard Nakonieczny (Wydział Architektury), Czesław Żemła (Osiedle Czerwionka-Leszczyny), dr Joanna Tofilska (Muzeum Historii Katowic, Nikiszowiec), arch. Przemo Łukasik (Medusa Group) oraz architekt - nestor Jurand Jarecki.

Wykłady dotyczące Śląska i dziedzictwa poprzemysłowego, osiedli robotniczych , domu śląskiego jako idei zamieszkiwania i społeczności lokalnej oraz rewitalizacji obiektów i obszarów poprzemysłowych poprowadziła prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak.
 
2. Część praktyczna:
„W poszukiwaniu wspólnego języka w architekturze” – głównym tematem zajęć było „mieszkanie w lokalnych kontekstach kulturowych”. Studenci, poprzez syntezę własnych doświadczeń związanych z formami zamieszkania we własnym kraju oraz wiedzy na temat  architektury Śląska zdobytej podczas szkolenia, kreowali  wizję współczesnego domu/osiedla mieszkalnego, poszukując wspólnego języka w architekturze. Dla zwiększenia atrakcyjności i efektywności wspólnej pracy, studenci przyjeżdżający z zagranicy zobowiązani zostali do przedstawienia  przygotowanej przed przyjazdem prezentacji (15 min/ppt) dotyczącej architektury tradycyjnych domów mieszkalnych swojego kraju.

Warsztaty prowadzone były przez tutorów: prof. Magdalena Żmudzinska-Nowak, dr Jerzy Wojewódka (WA PŚ), prof. Ning Li (Beijing University of Technology) oraz  mgr Karolinę Chodurę i mgr Agatę Wyciślok (WA PŚ).

Ukończenie programu pozwoliło wszystkim studentom otrzymać 6 ECTS.
 

Wiadomość utworzona: 2 sierpnia 2019 11:48, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 2 sierpnia 2019 12:17, wykonana przez: Anna Mrowiec
2 sierpnia 2019
Nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji

Biblioteka Główna informuje, że ukazał się Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów.
 
 

Wiadomość utworzona: 2 sierpnia 2019 08:18, autor: Anna Mrowiec
1 sierpnia 2019
Ruszyła I edycja programu projakościowego
Pracownicy Politechniki Śląskiej wykazujący się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rozwoju uczelni otrzymają dodatkowe wynagrodzenie. Na specjalne całoroczne zwiększenie wynagrodzenia mogą liczyć osoby, których praca w 2018 r. znacząco przyczyniła się do umacniania pozycji Uczelni. Nagrody trafią także do jednostek organizacyjnych.

Wprowadzony przez władze Politechniki Śląskiej program projakościowy jest elementem strategicznego, systemowego i długofalowego działania na rzecz szeroko rozumianego rozwoju. Celem tego projektu jest nagradzanie wyników pracy, przy jednoczesnym wsparciu dalszych progresywnych aktywności naukowych.

Program umożliwia pracownikom Politechniki Śląskiej zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nawet o 1000 zł w zależności od rodzaju i rangi osiągnięcia. Brane pod uwagę są osiągnięcia pracownika zapisane w bazie Dorobek, afiliowane na Politechnice Śląskiej, w tym: 1) uzyskanie patentu / wzoru użytkowego, 2) publikacja w wysoko punktowanych czasopismach, 3) realizacja projektu z programu HORYZONT w zależności od sprawowanej funkcji w projekcie lider/partner. Kwota jest wypłacana za każdą z tych aktywności, proporcjonalnie do udziału w zadaniach.

W I edycji programem objęto około 340 uczestników, którym zwiększono wynagrodzenie na okres jednego roku. 

Program umożliwia również zwiększenie subwencji dla podstawowych jednostek organizacyjnych w roku 2019, za wykonanie następujących zadań:

1) pozyskanie profesora z zagranicy (cudzoziemca), który przeprowadził co najmniej 60 godzin zajęć dydaktycznych w roku akademickim,

2) poprawę składnika umiędzynarodowienia, o którym mowa w „Zasadach podziału subwencji na Politechnice Śląskiej na 2019 rok” (uchwała nr 50/2019 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 24 czerwca 2019 r. – Monitor Prawny PŚ z 2019 r. poz. 153) proporcjonalnie do zwiększenia tzw. sumy obliczeniowej,

3) kształcenie cudzoziemców w języku angielskim na poszczególnych kierunkach studiów – dofinansowanie na podstawie przedstawionych i zweryfikowanych kalkulacji kosztów.

Szczegółowe zasady premiowania w ramach programu projakościowego zostały zawarte w Zarządzeniu nr 91/2019 Rektora Politechniki Śląskiej z 15 lipca 2019 r. (Monitor Prawny PŚ poz. 195)

Wiadomość utworzona: 31 lipca 2019 15:12, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 1 sierpnia 2019 14:45, wykonana przez: Anna Mrowiec
29 lipca 2019
Naukowcy dyskutowali o problemach transportu

O problemach transportu, ale także infrastruktury transportowej dyskutowano podczas XI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Transport Problems 2019” i VIII Sympozjum Młodych Naukowców – jednych z najważniejszych platform wymiany myśli naukowej w tej dziedzinie. Sympozjum odbyło się na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej, natomiast konferencja także w Katowicach i Bochni.
 
Na konferencji i sympozjum, które odbyły się pod koniec czerwca, prezentowane były nie tylko referaty związane z transportem, ale również poświęcone infrastrukturze transportowej, co wiąże się ze zmianą klasyfikacji dyscyplin naukowych. Oba wymienione wydarzenia należy rozpatrywać jako kompleksową ofertę wymiany myśli naukowej, ponieważ wzajemnie się uzupełniają, a wielu naukowców uczestniczy jednocześnie w sympozjum oraz konferencji.

Tegoroczna konferencja TP’2019 zgromadziła rekordową liczbę uczestników, a rekordowa liczba artykułów naukowych została zaprezentowana i opublikowana przez naukowców z 23 krajów, w tym kilku azjatyckich, Afryki oraz Ameryki Południowej. Sesja plenarna konferencji odbyła się na Wydziale Transportu, wzięli w niej udział czołowi naukowcy z Bułgarii, Gruzji, Azerbejdżanu i Polski oraz przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Policji, a także Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Dalsze obrady odbywały w Bochni w 3 równoległych sesjach i dotyczyły problemów wszystkich sektorów transportu oraz jego infrastruktury.
 

 

Wiadomość utworzona: 29 lipca 2019 11:13, autor: Anna Mrowiec
29 lipca 2019
W piątek powitaliśmy zwycięską załogę PolSl Racing!

