27 sierpnia 2020
JM Rektor prof. A. Mężyk przewodniczącym Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich

Podczas posiedzenia Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA), które odbyło się w poniedziałek 24 sierpnia, powołano nowych przedstawicieli zarządu. Przewodniczącym został JM Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.

Kadencja nowego zarządu potrwa cztery lata. Prof. Arkadiusz Mężyk będzie miał przyjemność objąć przewodniczenie RKRUA już 1 września 2020 roku. Dotychczas funkcję przewodniczącego pełnił prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Regionalną Konferencję Rektorów Uczelni Akademickich tworzą rektorzy uczelni z województw śląskiego i opolskiego, a także rektorzy seminariów duchownych archidiecezji katowickiej, częstochowskiej oraz diecezji opolskiej. Ponadto w skład RKRUA wchodzą: prezes katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Biblioteki Śląskiej i przedstawiciel Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych.

Celem Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich jest m.in. synchronizowanie działań podejmowanych przez regionalne uczelnie i wypracowanie wspólnych stanowisk w zakresie tematów dotyczących systemu edukacji i nauki. Wśród zagadnień, które RKRUA rozpatrywała na swoich posiedzeniach, była m.in. konsultacja w sprawie projektu „Konstytucji dla Nauki" czy problem finansowania projektów badawczych w Polsce. Jednym z aktualnych tematów, które podejmowano podczas spotkań członków Konferencji, było zagadnienie organizacji dydaktyki w okresie pandemii.

Profesor A. Mężyk jest również Wiceprzewodniczącym i członkiem prezydium Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Wiadomość utworzona: 25 sierpnia 2020 12:44, autor: Dominika Gnacek
Ostatnia modyfikacja: 27 sierpnia 2020 21:11, wykonana przez: Jadwiga Witek