14 maja 2020
Nowy projekt badawczy z programu „Horyzont 2020” na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej

Na Wydziale Budownictwa 1 kwietnia rozpoczął się nowy projekt badawczy pod tytułem: „Integrated Porous Cementitious Nanocomposites In Non-Residential Building Envelopes For Green Active/Passive Energy Storage (NRG-STORAGE)”, realizowany w ramach programu „Horyzont 2020”.

Celem projektu badawczego jest opracowanie nowego materiału izolacyjnego na bazie nanokompozytu cementowego. Zadania, które będą przedmiotem realizacji na Wydziale Budownictwa, to wybrane badania laboratoryjne nanokompozytu cementowego, nadzór nad badaniami rzeczywistych ścian z zastosowaną izolacją w postaci nanokompozytu i opracowanie wyników tych badań, a także walidacja modelu numerycznego tego materiału.

Koordynatorem jest prof. Eduardus Koenders z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt, który we wcześniejszych latach dwukrotnie przebywał na kilkumiesięcznych stażach na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Kierownikiem projektu na Wydziale Budownictwa jest prof. Barbara Klemczak z Katedry Inżynierii Budowlanej, a w skład zespołu wchodzą: prof. Jacek Gołaszewski, dr inż. Małgorzata Gołaszewska, mgr inż. Aneta Żmij i mgr inż. Grzegorz Cygan.

Oprócz Politechniki Śląskiej w międzynarodowym projekcie badawczym bierze udział 12 instytucji: Technische Universitat Darmstadt (Niemcy), Netzsch Geratebau GmbH (Niemcy), Agencia Estatal Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (Hiszpania), Wilhelm Roser Sohne GmbH Co. KG (Niemcy), GBS Enigineering EAS (Bułgaria), Fundacion Tecnalia Research & Innovation (Hiszpania), Technische Universiteit Delft (Holandia), Fundacion Centro de Investigacion Cooperativa de Energias Alternativas Fundazioa (Hiszpania), Graphenea SA (Hiszpania) Cervenka Consulting (Czechy), Sphera Encapsulation (Włochy), Universidad Nacional del Litoral (Argentyna).

Projekt badawczy będzie realizowany przez 48 miesięcy. Całkowity budżet to 6 846 750,00 Euro, a wartość projektu na Politechnice Śląskiej wynosi 313 976,25 Euro.
Wydarzenia związane z „Integrated Porous Cementitious Nanocomposites In Non-Residential Building Envelopes For Green Active/Passive Energy Storage (NRG-STORAGE)” można śledzić na https://www.instagram.com/nrg_storage/, a w najbliższym czasie także na przygotowywanej stronie internetowej www.nrg-storage.eu.

Wiadomość utworzona: 14 maja 2020 14:23, autor: Aleksandra Weber