2 marca 2020
Zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Antoni Burghardt

Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 91 lat zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Antoni Burghardt, wieloletni Dyrektor Instytutu Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Andrzej Antoni Burghardt urodził się 9 grudnia 1928 roku w Falenicy. Był związany z Politechniką Śląską. W 1954 roku ukończył studia na Wydziale Chemicznym, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Pracował w Katedrze Inżynierii i Konstrukcji Aparatury Politechniki Śląskiej oraz w Biurze Projektów Przemysłu Koksochemicznego. W 1962 roku obronił doktorat, a następnie odbył staż w londyńskim Imperial College od Science and Technology. Habilitację uzyskał w 1964 roku, w 1971 został profesorem nadzwyczajnym, a osiem lat później – profesorem zwyczajnym nauk technicznych. W 1966 roku zaczął pracę w Zakładzie Inżynierii Chemicznej i Konstrukcji Aparatury PAN. Po przekształceniu Zakładu w Instytut Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN w 1984 roku objął funkcję dyrektora.

Profesor Andrzej Antoni Burghardt był członkiem korespondentem, a następnie członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału PAN w Katowicach. Od 1987 roku był przewodniczącym Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN, a w 2003 roku został honorowym przewodniczącym.

W 2000 roku za wybitne zasługi w rozwoju polskiej szkoły inżynierii chemicznej i procesowej oraz współpracę naukową i dydaktyczną otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Był także doktorem honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Pan Profesor został odznaczony Krzyżem Oficerskim, Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był także wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrody Ministra Nauki.

Z głębokim żalem żegnamy wybitnego inżyniera i wykładowcę. Łączymy się w smutku z Rodziną i Najbliższymi Zmarłego.

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Śląskiej, Senat oraz Wspólnota Uczelni.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 5 marca o godzinie 12:00 w Kościele św. Alberta Wielkiego w Gliwicach przy ul. Bolesława Krzywoustego 1. Złożenie do grobu nastąpi bezpośrednio po mszy świętej na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach, przy ul. Kozielskiej 120.

Wiadomość utworzona: 2 marca 2020 14:26, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 2 marca 2020 14:27, wykonana przez: Aleksandra Weber