W piątek 26 lipca, na briefingu prasowym powitaliśmy zwycięską załogę bolidu SW-02 „Quarado”, która po bardzo dobrych wynikach startów w Holandii z początku lipca 2019, odniosła kolejne zwycięstwo – tym razem w klasyfikacji generalnej zawodów Formula Student Andorra (15-21.07.2019). Jest to pierwszy tak duży sukces załogi Politechniki Śląskiej.

Zawodnicy wrócili na chwilę do bazy w Gliwicach, by zaraz po briefingu rozpocząć wyjazdowe przygotowania do kolejnego sezonu.

W briefingu wzięli udział:

• Prorektor ds. Współpracy  z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz;

• dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ, Instytut Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej Wydziału Mechnicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej – opiekun Koła Naukowego PolSl Racing;

• Lider Zespołu PolSl Racing – Inż. Maciej Marzec

• Lider Zespołu PolSl eRacing – Inż. Kamil Stencel

• Mgr inż. Bartłomiej Urbański – Członek Honorowy PolSl Racing

• Mgr inż. Krzysztof Adamczak – Członek Honorowy PolSl Racing
              
• Liderzy Podzespołów PolSl Racing - TBC
 
PolSl Racing – zespół reprezentujący Politechnikę Śląską, w hiszpańskiej rundzie „studenckiej Formuły 1”, jak nazywane są zawody, uzyskał następujące wyniki:

• Zwycięzca Konkurencji Statycznych wśród Bolidów Spalinowych,

• Zwycięzca Konkurencji Dynamicznych wśród Bolidów Spalinowych.
 
W rezultacie PolSl Racing zajął: 1 Miejsce w klasyfikacji generalnej. Zespół otrzymał również następujące nagrody specjalne: Combustion Best Smart Solution, Best Body and Brakes Design.

Wiadomość utworzona: 25 lipca 2019 07:58, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 29 lipca 2019 07:54, wykonana przez: Marek Gabzdyl
23 lipca 2019
Zmiany w licencji krajowej Elsevier

Biblioteka Główna przypomina, że zgodnie z nową umową podpisaną w dniu 31 maja 2019 roku na lata 2019-2021 licencja krajowa Elsevier obejmuje 1819 czasopism, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych. Ponadto licencja obejmuje 19 czasopism z grupy Cell (nowość w licencji krajowej od 2019 r.) oraz 4 czasopisma z grupy Lancet.
 
Z licencji zostało wyłączonych 7 podkolekcji tematycznych wybranych na podstawie statystyk wykorzystania i kosztów. W rezultacie z licencji zostało wykluczonych 220 tytułów z Freedom Collection.
Więcej informacji  tutaj.
 

Wiadomość utworzona: 23 lipca 2019 12:49, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 23 lipca 2019 12:51, wykonana przez: Marek Gabzdyl
22 lipca 2019
PolSl Racing - znowu sukces

Studenci Koła Naukowego PolSl Racing kroczą od sukcesu do sukcesu. Tym razem na zawodach Formula Student Andorra bolid SW-02 Quarado zdobył wyróżnienie w kategorii Best Smart Solution, 1 miejsce w konkurencji Dynamic Event, 1 miejsce w kategorii Static Event, wyróżnienie Body&Brakes Design. W rezultacie zespół studentów Politechniki Śląskiej wywalczył 1 miejsce w klasyfikacji generalnej.
 
Zwycięskiemu zespołowi gratulujemy!
 
 

Wiadomość utworzona: 22 lipca 2019 10:10, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 22 lipca 2019 14:45, wykonana przez: Marek Gabzdyl
19 lipca 2019
Zakończenie kolejnej edycji programu Junior Engineer Opel Manufacturing Poland

W minionym tygodniu odbyły się obrony projektów stażowych studentów zakwalifikowanych do programu Inżynier XXI wieku realizowanego na mocy porozumienia Politechniki Śląskiej i OPEL Manufacturing Poland, koordynowanego w uczelni przez Biuro Karier Studenckich.
 
Trzynastu wybranych w procesie rekrutacji stażystów zaprezentowało się przed managementem firmy i przedstawicielami uczelni opowiadając w języku angielskim o projekcie zrealizowanym w ciągu minionych miesięcy. W swoich zmaganiach stażyści mogli liczyć na przyjazne środowisko pracy, pomoc ze strony doświadczonej i wykwalifikowanej kadry, a także brać udział w licznych szkoleniach.
 
Program stażowy w gliwickiej fabryce Opla został zainicjowany 14 lat temu, w celu umożliwienia studentom i absolwentom Politechniki Śląskiej wykorzystywania wiedzy nabywanej podczas studiów w praktyce. Zakłada realizację dopasowanych do efektów kształcenia projektów inżynierskich, przy merytorycznym wsparciu opiekuna ze strony firmy. Odbywa się cyklicznie.
 
Opel Manufacturing Poland należy do spółki Opel/Vauxhall należącej do międzynarodowego koncernu Groupe PSA. Składa się z dwóch zakładów produkcyjnych: w Gliwicach i Tychach. W gliwickim zakładzie produkowane są samochody osobowe, a także zlokalizowana jest siedziba Funkcji Centralnych pionów Zakupów, IT, Finansów i Inżynierii, które obsługują wszystkie jednostki Opel/Vauxhall w Europie.
 

Wiadomość utworzona: 19 lipca 2019 13:48, autor: Marek Gabzdyl
22 lipca 2019
Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Marka Tukiendorfa

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy z 17 na 18 lipca w wieku 55 lat zmarł prof. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej.
 
Marek Tukiendorf urodził się 9 października 1964 roku w Polskiej Cerekwi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był chemikiem, specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim i rektorem Politechniki Opolskiej w kadencjach 2012–2016 i od 2016 do dziś.
 
Był też Wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) oraz pełnił rolę Przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
 
W 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, przemianowanej następnie na Politechnikę Opolską. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.
 
Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza w Opolu i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.
 
W 2015 roku został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej.
 
Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE (Federal Cluster of Excellence MERGE)[14]. Był organizatorem polsko-niemieckiej konferencji Bridge 2016.
 
Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, przez uczelnie polskie i zagraniczne oraz miasto Opole, które był zasłużonym obywatelem.
 
Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Marka Tukiendorfa odbędą się w dniu 25.07.2019 r. o godz. 13.00 w Katedrze Opolskiej.
 
Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
 

Wiadomość utworzona: 18 lipca 2019 11:52, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 22 lipca 2019 07:35, wykonana przez: Marek Gabzdyl
17 lipca 2019
Nowe stanowisko prorektora na Politechnice Śląskiej
Na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018r. poz. 1668, z późn. zm.), zgodnie z postanowieniami nowego Statutu Politechniki Śląskiej, JM Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk utworzył stanowisko piątego Prorektora – ds. Infrastruktury i Promocji.

