23 września 2020
Rekomendacje MNiSW w sprawie organizacji nowego roku akademickiego

Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało zalecenia i wskazówki w sprawie działalności dydaktycznej w roku akademickim 2020/2021.

Decyzje dotyczące organizacji kształcenia podejmują władze szkół wyższych. Rekomendacje MNiSW mogą być punktem wyjścia do tworzenia wewnętrznych procedur. Działania są podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa studentów, doktorantów oraz pracowników Uczelni.

Zalecanym sposobem organizacji kształcenia jest model mieszany – większość zajęć czy wykładów będzie odbywała się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Taki system został wprowadzony na Politechnice Śląskiej. W formie stacjonarnej będą odbywały się zajęcia laboratoryjne, terenowe, praktyki zawodowe, jeśli mają status kluczowych dla danego programu studiów. Zajęcia w formie bezpośredniej będą prowadzone zgodnie z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Z obecnie panujących zasad bezpieczeństwa wynika także organizacja inauguracji roku akademickiego. Rekomendowanym sposobem jej przeprowadzenia jest forma hybrydowa, umożliwiająca uczestniczenie online. W trybie stacjonarnym mogą odbyć się uroczyste posiedzenia senatów, w których wezmą udział przedstawiciele organów uczelni oraz immatrykulowanych studentów.

Funkcjonowanie domów studenckich powinno być stosowane do sytuacji epidemiologicznej regionu. Zachęcamy do zapoznania się zzaleceniami MNiSW w związku kwaterowaniem w domach studenckich.

Praca bibliotek uczelnianych jest regulowana przez wytyczne Ministerstwa Rozwoju. Prosimy o zaznajomienie się z wytycznymi przekazanymi także przez MNiSW.

Wiadomość utworzona: 23 września 2020 09:27, autor: Aleksandra Weber
<październik 2020>