2 czerwca 2020
Nowy projekt Wydziału Budownictwa

W ramach realizacji programu “Horyzont 2020” Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej pozyskał projekt ITN: „Sustainable Building Lime Applications via Circular Economy and Biomimetic Approaches (SUBLime)”.

Celem interdyscyplinarnego projektu jest stworzenie nowych obszarów zastosowań do najbardziej tradycyjnego materiału budowlanego, jakim jest wapno, w aspekcie zrównoważonego rozwoju w oparciu o zasady gospodarki obiegu zamkniętego i z wykorzystaniem osiągnięć biomimetyki.

Kierownikiem projektu na Wydziale Budownictwa jest prof. Jan Kubica z Katedry Inżynierii Budowlanej, a w skład zespołu wchodzi również dr Marcin Górski. Koordynatorem jest prof. Paulo Lourenco z Uniwerystetu Minho w Guimaraes w Portugalii, laureat grantu ERC.

Oprócz Politechniki Śląskiej w międzynarodowym projekcie badawczym bierze udział 5 uczelni od lat współpracujących z zespołem Katedry Inżynierii Budowlanej w ramach międzynarodowych projektów: Universidade do Minho (Portugalia), Universidad de Granada (Hiszpania), Technische Universitat Darmstadt (Niemcy), Technische Universiteit Delft (Holandia), Universiteit Gent (Belgia). Listę partnerów uzupełnia 11 firm i organizacji branżowych z Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii.

Projekt badawczy będzie realizowany przez 48 miesięcy. Dofinansowanie dla Politechniki Śląskiej wynosi ok. 455 000 euro, natomiast planowany całkowity budżet projektu to ok. 3  713  000 Euro.

Wiadomość utworzona: 2 czerwca 2020 16:13, autor: Aleksandra Weber
<wrzesień 2020>