W myśl Zarządzenia nr 71/2019 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 26 czerwca 2019 r., nowy prorektor będzie odpowiedzialny m.in. za opracowanie strategii inwestycyjnej Uczelni, optymalizację wykorzystania infrastruktury oraz za identyfikowanie ryzyka w tym obszarze. W gestii Prorektora ds. Infrastruktury i Promocji będzie podejmowanie decyzji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania sprawności technicznej obiektów, a także prowadzenia działalności gospodarczo-administracyjnej. W zakresie obowiązków nowego prorektora będzie również nadzorowanie realizacji promocji Politechniki Śląskiej i jej jednostek organizacyjnych.

W oparciu o pozytywne zaopiniowanie Senatu i Rady Uczelni stanowisko to obejmie od 1 października 2019 r. obecny Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, natomiast funkcję Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia piastować będzie prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz.

Na pozostałe stanowiska zostali powołani dotychczasowi Prorektorzy:
Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju,
Prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz – Prorektor ds. Ogólnych,
Prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz – Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.
 
Kadencja władz Uczelni w nowym składzie potrwa do 31 sierpnia 2020 r.

Wiadomość utworzona: 17 lipca 2019 12:31, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 17 lipca 2019 12:41, wykonana przez: Marek Gabzdyl
16 lipca 2019
Studenci Politechniki Śląskiej na prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon Europe 2019

Na początku lipca w Londynie odbyła się już 34. edycja zawodów Shell Eco-marathon Europe, podczas których drużyna Smart Power reprezentowała Politechnikę Śląską. Wydarzenie to co roku zrzesza uczniów i studentów z całej Europy oraz Afryki, którzy biorą udział w rywalizacji o zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie na profesjonalnym torze pojazdów o jak największej wydajności energetycznej, w trzech kategoriach napędu: spalinowych, wodorowych oraz elektrycznych. W tym roku udział wzięło ponad 1500 uczestników z 28 krajów, konstruując łącznie 140 bolidów.

Podczas przygotowań, które trwały cały rok, zespół pracował nad projektem bolidu MuSHELLka, będącym historycznie pierwszym bolidem zbudowanym przez zespół na potrzeby SEM. Jest to bolid o napędzie elektrycznym startujący w kategorii prototype. Ostatecznie drużyna uzyskała wynik 183,41 km/kWh, zajmując tym samym 30. miejsce w swojej kategorii.

Smart Power  https://www.facebook.com/SmartPowerPolSl to zespół działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Modelowania Konstrukcji Maszyn przy Politechnice Śląskiej, łączący pasjonatów z wydziałów Mechanicznego Technologicznego, Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Chemicznego.

Wiadomość utworzona: 16 lipca 2019 11:00, autor: Marek Gabzdyl
15 lipca 2019
Dwa samoloty dla Politechniki Śląskiej

Działalność naszej uczelni w branży lotniczej nabiera tempa. W czwartek, 11 lipca na lotnisku w Gliwicach odbył się uroczysty odbiór dwóch samolotów. Wydarzeniu towarzyszyła robocza odprawa studentów – przyszłych lotników, poprowadzona przez rektora prof. Arkadiusza Mężyka.
 
Maszyny przekazane do użytkowania przez Politechnikę Śląską to Aero AT-3 – polskiej produkcji dwumiejscowy samolot szkolno-treningowy i turystyczny certyfikowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego EASA w kategorii VLA - Bardzo Lekki Samolot. Zasięg samolotu wynosi około 1300 km a prędkość przelotowa to w przybliżeniu 200 km/h.
 
Uroczystość odebrania samolotów odbyła się w obecności studentów kursu lotniczego oraz rektora Politechniki Śląskiej profesora Arkadiusza Mężyka, który przedstawił plany uczelni w zakresie przygotowania zawodowego pilotów i mechaników: Staramy się wprowadzać pełną gamę propozycji zawodowych związanych z lotnictwem cywilnym dla absolwentów tego kierunku – obecnie są to zawody pilot, mechanik, nawigator ale w planach mamy również takie perspektywy zawodowe, jak kontroler ruchu powietrznego, praca w zabezpieczeniu lotnisk. Mamy już w tym zakresie podpisane umowy z firmami, z instytutami branżowymi. Propozycji na pewno będzie jeszcze więcej – dodał rektor Mężyk.
 
Lotnisko w Gliwicach bardzo mocno się rozbudowuje. Infrastruktura jest w stanie głębokiej modernizacji. Gliwice staną się lotniskiem dla kategorii General Aviation, obsługującym aglomerację śląską, przystosowanym do dużego ruchu lotniczego w zakresie lotów biznesowych i amatorskich. Politechnika Śląska ze swojej strony buduje dwa hangary do przechowywania swoich samolotów, ale również jako zaplecze dla szkolonych na uczelni mechaników lotniczych, którzy wykorzystywać będą przy szkoleniu specjalne ćwiczebne maszyny nielatające.
 
 
Media o nas:
 
 
 
 
 
 
 

 

Wiadomość utworzona: 15 lipca 2019 09:16, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 15 lipca 2019 10:13, wykonana przez: Marek Gabzdyl
12 lipca 2019
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gliwice na Politechnice Śląskiej.

W dniu 8 lipca br., w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej, odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gliwice.
 
Na spotkaniu komisji obecni byli przedstawiciele Politechniki Śląskiej na czele z prof. Januszem Kotowiczem Prorektorem ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, prof. Elwira Zajusz-Zubek – kierownik Katedry Ochrony Powietrza oraz dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. Andrzej Szlęk. Ze strony Miasta Gliwice obecny był I zastępca prezydenta Adam Neumann, dr inż. Tomasz Misztal z Wydziału Środowiska UM Gliwice. Spotkanie poprowadził przewodniczący Komisji prof. Adam Michczyński, Radny Miasta Gliwice a zarazem pracownik Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej.
 
Gości przywitał prof. Janusz Kotowicz, który przedstawił potencjał Politechniki Śląskiej w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wspólnych działań z Władzami Miasta w tym zakresie.
 
Posiedzenie komisji na Politechnice Śląskiej, stworzyło możliwość zaprezentowania obecnym mobilnego laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza oraz przedstawienia jego możliwości. Podczas spotkania dyskutowano nad możliwością jego wykorzystania przez Miasto Gliwice, dla potrzeb monitorowania i prognozowania stanu zanieczyszczeń powietrza. Celem byłoby lepsze rozpoznanie pola stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza w pobliżu różnych źródeł emisji, w miejscach oddalonych od istniejących stacji monitoringowych. Pomiary terenowe zostaną także wykorzystane dla proekologicznej działalności edukacyjnej w społecznościach lokalnych.
 
