18 sierpnia 2020
Studenci Politechniki Śląskiej opracowali projekt dotyczący eko- i elektromobilności

Studenckie Koło Naukowe Silesia Racing („SR”) realizuje projekt poświęcony rowerom tradycyjnym i elektrycznym, stanowiącym element eko- i elektromobilności.

Transport rowerowy w miastach jest jednym ze sposobów redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń i hałasu. Zagadnienia związane z tym rodzajem transportu podejmuje Studenckie Koło Naukowe Silesia Racing.

Prowadzony przez studentów projekt dotyczy użytkowania rowerów tradycyjnych oraz elektrycznych jako elementu eko- i elektromobilności w nowoczesnym indywidualnym transporcie miejskim. Jego celem jest charakterystyka właściwości trakcyjnych i użytkowych rowerów tradycyjnych oraz ze wspomaganiem elektrycznym w kontekście potrzeb indywidualnego transportu miejskiego. Zespół SKN Silesia Racing scharakteryzuje zalety i wady zastosowania rowerów elektrycznych oraz porówna ich użytkowanie z wykorzystywaniem rowerów tradycyjnych.

Projekt został wyróżniony w I konkursie finansowania projektów studenckich kół naukowych w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Wpisuje się w Priorytetowy Obszar Badawczy numer 4: inteligentne miasta i mobilność przyszłości. Obejmuje m.in. takie aspekty, jak poprawa jakości życia poprzez zwiększenie mobilności oraz możliwości użytkowania rowerów przez mieszkańców (również przez osoby słabsze kondycyjnie i starsze), a także innowacyjne formy mobilności. Wyniki projektu mogą wspomóc projektowanie systemów bike-sharing (wypożyczalnie rowerów miejskich) oraz Park&Ride (zmiana samochodu na rower przy wjeździe na terem miasta lub aglomeracji).

Studenckie Koło Naukowe Silesia Racing („SR”) działa na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląską. Opiekunem koła jest dr hab. inż. Damian Hadryś, prof. PŚ. Członkowie Silesia Racing zajmują się tematyką związaną z transportem, łącząc wiedzę z różnych dziedzin: elektroniki, mechaniki, budowy maszyn, tribologii, inżynierii materiałowej.

Wiadomość utworzona: 18 sierpnia 2020 13:46, autor: Aleksandra Weber
<październik 2020>