14 lipca 2020
Politechnika Śląska zacieśnia współpracę z PGW Wody Polskie

JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, 8 lipca podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie wymiany doświadczenia badawczego, dydaktycznego oraz merytorycznego.

Współpraca Politechniki Śląskiej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie będzie obejmowała zagadnienia związane z inżynierią wodną i infrastrukturą, a także zagospodarowaniem i czystością wód. Wzajemne działania obejmą praktyki studenckie oraz staże i rozwój kompetencji związanych z zarządzaniem kryzysowym. Do wspólnych przedsięwzięć będą należały projekty i programy o charakterze naukowym, badawczym i rozwojowym, realizowane w obiektach hydrotechnicznych PWG Wody Polskie.

– Współpraca, która została dzisiaj sformalizowana podpisaniem listu intencyjnego, to inicjatywa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, tym cenniejsza, że pochodzi właśnie z otoczenia społeczno-gospodarcze – mówi JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk. – Jej tematyka jest bardzo szeroka. Obejmuje nie tylko zagadnienia związane z czystością wód i ich zagospodarowaniem, ale także z inżynierią wodną, infrastrukturą, systemami zarządzania, systemami informatycznymi, automatyką, a także systemami związanymi z funkcjonowaniem dróg wodnych, które znajdują się na terenie Wód Polskich – dodaje Jego Magnificencja.

– Porozumienie dotyczy współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i Wodami Polskimi. Wynika z naszych dużych potrzeb kadrowych i rozległego obszaru inwestycji na terenie województwa śląskiego i opolskiego – podkreśla Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Porozumienie PGW Wody Polskie to kolejny przykład współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. To także efekt realizacji zadań Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej, kładącyej nacisk na wieloaspektową działalność pracowników, studentów oraz doktorantów. – Rozwijamy współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, co stwarza nam także możliwość podejmowania ciekawej tematyki badawczej, która ma szansę na wdrożenie – mówi prof. A. Mężyk. – Z tego słyną renomowane uczelnie o wysokim wskaźniku wdrażanych technologii. My również staramy się podążać tą ścieżką, a współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest kluczowa dla Politechniki Śląskiej.

Podjęte przez obie instytucje wspólne prace na rzecz gospodarki wodnej wpisują się w ochronę środowiska i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Politechnika Śląska prowadzi badania naukowe w tym zakresie, realizując jeden z sześciu priorytetowych obszarów badawczych: ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.  Ponadto za sprawą utworzonego w bieżącym roku Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska angażuje się w działalność dydaktyczną i promuje nowoczesne technologie.

Fotorelacja z wydarzenia jest dostępna w galerii zdjęć.

Wiadomość utworzona: 8 lipca 2020 16:05, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 14 lipca 2020 10:32, wykonana przez: Aleksandra Weber