Laboratorium funkcjonuje na Politechnice Śląskiej od listopada ubiegłego roku. Powstało ono dzięki wspólnemu zaangażowaniu Prorektora Politechniki Śląskiej ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusza Kotowicza, Kierownika Katedry Ochrony Powietrza Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dr hab. inż. Elwiry Zajusz-Zubek i prof. dr hab. Józefa Pastuszki oraz Dyrektora CKI w Rybniku dr Zygmunta Łukaszczyka.

Wiadomość utworzona: 12 lipca 2019 14:44, autor: Marek Gabzdyl
12 lipca 2019
Kolejny sukces studentów Politechniki Śląskiej

Studenci koła naukowego PolSl Racing Politechniki Śląskiej zajęli pierwsze miejsce w jednej z konkurencji prestiżowych zawodów Formula Students Netherlands 2019.
 
Pojazd skonstruowany przez członków tego koła naukowego okazał się najlepszy w konkurencji Acceleration. Posiada najlepsze przyspieszenie spośród wszystkich bolidów spalinowych zgłoszonych do zawodów.
 
Zwycięski bolid to Quarado –znacznie udoskonalona i lżejsza wersja poprzedniego bolidu SW-01 skonstruowana pod kątem przede wszystkim poprawy osiągów pojazdu. Udało się to osiągnąć poprzez redukcję jego masy, ale również dzięki modyfikacji jednostki napędowej i układu jezdnego.
 
Koło PolSl Racing działa na wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obecnie zespół tworzy 45 studentów. Są to pasjonaci z niemal wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej. Koło zajmuje się budową prototypowych pojazdów o napędzie spalinowym i elektrycznym i reprezentuje Politechnikę Śląską na prestiżowych zawodach, wystawach czy wydarzeniach popularnonaukowych.
 
Formula Students Netherlands to coroczna międzynarodowa impreza, w której udział biorą studenci projektujący i budujący pojazdy wyścigowe. Konkurencja Acceleration polega na jak najszybszym pokonaniu przez samochód dystansu 75 metrów, przyspieszając z linii startu od 0 km/h.

Wiadomość utworzona: 12 lipca 2019 07:34, autor: Marek Gabzdyl
11 lipca 2019
Praktyczne szkolenie lotnicze studentów Politechniki Śląskiej na lotnisku w Gliwicach rozpoczęte!

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) rozpoczął praktyczne szkolenie lotnicze studentów. Na mocy otrzymanego 25 października 2018 roku od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Certyfikatu dla Zatwierdzonej Organizacji Szkolenia nr PL/ATO – 78, może prowadzić szkolenia na pilota samolotowego liniowego – ATPL(A). Tym samym Politechnika Śląska dołączyła do wąskiego grona uczelni posiadających tego typu ośrodek szkolenia lotniczego. Uroczyste rozpoczęcie praktycznego szkolenia lotniczego odbyło się 28 czerwca na lotnisku w Gliwicach.
 
W uroczystości, podczas której 31 studentom wręczono dyplomy kwalifikacyjne na specjalności lotnicze, wzięli udział m.in. rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Bogdan Traczyk, dyrektor Aeroklubu Gliwickiego Beata Miącz-Pałka oraz dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej prof. Jarosław Kozuba. Z ramienia władz Gliwic obecny był Sekretarz Miasta Andrzej Karasiński.
 
- To dla wszystkich pracowników i studentów Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej, którego Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego jest częścią, wyjątkowy dzień, ponieważ rozpoczynamy praktyczne szkolenie na pilotów. To zwieńczenie wielu lat ciężkiej pracy i starań. Politechnika Śląska od wielu lat kładzie duży nacisk na kształcenie kadr dla branży lotniczej. To jeden z priorytetowych kierunków rozwoju naszej uczelni. W 2008 roku powołaliśmy Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. Licencja na szkolenie na pilota samolotowego to kolejny certyfikat przyznany Centrum – powiedział rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, który po zakończonej uroczystości odbył lot nad gliwickim lotniskiem.
 
ATO POLSL powstał w ramach Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. To pozawydziałowa jednostka Politechniki Śląskiej, będąca wspólną inicjatywą Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, Politechniki Śląskiej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Od 2010 roku przewodniczącym Rady Programowej Centrum jest prezes Zarządu GTL SA Artur Tomasik.
 
Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z wydarzenia.
 

Wiadomość utworzona: 11 lipca 2019 07:34, autor: Marek Gabzdyl
10 lipca 2019
Wybory do Rady Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport na Wydziale Transportu

Wybory do Rady Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport odbędą się 12 lipca 2019 roku (piątek) o godz. 10.00 w Auli (II piętro) Wydziału Transportu, ul. Krasińskiego 8, 40-019 Katowice.
 
Ogłoszenie dotyczy pracowników następujących jednostek: RT1, RT2, RT3, RT4, RT5, RT6, RB2, RB3, RB4, RB5, RB6, RB7, RG4, RG5, RG6."

Wiadomość utworzona: 10 lipca 2019 08:34, autor: Marek Gabzdyl
10 lipca 2019
Naukowcy i studenci z Politechniki Śląskiej zbadają przeszłość i przyszłość przemysłu

Na Politechnice Śląskiej powstanie Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych. To wspólna inicjatywa gliwickiej uczelni i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Zadaniem pracowników laboratorium, które jest częścią Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych, będzie pokazanie, jak zmieniał się przemysł na Śląsku od powstania pierwszych kopalni po współczesną Rewolucję 4.0 w fabrykach. W drugą rocznicę wpisania tarnogórskich podziemi na listę UNESCO w Ratuszu zaprezentowano szczegóły tego przedsięwzięcia.
 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej w osobach: rektor prof. Arkadiusz Mężyk, prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Trawiński oraz dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych prof. Małgorzata Dobrowolska, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak, koordynator badań z ramienia SMZT Leszek Chróst oraz skarbnik UM Miasteczko Śląskie Ewelina Skrabania-Rożycka.

