22 maja 2020
Wideokonferencja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Politechniki pomagają”

19 maja odbyło się spotkanie online z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka, Wiceministrów: Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza oraz przedstawicieli uczelni technicznych – wśród nich Politechniki Śląskiej.

Politechnikę Śląską reprezentował prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia. Inicjatorem wydarzenia była Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych.

Środowisko naukowe zaangażowało się w działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 oraz wsparcie dla personelu medycznego. Nieocenioną pomocą w zakresie nowoczesnych technologii walczących z koronawirusem okazały szkoły wyższe kształcące na kierunkach technicznych oraz inżynierskich. Wśród nich nie zabrakło Politechniki Śląskiej, której naukowcy oraz studenci od początku trwania epidemii włączali się w walkę z epidemią i jej skutkami.

– Energia uruchomiona w tym trudnym czasie – od badań naukowych, osiągnięć dotyczących testów na koronawirusa, tworzenia przyłbic, szycia maseczek, aż po gesty ludzkiej solidarności – dostarczanie leków, żywności osobom potrzebującym, zaangażowanie w domach pomocy społecznej, gdzie sytuacja przerastała możliwości osób tam pracujących, gdzie czasem upadał już duch - to niezwykle cenne historie – mówił podczas spotkania Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek.

Uczestnicy wideokonferencji mogli m.in. zapoznać się z filmem, zaprezentowanym przez przedstawicieli Politechniki Śląskiej, poświęconym działaniom podejmowanym na Uczelni w związku z zapobieganiem COVID-19. Wśród prezentowanych wynalazków i urządzeń znalazły się: brama odkażająca, automatyczny resuscytator, respirator z funkcją telemetrii, internetowy serwis CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, system przesiewowego mierzenia temperatury pacjentów z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, przyłbice ochronne, przejściówki do masek ochronnych, sterylizator filtrów HEPA, ozonator, urządzenie sprawdzające skuteczność nieatestowanych maseczek ochronnych, a także działania związane z pracą nad jednym z kluczowych enzymów wirusa SARS-CoV-2. Naukowcy Politechniki Śląskiej podejmujący realizację zadań związanych z zapobieganiem COVID-19 otrzymali wsparcie w postaci ogłoszonego przez władze Uczelni programu projakościowego na dofinansowanie badań i programu „Politechnika przeciw epidemii”, polegającego na udzielaniu dobrowolnych wpłat na finansowanie prac naukowych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego działaniom Politechniki Śląskiej przeciw epidemii koronawirusa prezentowanego podczas wideokonferencji.

Wiadomość utworzona: 21 maja 2020 15:04, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 22 maja 2020 13:10, wykonana przez: Aleksandra Weber
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN