31 sierpnia 2020
Zmarł dr hab. inż. Bronisław Drak, prof. PŚ

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 sierpnia 2020 roku zmarł dr hab. inż. Bronisław Drak, prof. PŚ, wieloletni pracownik Instytutu, a następnie Katedry Maszyn i Urządzeń Elektrycznych Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

W latach 2004 – 2009 dr hab. inż. Bronisław Drak, prof. PŚ, był Kierownikiem Katedry Maszyn i Urządzeń Elektrycznych. Był wybitnym naukowcem i wychowawcą wielu pokoleń inżynierów, specjalistą w dziedzinie elektrodynamiki, cenionym wykładowcą, promotorem i recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych.

Jako znany i ceniony ekspert oceniał i analizował awarie silników elektrycznych dużej mocy oraz przyczyny awarii turbogeneratorów w zakresie uszkodzeń wirników i uzwojeń stojanów. Był autorem dokumentacji fotograficznej i analizy skutków awarii około 400 maszyn, a także wielu publikacji naukowych i patentów.

Był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Sekcji Maszyn Elektrycznych i Transformatorów Komitetu Elektrotechniki PAN.

Za swoją pracę Profesor Bronisław Drak został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami: Zasłużonemu dla Energetyki i Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej. Był wielokrotnie nagradzany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz JM Rektora Politechniki Śląskiej.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają

Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej

Msza Święta w intencji Zmarłego odbędzie się 1 września (wtorek) o godz. 7.30 w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach przy ul. Jana Pawła II 5, a uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12.00 w Kaplicy na Cmentarzu Lipowym przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego w Gliwicach.

Wiadomość utworzona: 31 sierpnia 2020 11:26, autor: Dominika Gnacek
<październik 2020>