- To stowarzyszenie rozpoczęło badania w sferze dziedzictwa tarnogórzan. To dzięki niemu spotykamy się dziś w takim gronie, z naukowcami, by dowieść, że obecność człowieka na tych ziemiach i przemysłu to nie setki, a tysiące lat – zauważył Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

- Dzisiejsza uroczystość to efekt wielu lat współpracy, którą sformalizowaliśmy w ubiegłym roku podpisaniem umowy ze stowarzyszeniem. Przygotowaliśmy interdyscyplinarny zespół, w prace włączają się również studenci z kół naukowych, pracownicy Wydziału Budownictwa, Architektury, studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. To nietypowy projekt, bo łączący różne dyscypliny, także nauki społeczne. Jest ważny dla Politechniki, bo jedną z naszych misji jest też wychowywanie młodzieży, a ze względu na fakt, że studenci bardzo zaangażowali się w ten projekt, wyrabiają w sobie szacunek dla tradycji i kultury regionu – powiedział podczas uroczystości prof. Arkadiusz Mężyk.

Laboratorium będzie się zajmować  poszerzeniem współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy reprezentantami nauk humanistycznych i technicznych, aby pogłębić badania nad warunkami pracy zawodów przemysłowych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Pracami nad badaniem przeszłości preindustrialnej oraz początkami kopalni i przemysłu w najbardziej zindustrializowanym regionie Polski zajmie się Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

- Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, poznamy naszą historię i będziemy mogli opowiedzieć o tym, że kolebka górnictwa i hutnictwa tej części Europy jest w naszym powiecie – przekonywał Zbigniew Pawlak, prezes stowarzyszenia.

W części badań poświęconej teraźniejszości przedstawione zostaną te obecnie prowadzone i analizy na temat zawodów przemysłowych, natomiast naukowcy, którzy zajmą się przyszłością przemysłu, zaprezentują najnowsze wynalazki, które są wykorzystywane w fabrykach Przemysłu 4.0.

Laboratorium będzie zatem unikalną w skali kraju jednostką, która zajmie się dogłębnym opisem i zbadaniem prac przemysłowych na Śląsku od pradziejów przez czasy obecne aż po futurystyczne wizje. Zostało dofinansowane kwotą 1,5 mln zł z programu „Dialog” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ
 

Wiadomość utworzona: 9 lipca 2019 13:57, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 10 lipca 2019 14:04, wykonana przez: Anna Mrowiec
9 lipca 2019
Wybory do rad dyscyplin na Wydziale Mechnicznym Technologicznym

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Mechanicznego Technologicznego informuje, że zebranie wyborcze uprawnionych do głosowania nauczycieli akademickich
 
w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa
odbędzie się w dniu 10.07.2019 r. (środa) o godz. 12:00 w Auli B (Centrum Edukacyjno-Kongresowe) 44-100 Gliwice, ul. Konarskiego 18B;
 
w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna
odbędzie się w dniu 11.07.2019 r. (czwartek) o godz. 10:00 w Auli B (Centrum Edukacyjno-Kongresowe) 44-100 Gliwice, ul. Konarskiego 18B.

Uprzejmie informuję, że:
- bierne prawo wyborcze (prawo do kandydowania) mają nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopnień doktora habilitowanego, którzy nie ukończą 67. roku życia przed dniem 1 października 2019 roku i zadeklarowali prowadzenie działalności naukowej w danej dyscyplinie nie mniej niż w 50 %, z zastrzeżeniem § 6 ust. 4 (wykaz osób w Biurze Dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego ul. Konarskiego 18a, pok.39),
- czynne prawo wyborcze (prawo do głosowania) mają wszyscy nauczyciele akademiccy, którzy zadeklarowali prowadzenie działalności naukowej w danej dyscyplinie nie mniej niż w 50 % (wykaz osób w Biurze Dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego ul. Konarskiego 18a, pok.39)
Zgłoszenia kandydatów (wzór w załączniku) należy składać do Biura Dziekana Wydziału RMT do dnia 8 lipca godz. 15.00 lub na zebraniu wyborczym.
Zgłoszenia Kandydata może dokonać każda osoba posiadająca czynne prawo wyborcze.
Zgłoszony Kandydat składa do Biura Dziekana lub na zebraniu wyborczym:

1. Zgodę na kandydowanie (Załącznik nr 1)
2. Oświadczenia lustracyjne (Załącznik nr 2 i 3)
 

 

Wiadomość utworzona: 9 lipca 2019 07:50, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2019 07:54, wykonana przez: Marek Gabzdyl
8 lipca 2019
Wizyta na Politechnice Lwowskiej

W dniach 2-4 lipca delegacja, w skład której wchodzili rektor prof. Arkadiusz Mężyk, prorektor prof. Janusz Kotowicz i były rektor prof. Wojciech Zieliński gościła we Lwowie, gdzie m.in. wzięła udział w uroczystościach upamiętnienia 78. rocznicy rozstrzelania profesorów lwowskich uczelni na Wzgórzach Wuleckich.

 

W uroczystości wzięły udział ze strony polskiej liczne delegacje z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Poznańskiej.

 

Ze strony ukraińskiej obecni byli rektorzy lwowskich uczelni oraz przedstawiciele władz Ukrainy oraz duchowieństwa z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim na czele.

 

Profesor Arkadiusz Mężyk w wystąpieniu odniósł się do historycznego dziedzictwa Politechniki Lwowskiej: - Dziś czcimy i upamiętniamy tragicznie zmarłe wybitne postacie nauki przedwojennych uczelni Lwowa, z tym większym szacunkiem, że podstawową kadrę profesorską nowotworzonej Politechniki Śląskiej w 1945 roku stanowili ocalali profesorowie Uniwersytetu i Politechniki Lwowskiej, którzy zdecydowali się wyemigrować ze swojej naukowej ojczyzny – przypomniał rektor Mężyk, dodając jednocześnie: - W następnych latach wielu z tego grona zostało profesorami Politechniki Śląskiej, a znakomita kadra profesorska, utrzymująca świetne tradycje Politechniki Lwowskiej od początku była jednym z najsilniejszych atutów zarówno naszej uczelni, jak i kilku innych polskich uczelni.

 

Na zakończenie uroczystości duchowni - arcybiskup archidiecezji lwowskiej Mieczysław Mokrzycki i szef Centrum Duszpasterstwa Studenckiego Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Greckokatolickiego Jurij Ostapiuk - przeprowadzili nabożeństwo żałobne.

 

Po uroczystościach na spotkaniu delegacji Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Wrocławskiej z rektorem prof. Jurijem Bobalo omówiono plany wspólnej budowy muzeum profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich jako symbolu zacieśniania współpracy i kontaktów między Polską a Ukrainą oraz dalszego rozwoju współpracy między uczelniami.

 

Wiadomość utworzona: 8 lipca 2019 15:09, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 8 lipca 2019 16:01, wykonana przez: Anna Mrowiec
8 lipca 2019
Wybory do rad dyscyplin na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki

Wybory do rady dyscypliny  Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika odbędą się 10 lipca 2019 roku (środa) o godz. 8.30 w Auli A na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ul. Akademicka 16, Gliwice.

