24 kwietnia 2020
Najnowsze działania Wydziału Inżynierii Materiałowej na rzecz walki z koronawirusem

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej zainicjowano kolejne działania wykorzystujące technologię druku 3D – prace nad maską ochronną opartą na pomyśle lekarzy z Kliniki Billings w Stanach Zjednoczonych oraz produkcję przejściówek do masek i filtrów.

Maska, której projekt został opracowany przez lekarzy z Kliniki Billings, jest zaprojektowana w ten sposób, by umożliwić użycie materiału z maseczki chirurgicznej jako wymiennego filtra wielokrotnego użytku (z jednej maseczki chirurgicznej można wykonać sześć wymiennych filtrów). Maskę można odkażać standardowymi preparatami  przeznaczonymi do tego celu.. Wymienny mechanizm instalacji filtra jest prosty w stosowaniu. Maska ochronna jest całkowicie szczelna. Umożliwia oddychanie jedynie przez materiał filtra, co pozwala na zabezpieczenie zarówno jej użytkownika, jak i innych osób w trakcie bezpośredniego kontaktu.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej został także uruchomiony druk 3D przejściówek stosowanych do standardowych masek typu 3M. Umożliwiają one zastosowanie filtrów DAR, według pomysłu ratownika medycznego Łukasza Jackowiaka ze Szpitala Wolskiego w Warszawie. Obecnie dostępne są wersje przejściówek do modelu masek 3M 6200 i 6800 oraz ich zamienników, np. marki Sikko.

W odpowiedzi na potrzeby służby zdrowia pracownicy Wydziału drukują także zapinki ułatwiające noszenie masek ochronnych mocowanych na gumkach za uszami. Taki element wpływa na zmniejszenie dyskomfortu długiego użytkowania sprzętu ochronnego.

Wszystkie te projekty zaadaptował i wdrożył do wykonania dr inż. Paweł Gradoń z Katedry Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Inżynierii Materiałowej.

Wiadomość utworzona: 24 kwietnia 2020 10:55, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 24 kwietnia 2020 11:45, wykonana przez: Aleksandra Weber