14 lutego 2020
Zmarł prof. dr hab. inż. Janusz Walczak

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 lutego 2020 roku zmarł prof. dr hab. inż. Janusz Walczak, wieloletni pracownik Instytutu, a następnie Katedry Elektrotechniki i Informatyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. W latach 2009-2019 był Kierownikiem Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej, Informatyki i Telekomunikacji, a od 2016 roku Członkiem Senatu Politechniki Śląskiej.

Odszedł od nas wybitny naukowiec i wychowawca wielu pokoleń inżynierów, specjalista w dziedzinie elektrotechniki. Obszarem zainteresowań naukowych Profesora Janusza Walczaka była analiza i synteza układów nieliniowych, parametrycznych i ułamkowych z uwzględnieniem zjawisk chaotycznych i stochastycznych, a także teoria mocy w obwodach z przebiegami niesinusoidalnymi oraz zastosowania sieci neuronowych.

Profesor był autorem kilkunastu monografii i podręczników akademickich oraz ponad 400 artykułów i referatów naukowych, kierownikiem i wykonawcą wielu projektów naukowo-badawczych, promotorem prac doktorskich, recenzentem przewodów doktorskich i rozpraw habilitacyjnych.

Za swoją pracę Profesor Janusz Walczak został odznaczony  Brązowym  i  Srebrnym  Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią  Służbę, odznaką Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej oraz był wielokrotnie  wyróżniany  nagrodami  Rektora  Politechniki  Śląskiej, a także nagrodą społeczności studenckiej "Złota Kreda".

Z żalem i zbyt wcześnie żegnamy człowieka wielkiego serca, znanego ze swej pracowitości i uczciwości, lubianego wychowawcę i przyjaciela młodzieży.
Łączymy się w smutku z Rodziną i Najbliższymi Zmarłego.

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Śląskiej, Senat oraz Wspólnota Uczelni.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 15 lutego (sobota) o godz. 12:00 w kaplicy na Cmentarzu Lipowym przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego w Gliwicach.
Autokar zostanie podstawiony przed budynek Wydziału Elektrycznego o godz. 11:30.
Msza Święta w intencji zmarłego odprawiona zostanie 15 lutego (sobota) o godz. 18:00 w kościele pw. św. Alberta Wielkiego (św. Michała) przy ul. B. Krzywoustego w Gliwicach.

Wiadomość utworzona: 14 lutego 2020 11:52, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 14 lutego 2020 11:55, wykonana przez: Jadwiga Witek