Wybory do rady dyscypliny   Informatyka Techniczna i Telekomunikacja odbędą się 10 lipca 2019 roku (środa) o godz. 12.00 w Auli B na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ul. Akademicka 16, Gliwice.

Oficjalny komunikat właściwej dla  Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki komisji wyborczej poniżej:
 
 

 

Wiadomość utworzona: 8 lipca 2019 13:31, autor: Marek Gabzdyl
8 lipca 2019
Wybory do rad dyscyplin na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej

Wybory do rady dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbędą się o godz. 9.15 w środę, 10 lipca, w auli 200 Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Ogłoszenie dotyczy Pracowników następujących Jednostek:
RAU3,
RB2, RB6, RB7,
RG1, RG2, RG3, RG4, RG5, RG6,
RIE1, RIE2, RIE3, RIE4, RIE5, RIE6, RIE8, RM2, ROZ3, ROZ4
 
Oficjalne ogłoszenie poniżej:
 

Wiadomość utworzona: 8 lipca 2019 08:49, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 8 lipca 2019 09:42, wykonana przez: Marek Gabzdyl
5 lipca 2019
Spotkanie władz uczelni z władzami Gliwic

W Willi Caro w Gliwicach 1 lipca odbyło się spotkanie kolegium rektorskiego Politechniki Śląskiej z władzami Miasta Gliwice.
 
Politechnikę Śląską w rozmowach reprezentowali: prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno – gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Tomasz Trawiński oraz prorektor ds. ogólnych prof. Bogusław Łazarz. Ze strony władz miejskich uczestnikami spotkania byli I zastępca prezydenta miasta Adam Neumann, II zastępca Mariusz Śpiewok, III zastępca Krystian Tomala oraz sekretarz miasta – dr inż. Andrzej Karasiński.

Na początku spotkania prof. Janusz Kotowicz przedstawił aktualny postęp realizacji prac na Politechnice Śląskiej związanych z wdrażaniem Ustawy 2.0. Poinformował władze miasta o dalszych pracach nad niedawno przyjętym statutem uczelni, o przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych, uwzględniających zmiany legislacyjne oraz kierunki rozwoju uczelni. Prof. Marek Pawełczyk poinformował o szczegółach uczestnictwa Politechniki Śląskiej w konkursie w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”(IDUB).

Przedstawiciel władz miasta poinformował o planach związanych z działalnością wokół lotniska i lotnictwa w Gliwicach i o uczestnictwie w tych działaniach Politechniki Śląskiej.

Kolejnym punktem rozmów były obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Śląskiej. Informacje na temat bogatego programu uroczystości jubileuszowych przedstawił prof. Janusz Kotowicz. W swojej wypowiedzi zaznaczył, jak ważny udział w tych uroczystościach będzie miało również miasto. Między innymi wspomniał on o chęci zorganizowania wystawy zlokalizowanej w centrum miasta, która przypominałaby historię Politechniki Śląskiej. Prezydent Krystian Tomala pozytywnie ustosunkował się do tego tematu i zaprosił na kolejne spotkanie, by omówić szczegółowo plany współpracy.

Wiadomość utworzona: 5 lipca 2019 14:32, autor: Marek Gabzdyl
5 lipca 2019
Wybory do rady dyscypliny na Wydziale Architektury

Wybory do rady dyscypliny na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej odbędą się we wtorek, 9 lipca, o godzinie 12.00 w sali 402.

Wiadomość utworzona: 5 lipca 2019 08:14, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 5 lipca 2019 08:14, wykonana przez: Anna Mrowiec
4 lipca 2019
Politechnika Śląska w Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych

Działająca w województwie śląskim od 2013 roku Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych zostanie poszerzona o nowych członków. W piątek, 5 lipca, w Sali Szarej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego nastąpi podpisanie stosownego aneksu do umowy.
 
W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Instytutu Metali Nieżelaznych, Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego oraz Politechniki Śląskiej – instytucji, które w wyniku porozumienia wejdą w skład Sieci. Władze województwa śląskiego reprezentować będzie marszałek Jakub Chełstowski, a Politechnikę Śląską jej rektor, prof. Arkadiusz Mężyk.
 
Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych została powołana w celu stworzenia przestrzeni komunikacji i współpracy, a także wymiany danych pomiędzy środowiskami przedsiębiorstw i naukowo-badawczymi, instytucjami otoczenia biznesu oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Celem utworzenia Sieci jest rozwój potencjału technologicznego i innowacyjnego regionu oraz zbudowanie przewagi konkurencyjnej województwa śląskiego, która będzie oparta na programowaniu zmian gospodarczych wśród przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.
 
Ze strony Politechniki Śląskiej w działalność Sieci zaangażowane są wydziały: Inżynierii Biomedycznej oraz Organizacji i Zarządzania.

Wiadomość utworzona: 4 lipca 2019 11:56, autor: Anna Mrowiec
4 lipca 2019
Wybory do rady dyscypliny na Wydziale Inżynierii Biomedycznej

Wybory do Rady Dyscypliny Inżynierii Biomedycznej odbędą się 9 lipca o godzinie 9.00 w Auli A w budynku E w Zabrzu przy ul. De Gaulle'a 72.

Wiadomość utworzona: 4 lipca 2019 09:08, autor: Anna Mrowiec
3 lipca 2019
Wybory do rad dyscyplin na Wydziale Chemicznym

Wybory do rad dyscyplin Inżynieria Chemiczna oraz Nauki Chemiczne odbędą się 5 lipca w Sali 1/C Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej przy ul. Ks. Marcina Strzody 9.

Wybory do rady Inżynierii Chemicznej rozpoczną się o godz. 12.00, a do Nauk Chemicznych o godz. 14.00.

Oficjalne komunikaty poniżej:

Wiadomość utworzona: 3 lipca 2019 08:36, autor: Marek Gabzdyl
2 lipca 2019
Zmarł prof. Włodzimierz Sikora

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24 czerwca 2019 r. w wieku 91 lat zmarł prof. Włodzimierz Sikora, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii, obecnie Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, były dziekan oraz prorektor.
 
Włodzimierz Sikora studia ukończył w roku 1951 na Wydziale Górniczym AGH w Krakowie. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał na Politechnice Śląskiej w roku 1960, a tytuł profesora w roku 1969.

