7 sierpnia 2020
Zmarł dr inż. Krzysztof Opałka

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że  5 sierpnia 2020 roku w wieku 71 lat zmarł dr inż. Krzysztof Opałka, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (obecnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej).

Główny zakres jego działalności naukowej obejmował tematykę wpływu podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. W szczególności zajmował się zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania w badaniach w tym zakresie nowoczesnych technologii pomiarowych i obliczeniowych. Kierował lub brał udział w szeregu prac badawczych realizowanych w Politechnice Śląskiej, a także finansowanych przez Polski Komitet Badań Naukowych.

Był uznanym w przemyśle ekspertem z zakresu ochrony powierzchni. Pełnił funkcję członka Komisji Ochrony Terenów Górniczych Polskiej Akademii Nauk oraz  Komisji Miernictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym SITG. Dr inż. K. Opałka to autor szeregu ekspertyz wykonanych dla przemysłu z zakresu oceny możliwości eksploatacji złóż węgla kamiennego z uwagi na ochronę terenów górniczych.
Był autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach zagranicznych i krajowych, a także wielu referatów wygłoszonych na konferencjach w kraju i poza jego granicami.

Wniósł istotny wkład w rozwój specjalności geodezja górnicza. Dr inż. K. Opałka był współautorem programów kształcenia tej specjalności, których udoskonalaniem kierował przez wiele lat. Prowadził wykłady, ćwiczenia tablicowe i laboratoryjne oraz projekty. Pomagał w prowadzeniu Studenckiego Koła Naukowego Geodetów. Wypromował kilkudziesięciu magistrów i inżynierów.
Należy podkreślić także jego aktywność w zakresie organizacji szeregu konferencji naukowych oraz naukowo-technicznych, przede wszystkim Dni Miernictwa Górniczego.
Wyrazem uznania dorobku naukowego, dydaktycznego oraz organizacyjnego dr. inż. Krzysztofa Opałki w środowisku akademickim i branżowym były otrzymane nagrody JM Rektora Politechniki Śląskiej, odznaczenia państwowe i szereg odznak resortowych.

Dr inż. Krzysztof Opałka zawsze służył swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno współpracownikom, jak i młodym pracownikom naukowym oraz studentom. Był osobą niezwykle życzliwą, uczynną i bardzo lubianą.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają

Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w 8 sierpnia 2020 r. o godz. 11.00 w Kaplicy na Cmentarzu przy Kościele Św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach.

Wiadomość utworzona: 3 sierpnia 2020 15:29, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 7 sierpnia 2020 17:10, wykonana przez: Jadwiga Witek
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN