8 kwietnia 2020
Serdeczni mimo dystansu. Akcja „Pomachajmy sobie nawzajem” na Politechnice Śląskiej

„Pomachajmy sobie nawzajem!” – zachęca Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Akcja społeczna ma na celu uświadomić, że pandemia i wprowadzone środki ostrożności dot. dystansu społecznego nie zwalniają nas ze zwykłej, ludzkiej życzliwości.

Badaniem wzajemnych zależności między stopniem zachowania dystansu od innych osób, a relacją, jaka te osoby łączy, zajmuje się proksemika. Ostatnie tygodnie stały się podstawą dla redefinicji pojęcia przestrzeni osobistej – pandemia koronawirusa spowodowała wypracowanie nowych, czasowo obowiązujących reguł wpływających na to zagadnienie, które dotyczą konieczności ograniczenia bliskości kontaktów międzyludzkich.

Wprowadzono zakaz spotkań, w przestrzeni publicznej należy zachowywać odstęp przynajmniej 2 metrów od innych osób w niej przebywających, zanikły wszelkie gesty typowe dla różnego stopnia zażyłości – podanie ręki, przytulenie na powitanie, swobodna, grupowa rozmowa.

„Pandemia koronawirusa ograniczyła nasze kontakty międzyludzkie, naszą komunikację i negatywnie wpłynęła na relacje społeczne. Co nam pozostało? W jaki sposób możemy okazać bliskość, szacunek i zaufanie drugiemu człowiekowi? Wystarczy pomachać do kogoś ręką – dzisiaj to więcej niż uśmiech!” – zachęcają organizatorzy.

Inicjatywa bazuje na założeniu, że w prostu sposób, za pośrednictwem komunikatorów internetowych można podtrzymać więzi społeczne i tym samym przyczynić się do wzmocnienia stanu psychicznego osób pozostających w izolacji. Jak sugeruje podtytuł akcji – „Wyizolowani fizycznie – połączeni psychicznie” – ze swej istoty jest ona ukierunkowana na dobro innych, na połączenie się i solidaryzowanie z nimi. Już samo podjęcie działań w kierunku przygotowania filmu pozwala zwrócić uwagę na problematykę zanikających (wobec wprowadzonych ograniczeń) praktyk komunikacyjnych.

Aby dołączyć do akcji należy przygotować krótki materiał wideo, na którym gestem – machając ręką – pozdrawia się oglądających, a następnie udostępnić go w Internecie pod postem na profilu Wydziału bądź bezpośrednio w specjalnie utworzonym wydarzeniu.
Akcja trwa do 12 kwietnia do godziny 15.00.
Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza podejmuje wiele działań wspierających walkę z epidemią koronawirusa – nie tylko w zakresie prewencji zakażeń, ale także niwelowania konsekwencji, jakie powoduje w przestrzeni społecznej, organizacyjnej czy zdrowotnej stan epidemiologiczny.

Wiadomość utworzona: 8 kwietnia 2020 13:10, autor: Jadwiga Witek
<październik 2020>