Po studiach podjął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego „Sośnica”, gdzie pracował do roku 1952. W latach 1953-1978 był pracownikiem Głównego Instytutu Górnictwa, w którym przeszedł wszystkie szczeble organizacyjne od kierownika laboratorium do zastępcy dyrektora ds. naukowo-badawczych. Od października 1979 roku zatrudniony był w Instytucie Mechanizacji Górnictwa Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, gdzie kierował Zakładem Systemów Mechanizacyjnych, a następnie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu ds. Nauki. W roku 1981 wybrany został na stanowisko dziekana Wydziału Górniczego, z którego został odwołany w stanie wojennym w roku 1982. W latach 1990-96 był prorektorem ds. nauki Politechniki Śląskiej. Po przejściu na emeryturę współpracował z CMG KOMAG w Gliwicach.

Był cenionym specjalistą z zakresu eksploatacji złóż i mechanizacji górnictwa. Był twórcą szkoły wysokiej koncentracji produkcji. Przeprowadził szerokie badania urabialności węgla w kopalniach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w aspekcie doboru maszyn urabiających.

Wypromował 11 doktorów, w tym 3 z wyróżnieniem, jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji.

Był osobą cenioną i lubianą przez pracowników i studentów. Zawsze życzliwy, prawy, koleżeński, służący wszechstronną pomocą i radą. Wychowawca wielu pokoleń studentów i pracowników naukowych.

Za działalność naukowo-badawczą wyróżniony został Zespołową Nagrodą Państwową I stopnia, a także uzyskał szereg nagród: Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministra Górnictwa i Energetyki, Ministra Edukacji Narodowej i Rektora Politechniki Śląskiej.
 
Uroczystości pogrzebowe w gronie rodzinnym odbyły się 29 czerwca 2019 roku na Cmentarzu Ewangelickim w Cieszynie.

Wiadomość utworzona: 2 lipca 2019 14:17, autor: Marek Gabzdyl
2 lipca 2019
Wybory do rady dyscypliny na Wydziale Organizacji i Zarządzania

Wybory do rady dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości odbędą się 3 lipca o godz. 9.00 w Auli C3 budynku C Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 2 lipca 2019 10:41, autor: Anna Mrowiec
9 lipca 2019
Posiedzenie Rady Społecznej Uczelni

Kolejne w bieżącym roku posiedzenie Rady Społecznej Politechniki Śląskiej odbyło się 26 czerwca. Przedstawiciele świata nauki, polityki oraz otoczenia społeczno-gospodarczego spotkali się, by omówić bieżące kwestie, istotne dla naszej Uczelni.

Zgromadzonych uczestników przywitał nowy przewodniczący Rady Społecznej Politechniki Śląskiej dr inż. Jarosław Mlonka, prezes Sumitomo SHI FW Energia, który do tej pory pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady.

Następnie, zgodnie z planem wydarzenia, przewodniczący przeszedł do rozmów dotyczących wyboru wiceprzewodniczących rady. Zgodnie stwierdzono, że na obecną kadencję nie zostaną oni wybrani.

Członkowie Rady postanowili, że  stworzone zostaną za to podgrupy do współpracy z uczelnią, w których będą oni wpierać uczelnię poprzez dzielenie się swoją wiedzą i praktyką.
Podgrupy te dotyczyć będą  sześciu Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB), na których uczelnia zamierza koncentrować swój rozwój, budować markę i być postrzegana przez krajowe
i międzynarodowe otoczenie. Obszarami tymi są:

1) onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna,
2) sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych,
3) materiały przyszłości,
4) inteligentne miasta i mobilność przyszłości,
5) automatyzacja procesów i Przemysł 4.0,
6) ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

Krótko na temat ww. obszarów, wypowiedział się prorektor ds. nauki prof. Marek Pawełczyk. Wiceprezes TAURON Polska Energia S.A. Jarosław Broda zadeklarował ścisłą współpracę swojej firmy głównie w ramach  POB 6. Zwrócił się on do prof. Janusza Kotowicza o zorganizowanie spotkania celem uściślenia tej współpracy.

W dalszej części posiedzenia, prof. Arkadiusz Mężyk zreferował postęp realizacji prac na Politechnice Śląskiej, związanych z wdrażaniem Ustawy 2.0. Rektor poinformował członków Rady Społecznej o dalszych pracach związanych z niedawno przyjętym statutem uczelni, o przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych, uwzględniających zmiany legislacyjne oraz kierunki rozwoju uczelni. Podjęty przez rektora temat wywołał obszerną dyskusję.

Kolejnym punktem posiedzenia były inicjatywy, które zostaną podjęte w przyszłości przez Radę Społeczną. W tę tematykę zgromadzonych wprowadził prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz. Między innymi przedstawił on podjętą już od dwóch lat inicjatywę, jaką jest przyznawanie przez Radę Społeczną specjalnej statuetki, wykonanej przez wybitnego i uznawanego w świecie artystę prof. Krzysztofa Nitscha. Prof. Janusz Kotowicz przypomniał uczestnikom zgromadzenia, że statuetka przyznawana jest szczególnie wyróżniającym się członkom społeczności akademickiej, w dwóch kategoriach: pracownik i student. Zgromadzeni poproszeni zostali o zgłaszanie swoich kandydatur do kolejnej edycji konkursu.
 
 

Wiadomość utworzona: 1 lipca 2019 07:10, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2019 07:24, wykonana przez: Anna Mrowiec
28 czerwca 2019
Politechnika Śląska rozpoczyna praktyczne szkolenie lotnicze studentów na lotnisku w Gliwicach!

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) rozpoczyna praktyczne szkolenie lotnicze studentów. Na mocy uzyskanego 25 października 2018 roku Certyfikatu dla Zatwierdzonej Organizacji Szkolenia nr PL/ATO – 78, może prowadzić szkolenia na pilota samolotowego liniowego – ATPL(A). Tym samym Politechnika Śląska dołączyła do wąskiego grona uczelni posiadających tego typu ośrodek szkolenia lotniczego. Uroczyste rozpoczęcie praktycznego szkolenia lotniczego odbyło się dziś, 28 czerwca, na lotnisku w Gliwicach.

W uroczystości, podczas której wręczono 31 studentom dyplomy kwalifikacyjne na specjalności lotnicze, wzięli udział m.in. rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Bogdan Traczyk, dyrektor Aeroklubu Gliwickiego Beata Miącz-Pałka oraz dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej prof. Jarosław Kozuba.

- To dla wszystkich pracowników i studentów Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej, którego Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego jest częścią, wyjątkowy dzień, ponieważ rozpoczynamy praktyczne szkolenie na pilotów. To zwieńczenie wielu lat ciężkiej pracy i starań. Politechnika Śląska od wielu lat kładzie duży nacisk na kształcenie kadr dla branży lotniczej. To jeden z priorytetowych kierunków rozwoju naszej uczelni. W 2008 roku powołaliśmy Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. Licencja na szkolenie na pilota samolotowego to kolejny certyfikat przyznany Centrum – powiedział rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, który po zakończonej uroczystości odbył lot nad gliwickim lotniskiem.

