9 kwietnia 2020
ALO w Gliwicach w Międzynarodowym Konkursie „Astro Pi Mission Space Lab”

Program badawczy napisany przez drugoklasistów z gliwickiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego zostanie uruchomiony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Antek i Szymon z klasy II b ALO w Gliwicach znaleźli się w gronie 208 drużyn z 22 krajów świata, które wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie „Astro Pi Mission Space Lab”.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu eksperymentu fizycznego przy pomocy mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego w zestaw czujników (do pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności). Program, napisany przez drugoklasistów w języku Python, został wybrany przez ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Fundacji Raspberry Pi, spełniając wysokie wymagania dotyczące oryginalności pomysłu, jakości kodu i wykonalności projektu.

Projekt Antka i Szymona został przetestowany na Ziemi, przez co uzyskano pewność, że eksperyment bez błędów będzie przebiegał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W 10. rocznicę wystrzelenia na orbitę satelity badawczego ESA program badawczy uczniów otrzymali astronauci na ISS.

W najbliższych tygodniach wszystkie eksperymenty biorące udział w konkursie zostaną uruchomione i nadzorowane przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie uczestnicy projektu będą musieli napisać krótki raport. Po jego ocenie zostaną wyłonieni zwycięzcy.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce!

Wiadomość utworzona: 9 kwietnia 2020 10:09, autor: Aleksandra Weber
<sierpień 2020>