4 marca 2020
Finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika – by żyło się łatwiej"

5 marca na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki odbędzie się finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”.

Konkurs jest  organizowany przez pracowników Katedr powstałych z Instytutu Elektroniki z partnerami: firmą Siemens i Kamami. Kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się elektroniką, automatyką, robotyką, informatyką, a także lubią samodzielnie eksperymentować. Konkurs ma formułę otwartą, co oznacza że nie ma ściśle określonego zadania.

Uczestnicy przysyłali praktycznie zrealizowane projekty, mieszczące się w zakresie tematyki konkursu. Jury konkursowe wyłoniło dziesięć najlepszych prac, które w czasie finału będą rywalizowały o jak najlepsze miejsca i cenne nagrody.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 107 osób, które pracując samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach, zaproponowały 70 projektów. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, między innymi z: Warszawy, Poznania, Gdańska, Białegostoku, Lublina, Zielonej Góry, Grudziądza, Siedlec, Jarosławia, Nowego Sącza, Tarnowa, Biłgoraju, Białogardu, Olkusza, Skarżyska-Kamiennej, Kędzierzyna-Koźla i wielu okolicznych miast.

Tematyka projektów jest niezwykle szeroka: obejmuje elementy automatyki domowej, centrale alarmowe oraz układy kontroli dostępu, układy zasilające, urządzenia do analizy jakości wody, inteligentne systemy stosowane w produkcji żywności, pomoce dydaktyczne, specjalizowane roboty mobilne, humanoidalne, zaawansowane roboty przemysłowe, systemy geolokalizacji obiektów, sterowane numerycznie wiertarki, obrabiarki, pomoce dla osób starszych lub niepełnosprawnych, systemy nagłaśniające, syntezatory audio, urządzenia zwiększające bezpieczeństwo na drogach, gry elektroniczne, a także aplikacje na telefony komórkowe.

Zainteresowanie konkursem kolejny raz przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Młodzi ludzie mają nie tylko niezwykłe pomysły i bardzo głęboką wiedzę techniczną, ale nade wszystko znajdują czas, aby te pomysły realizować.

Konkurs „Elektronika – by żyło się łatwiej” stanowi formę promocji kierunku elektronika i telekomunikacja, którego absolwenci są poszukiwani przez okoliczny przemysł. Główną nagrodą w konkursie jest stypendium Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, które otrzymają trzy laureaci najwyższych miejsc, chcący podjąć studia na kierunku elektronika i telekomunikacja. Pozostali laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmy Siemens, Kamami oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Szkoły, z których wywodzą się zwycięzcy konkursu, otrzymają dodatkowo kompleksowe wyposażenie pracowni mechatroniki ufundowane przez firmę Siemens.

Dzięki partnerskiej współpracy pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z Urzędem Miasta Żory oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną po prezentacjach konkursowych laureaci konkursu wraz z opiekunami udadzą do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach.

Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystej Gali Finałowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. Prezentacje wyróżnionych projektów wysłucha grono znamienitych gości ze świata nauki, samorządowców z licznych śląskich miast, przedstawicieli władz oświatowych oraz przemysłu. Całość wydarzenia zakończy koncert gwiazdy wieczoru.

Laureatom życzymy powodzenia w czasie zbliżającego się finału konkursu!

Wiadomość utworzona: 4 marca 2020 14:41, autor: Aleksandra Weber
<październik 2020>