ATO POLSL uzyskał certyfikat wydawany przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Potwierdza on, że ośrodek spełnia wymagania międzynarodowych i krajowych przepisów lotniczych w sprawie certyfikacji działalności w lotnictwie cywilnym i może prowadzić szkolenia lotnicze w zakresie licencji ATPL(A) - szkolenie zintegrowane. ATO POLSL szkoli przyszłych pilotów m.in. na lotnisku w Gliwicach. Do zintegrowanego szkolenia na pilota liniowego będą mogły przystąpić osoby, które wcześniej uzyskały licencję PPL (A). Absolwenci będą zdawać egzamin przed przedstawicielem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pełną licencję ATPL(A), czyli pilota liniowego, można uzyskać po wylataniu 1500 godzin, przy uwzględnieniu wymaganego rodzaju nalotu.

ATO POLSL powstał w ramach Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. To pozawydziałowa jednostka Politechniki Śląskiej, będąca wspólną inicjatywą Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, Politechniki Śląskiej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Od 2010 roku przewodniczącym Rady Programowej Centrum jest prezes Zarządu GTL SA Artur Tomasik.

Wiadomość utworzona: 28 czerwca 2019 18:00, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 28 czerwca 2019 18:03, wykonana przez: Anna Mrowiec
28 czerwca 2019
Politechnika Śląska dołączyła do światowej sieci Santander Universidades

Politechnika Śląska zyskała kolejnego partnera – jest nim Santander Bank Polska S.A. Umowa o współpracy w ramach projektu Santander Universidades została podpisana 26 czerwca w rektoracie Politechniki Śląskiej. Uczelnię reprezentował rektor prof. Arkadiusz Mężyk oraz dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości dr inż. Ireneusz Jóźwiak, natomiast bank - dyrektor Santander Universidades w Polsce Wojciech Leśniewski oraz dyrektor makroregionu południowego Arkadiusz Goździk.

- Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Zachęcamy do niej w zakresie kształcenia kadr, które mogą być w obszarze państwa zainteresowania. Uczelnia od kilku lat prowadzi studia dualne w bliskiej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. To połączenie kształcenia praktycznego i akademickiego, studenci odbywają przynajmniej trzymiesięczny staż u pracodawcy, podpisując z nim umowę. Im więcej partnerów biznesowych mamy, tym ciekawsze są obszary kształcenia i bardziej zbliżone do realiów przyszłego środowiska pracy – zauważył rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

– Cieszymy się że tak uznana uczelnia jaką jest Politechnika Śląska dołączyła do sieci Santander Universidades. Dzięki zawartej umowie studenci, pracownicy akademiccy oraz organizacje studenckie będą mogły korzystać ze wsparcia jakie oferujemy. Najważniejsze z nich to: Międzynarodowe Stypendia Santander (np. Yale, Georgetown, UCLA), wsparcie organizacji studenckich w realizacji najlepszych inicjatyw i projektów ,a także zdobywanie doświadczenia zawodowego w czasie staży i praktyk w Santander Bank Polska – powiedział dyrektor Santander Universidades w Polsce Wojciech Leśniewski.

Santander Universidades to jeden  z kluczowych projektów społecznego zaangażowania Santander Bank Polska oraz Grupy Santander. Program wspiera rozwój studentów z niemal 1000 uczelni na całym świecie, w tym ponad 50 w Polsce. Tylko w 2017 roku wsparcie uzyskało ponad 39 tys. osób w 18 krajach, w tym ponad 2800 w Polsce.

W ramach porozumienia uczelnia może liczyć na wsparcie merytoryczne i finansowe konferencji, badań i projektów zarówno  lokalnych i międzynarodowych, wsparcie kultury przedsiębiorczości i innowacyjności w środowisku akademickim, umiędzynarodowienie edukacji poprzez  stypendia zagraniczne, programy wymiany i projekty realizowane we współpracy z najlepszymi uniwersytetami z różnych krajów, wsparcie studentów poprzez możliwość odbycia staży i praktyk w Santander Bank Polska.

Więcej informacji o programie Santander Universidades na stronie http://www.santanderuniversidades.pl
 

Wiadomość utworzona: 28 czerwca 2019 08:20, autor: Anna Mrowiec
26 czerwca 2019
Programy publikowania otwartego w wydawnictwach Elsevier, Springer, MDPI

Biblioteka Główna informuje, że zgodnie z nową umową podpisaną w dniu 31 maja 2019 na lata 2019-2021 licencja krajowa Elsevier obejmuje 1819 czasopism, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych.
 
Licencja krajowa Elsevier 2019-2021 obejmuje dodatkowo pilotażowy program publikowania otwartego w czasopismach hybrydowych i gold open access Elsevier dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach zgłoszonych do licencji. Program pozwala na publikację w trzech kolejnych latach odpowiednio 500, 1000 i 1500 artykułów z Polski, których koszt zostanie sfinansowany z krajowej opłaty licencyjnej. Program zostanie uruchomiony w czerwcu 2019 i wtedy zostaną opublikowane szczegółowe instrukcje dla autorów.
 
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i publikowania na zasadzie Open Access!

Więcej  informacji można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 26 czerwca 2019 12:02, autor: Anna Mrowiec
25 czerwca 2019
Politechnika Śląska Uczelnią Liderów

Politechnika Śląska po raz kolejny otrzymała tytuł Uczelnia Liderów. Rektor Politechniki prof. Arkadiusz Mężyk został natomiast uhonorowany wyróżnieniem nadzwyczajnym „Aurea Praxis” dla rektorów uczelni wykazujących się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich uczelniach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej.

Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie i Programie Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”, którego organizatorem merytorycznym jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wręczono już po raz dziewiąty.

- W konkursie „Uczelnia Liderów” już po raz dziewiąty wyróżniliśmy w tym roku najlepsze polskie uczelnie, a także ich podstawowe jednostki organizacyjne, kształcące liderów społecznych - absolwentów wyposażonych w umiejętności i kompetencje liderskie. Uczelnie i wydziały otrzymały Znaki Jakości Fundacji za prowadzenie studiów w taki sposób, by uczyć studentów kreatywności, samodzielności intelektualnej, umiejętności podejmowania decyzji, odpowiedzialności, komunikatywności, pewność siebie oraz innych cech przydatnych w pełnieniu ról przywódczych we współczesnym społeczeństwie i państwie – mówi Grażyna Kaczmarczyk, prezes zar