20 kwietnia 2020
Nowy model przejściówek w produkcji!

Pracownicy Politechniki Śląskiej nieustannie angażują się w walkę z koronawirusem. Po przygotowaniu wydruku przejściówek do masek do nurkowania naukowcy rozpoczęli pracę nad kolejnym modelem przejściówek, pasującym do innego rodzaju masek.

Produkcja elementów tworzących sprzęt ochronny dla personelu medycznego odbywała się za pomocą zastosowania technologii druku 3D. Na drukarkach 3D były wytwarzane przyłbice ochronne, a także przejściówki do masek do nurkowania i filtrów HEPA, które mogły być używane jako maski ochronne przez lekarzy.

Akcja produkowania elementów sprzętu ochronnego, koordynowana przez prof. Annę Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, odniosła sukces – przejściówki wydrukowane przez naukowców z wielu wydziałów Politechniki Śląskiej zostały przekazane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która rozpocznie dystrybucję masek ochronnych do szpitali w całej Polsce. Przejściówki bezpośrednio otrzyma także szpital w Wałbrzychu, który zwrócił się z prośbą o ich dostarczenie.

Najnowsze prace polegały na wydruku modelu przejściówki, która będzie pasowała do innego rodzaju maski. Pierwsza próba wykonania adaptera, którą podjął prof. Marek Wyleżoł z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, wypadła pomyślnie.

Nad projektowaniem i modelowaniem czuwa Marcin Januszka z Katedry Konstrukcji Maszyn.

Do prac włączyli się także dr inż. Adam Mańka (Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej) mgr inż. Mateusz Wrazidło (Wydział Mechaniczny Technologiczny), dr inż. Piotr Czekalski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki).

W odpowiedzi na prośbę Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach po zakończonych testach i produkcji naukowcy przekazali ok. sto sztuk nowego modelu przejściówek, pozwalających na połączenie z innym rodzajem maski i filtrem HEPA.

Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz galerii zdjęć dotyczących produkcji sprzętu ochronnego z wykorzystaniem technologii druku 3D.

#PŚpomagamy

#Politechnikaprzeciwepidemii