23 września 2020
Tarcze MNiSW dla środowiska naukowego i akademickiego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało podsumowanie zmian w sprawie tarcz antykryzysowych zawierających regulacje dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego.

Zmiany wprowadzone przez tarcze antykryzysowe objęły wykładowców, naukowców oraz studentów. Pierwszym z działań podjętych w zakresie Tarczy 1.0 było ograniczenie lub zawieszenie działalności uczelni w przypadkach uzasadnionych bezpieczeństwem zdrowia i życia.

Tarcza 2.0 wprowadziła zmiany ułatwiające wdrożenie reformy wynikającej z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zmiany obejmują także sposoby weryfikacji zdobytej wiedzy oraz kontroli osiąganych efektów uczenia, która mogła być przeprowadzana w formie zdalnej. Ponadto dostosowano procedury rekrutacyjne. Przedłużono także terminy zdobywania tytułów i stopni naukowych.

W okresie pandemii pomoc otrzymali studenci i doktoranci, m.in. w postaci wprowadzenia możliwości zniesienia limitu dwóch zapomóg w roku akademickim, uproszczenia formalności związanych ze stypendium socjalnym, możliwości zawieszenia kredytu studenckiego.

Tarcze 2.0 oraz 4.0 usprawniły finansowanie nauki, m.in. poprzez możliwość pozostawienia niewykorzystanych w roku 2020 dotacji w dyspozycji podmiotu, któremu zostały przyznane czy też możliwość odliczeń od podatku, a także od przychodu darowizn rzeczowych w postaci sprzętu komputerowego także dla uczelni.

Więcej informacji: Tarcze dla środowiska naukowego i akademickiego…

Wiadomość utworzona: 23 września 2020 09:22, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 23 września 2020 09:23, wykonana przez: Aleksandra Weber