24 kwietnia 2020
Nowe rozwiązania w produkcji adapterów do masek ochronnych

Naukowcy Politechniki Śląskiej pracują nad kolejnym modelem adaptera, który będzie można połączyć z najnowszym modelem maski sportowej. Produkcja przejściówek jest prowadzona w odpowiedzi na potrzeby szpitali dotyczące masek ochronnych.

Po ukończeniu produkcji serii dwóch typów przejściówek, służących do utworzenia masek ochronnych m.in. z połączenia maski do nurkowania oraz filtru HEPA, w ramach akcji koordynowanej przez prof. Annę Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, rozpoczęły się prace nad kolejnym rodzajem adapterów.

Kolejny z adapterów jest przeznaczony do połączenia z maską Decathlon Subea 500. Umożliwia podłączenie dwóch filtrów HEPA, poprawiając wydajność maski ochronnej, która tym samym zapewni dużo lepsze możliwości oddychania jej użytkownikowi. Składa się z dwóch elementów – właściwego adaptera oraz blokady – które są produkowane za pomocą technologii druku 3D.

– Oprócz samego procesu opracowania i przygotowania modelu do druku, na Wydziale Mechanicznym Technologicznym we współpracy z innymi wydziałami Politechniki Śląskiej podjęliśmy się wydruku tych adapterów na bazie modeli, które zostały u nas przygotowane – wyjaśnia dr inż. Marcin Januszka z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału MT.

Próbę wydruku pierwszego adaptera nowego rodzaju i połączenia go z maską wykonał prof. Marek Wyleżoł, Kierownik Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Posłuchaj, jak dr inż. Marcin Januszka opowiada o pracach nad adapterami.

#PŚpomagamy

#Politechnikaprzeciwepidemii