22 lipca 2020
Politechnika Śląska w rankingach

Politechnika Śląska od lat zajmuje wysokie miejsca w klasyfikacjach zestawiających uczelnie w skali krajowej i międzynarodowej.

W 2020 roku Uczelnia po raz pierwszy znalazła się w prestiżowym międzynarodowym rankingu szkół wyższych QS World University Rankings. Uplasowała się w nim w przedziale miejsc 801–1000, wyprzedzona jedynie przez Politechnikę Warszawską (pod względem pozycji polskich uczelni technicznych). W ogólnopolskim rankingu Perspektyw Politechnika Śląska plasuje się na 15. miejscu w skali kraju.

Efektywność Politechniki Śląskiej jest również mierzona w zakresie ekonomicznych losów absolwentów. Uczelnia znajduje się obecnie na 6 miejscu w rankingu uwzględniającym jako kryterium liczbę absolwentów, którzy zgromadzili majątek przekraczający 100 milionów euro.

– Politechnika Śląska znalazła się w gronie 10 uczelni badawczych spośród około 400 szkół wyższych wyłonionych w bardzo wymagającym konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To stawia przed nami olbrzymie wymagania. Staramy się im sprostać tak, by stać się uczelnią badawczą w rozumieniu światowym. Obecnie podejmujemy szereg działań projakościowych, związanych m.in. ze zmianą podejścia do publikowania – z ilościowego na jakościowe – w najbardziej prestiżowych czasopismach, we współpracy z najlepszymi uczelniami w świecie. W rankingu Perspektyw 12 naszych kierunków studiów odnotowało istotny wzrost, niektóre przenosząc się na podium. Także w najnowszych rankingach międzynarodowych Times Higher Education oraz QS World Univerisity Rankings – a są to najbardziej prestiżowe rankingi obok rankingu szanghajskiego – odnotowaliśmy znaczące wzrosty, plasując się w czołówce uczelni z naszego kraju z tendencją umocnienia pozycji. Uważamy, że efekty prowadzonej polityki w zakresie doskonałości naukowej, która zapewniła nam pozycję w gronie 10 uczelni badawczych, będziemy obserwować w kolejnych latach, również w rankingu Perspektyw  – mówi prof. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju.

Wiadomość utworzona: 22 lipca 2020 11:13, autor: Aleksandra Weber
<październik 2020>