14 lipca 2020
Konferencja Brick and Block Masonry

Od 5 do 8 lipca w Krakowie odbywała się 17. Międzynarodowa Konferencja Brick and Block Masonry. Jednym z jej organizatorów była Politechnika Śląska.

17th IB2MaC’2020 to prestiżowe wydarzenie o zasięgu światowym w dziedzinie konstrukcji murowych. Co 4 lata jest organizowane w różnych częściach świata. W tym roku po raz pierwszy konferencja odbyła się w Europie Środkowo-Wschodniej. W jej organizację włączyły się Politechnika Śląska, Politechnika Krakowska oraz Politechnika Wrocławska, które stanowią najbardziej aktywne ośrodki badawcze w zakresie konstrukcji murowanych w Polsce.

Głównym Przewodniczącym Komitetu Naukowego oraz Organizacyjnego konferencji był prof. dr hab. inż. Jan Kubica z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, natomiast współprzewodniczącymi byli: dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień, prof. PK z Politechniki Krakowskiej oraz dr inż. Łukasz Bednarz z Politechniki Wrocławskiej.

Ze względu na stan epidemii przedsięwzięcie było przeprowadzone za pośrednictwem Internetu. Prelegenci prezentowali referaty w dwóch równoległych sesjach. Po każdym z wystąpień uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji. We współpracy z komitetem RILEM TC IMC zorganizowano także specjalne sesje poświęcone ważnym problemom zrównoważonych kompozytów TRM Textile Reinforced Materials, natomiast we współpracy z partnerami zaangażowanymi w projekt SERA INMASPOL przygotowano sesje dotyczące problemów związanych z naprawą i wzmocnieniem murowych ścian wypełniających pracujących w równinie i poza równiną. Dodatkowo 9 lipca odbyły się trzy spotkania, w tym także powiązane z pracami komisji RILEM TC IMC.

Materiały konferencyjne opublikowano w wydawnictwie BALKEMA w formie monografii e-book, zawierającej pełne teksty wykładów i referatów przyjętych do publikacji oraz prezentacji online. Obejmują one 4 keynotes, 7 semi-keynotes oraz 120 artykułów technicznych nadesłanych z ponad 30 krajów z 6 kontynentów.

Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Rektorzy Politechnik organizujących wydarzenie.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej 17th IB2MaC’2020.

Wiadomość utworzona: 14 lipca 2020 11:22, autor: Aleksandra Weber
<październik 2020>