14 lipca 2020
Upamiętnienie Profesora Włodzimierza Burzyńskiego

10 lipca w Czernichowie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie monumentu upamiętniającego Włodzimierza Burzyńskiego – profesora Politechniki Lwowskiej i Politechniki Śląskiej.

Uroczystego odsłonięcia monumentu dokonali: JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, Wójt Gminy Czernichów mgr Barbara Kos-Harat, prof. Joanna Bzówka, Dziekan Wydziału Budownictwa, prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej: doc. Stefan Mercik oraz doc. Andrzej Mokrosz. W wydarzeniu wzięli udział także pracownicy Wydziału Budownictwa, radni i mieszkańcy Czernichowa. Odbyło się ono w przeddzień 50. rocznicy śmierci Profesora Władysława Burzyńskiego.

Monument powstał z inicjatywy wychowanków Politechniki Śląskiej z Wydziału Budownictwa. Został umieszczony na wschodnim przyczółku, stanowiącym pozostałość po moście sprzed II wojny światowej. Był to żelbetowy most łukowy nad rzeką Sołą, łączący Czernichów i Tresnę, zaprojektowany przez Profesora Władysława Burzyńskiego. Powstawał w latach 1934–1936. Został zniszczony przez wojska niemieckie w 1945 roku.

W październiku 2018 roku powołano Komitet Honorowy Uroczystości upamiętnienia prof. Włodzimierza Burzyńskiego, w którego skład weszli: JM Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, prof. Joanna Bzówka – Dziekan Wydziału Budownictwa, dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ – Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński – Dyrektor IPPT PAN w Warszawie, dr hab. inż. Sławomir Duda, prof. PŚ – Przewodniczący Oddział Gliwice PTMTS, Kierownik Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kowalewski – Przewodniczący PTMTS, dr hab. inż. Maria Kaszyńska, prof. ZUT – Przewodnicząca Komitetu Nauki PZITB, mgr Barbara Kos-Harat – Wójt Gminy Czernichów, mgr inż. Mariusz Czyszek – Prezydent Śląskiej Izby Budownictwa w Katowicach, mgr inż. Roman Edward Karwowski – Przewodniczący Rady ŚlOIIB w Katowicach.

Projekt konstrukcji monumentu we wrześniu 2018 roku opracował prof. Radosław Jasiński z Wydziału Budownictwa, a projekt zagospodarowania wschodniego przyczółku wykonała Ewa Mokrosz. Sprawy formalne i pozwolenia zostały przygotowane przez doc. Andrzeja Mokrosza. Badania geotechniczne podłoża wykonał prof. Sławomir Kwiecień w lipcu 2019 roku.

Tablice pamiątkowe zrobili Tadeusz Wojarski (GZUT Gliwice) oraz Szymon Malinowski (SMALART Gliwice). Wstępny projekt tablic dydaktycznych wykonali w ramach projektów inżynierskich absolwenci Wydziału Budownictwa – Mateusz Trela i Kamil Lamch, a ostateczną treść opracowali autorzy monografii o prof. W. Burzyńskim – Wiesław Jan Bąba i Stefan Mercik. Koncepcję plastyczno-architektoniczną przygotowała Marta Widajewicz-Nowakowska – córka Stanisława Widajewicza, absolwenta Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej. Na monumencie umieszczono tablicę upamiętniającą postać Profesora zaprojektowaną przez Marka Nowakowskiego.

Dzięki pomocy mgr. inż. Tomasza Paleczka i mgr. inż. Przemysława Potycza z firmy DOKA wykonano deskowanie konstrukcji monumentu. Składowe elementy obelisku wytworzyli pracownicy Laboratorium Budownictwa Politechniki Śląskiej: Grzegorz Cygan, Tomasz Hahn,  Szymon Ignaczek, Krzysztof Jonderko, Adrian Kilijanek, Karol Konopka, Marek Łoziński, Marek Niewiadomski, Bartłomiej Pudełko, Wojciech Szczeciński.

Fotorelacja z wydarzenia jest dostępna w galerii.

Wiadomość utworzona: 13 lipca 2020 15:18, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 14 lipca 2020 14:46, wykonana przez: Aleksandra Weber