25 marca 2020
Zapowiedź „Biuletynu” – wywiady z pracownikami nagrodzonymi podczas Gali Nauki Polskiej

W ramach Dnia Nauki Polskiej zorganizowano specjalną Galę, podczas której wręczono unikatowe wyróżnienia tym badaczom, których osiągnięcia w ramach konkursowych dziedzin zostały uznane za najbardziej znaczące dla polskiej nauki. W gronie wyszczególnionych znaleźli się pracownicy Politechniki Śląskiej – prof. Dariusz Arkadiusz Bartocha, dr inż. Czesław Baron oraz prof. Magdalena Małgorzata Żmudzińska-Nowak. W najnowszym „Biuletynie” przyjrzymy się ich dokonaniom.

– Odlewnictwo jest dziedziną niezwykle interdyscyplinarną i to niejako wymusza współpracę w większych lub mniejszych zespołach – mówi prof. D. Bartocha. – Spośród wszystkich działań mających na celu wykonanie dzwonu „Vox Patris”, w które byliśmy w większym czy mniejszym stopniu zaangażowani, niewątpliwie najtrudniejszym było określenie wysokości tonu przyszłego dzwonu – dodaje. „Vox Patris” jest największym kołysanym dzwonem na świecie o parametrach: 55 ton, ponad 4 m wysokości i 4,5 m średnicy. Za opracowanie jego koncepcji i zaprojektowanie oprzyrządowania oraz dobór parametrów technologicznych odpowiedzialni byli dr hab. inż. Dariusz Arkadiusz Bartocha, prof. PŚ, oraz dr inż. Czesław Baron (obaj z Katedry Odlewnictwa na Wydziale Mechanicznym Technologicznym). Podczas Gali Nauki Polskiej otrzymali nagrodą zespołową za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej: „Opracowanie technologii odlewania dzwonu Vox Patris opartej na tradycyjnych technikach i materiałach”. W „Biuletynie” dowiecie się m.in., jakie zadanie wymagało największych nakładów czasowych, a które sprawiło naukowcom z Politechniki Śląskiej największą badawczą satysfakcję.

W artykule będzie możliwość przeczytania także rozmowy z dr hab. inż. arch. Magdaleną Małgorzatą Żmudzińską-Nowak, prof. PŚ (Katedra Teorii, Projektowania i Historii Architektury, Wydział Architektury). Przyznano jej nagrodę Indywidualną I stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej, będącą wyrazem uznania dla zaangażowania badaczki w „nawiązywanie i rozwijanie naukowej współpracy międzynarodowej i krajowej”. – To swoisty „towar eksportowy” w zakresie dobrych praktyk, dzięki któremu jesteśmy jednostką atrakcyjną dla naszych partnerów z Włoch, Portugalii, Egiptu czy Chin jako forum wymiany wiedzy i doświadczeń – mówi o działaniach z zakresu konserwacji, modernizacji czy rewitalizacji obiektów architektonicznych prowadzonych na Śląsku oraz o doświadczeniu z zakresu badań and dziedzictwem architektonicznym. – Jeśli się uda zrealizować szkołę letnią, chcielibyśmy zaproponować temat związany z architekturą II połowy XX wieku na Górnym Śląsku – zdradza plany dotyczące tegorocznej International Summer School of Architecture, której jest pomysłodawcą i kierownikiem.  W „Biuletynie” przeprowadza czytelników przez wiele przedsięwzięć w skali krajowej oraz tych wykraczających poza granice Polski, ukazując w ten sposób wartość badawczą procesów z zakresu ochrony obiektów i obszarów cennych kulturowo.

Zachęcamy do lektury!
Najnowszy „Biuletyn” pojawi się już wkrótce!

Wiadomość utworzona: 25 marca 2020 10:03, autor: Dominika Gnacek
<październik 2020>