15 września 2020
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Technologia jest pomocna w walce z rozwojem epidemii. Wiele instytucji, samorządów, firm, jednostek naukowych, uczelni – w tym Politechnika Śląska – angażowało własne zasoby w działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przykładem rozwiązania, stworzonym w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo społeczeństwa jest także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Aplikacja stanowi podręczne, instalowane na telefonie narzędzie pomagające szybko wykryć potencjalne zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w ten sposób zapewniając użytkownikowi monitoring zarażeń w okolicy oraz dostęp do komunikatów wydawanych przez jednostki rządowe i służby sanitarne.

Została wyposażona w szereg usprawnień:

• Dziennik Zdrowia – który umożliwia obserwację własnego samopoczucia oraz zebranie w jednym miejscu informacji o dotychczasowych schorzeniach. Dzięki Dziennikowi diagnoza w przypadku ewentualnego zachorowania przebiegnie szybciej, a odpowiednie leczenie będzie mogło zostać szybciej wdrożone.

• Test Oceny Ryzyka – skorelowany z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Określa ryzyko zakażenia oraz przedstawia zalecenia dotyczące właściwej reakcji na określone komunikaty.

• Funkcja powiadamiania o możliwym kontakcie z osobą zakażoną – uruchamiana w przypadku wykrycia, że u innego użytkownika aplikacji, z którym mogłeś mieć styczność, stwierdzono COVID-19. Ocena dokonywana jest na podstawie skanowania otoczenia, dokonywanego przez telefon, który w ten sposób komunikuje się w innymi urządzeniami, na których zainstalowano aplikację.

• Aktualne komunikaty dotyczące pandemii koronawirusa, opracowane na podstawie informacji Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wiadomość utworzona: 15 września 2020 11:00, autor: Dominika Gnacek
<październik 2020>