4 lutego 2020
Uczeń ALO konstruktorem robotów

Radosław Kępa – uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach – z klocków LEGO Mindstrom EV3 skonstruował robota-łamigłówkę.

Zbudowany i zaprogramowany przez młodego konstruktora robot może posłużyć do gry i zabawy.  Skonstruowana łamigłówka polega na znalezieniu guzika ukrytego za klapką, którą można otworzyć za pomocą kombinacji dwóch z czterech dostępnych czujników. Maszyna utrudnia jednak wyszukanie guzika, np. przez chowanie czujników do jej wnętrza.

Robot bazuje na 2 kostkach-komputerach z serii Mindstorms (NXT 2.0 i EV3), używa 6 serwomotorów, 2 czujników ultradźwiękowych oraz 3 czujników dotyku. Program został napisany blokowo, w środowisku Mindstorms EV3.

Licealista uczestniczy w spotkaniach SKN Silesian Phoenix, działającego na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Miał okazję zaprezentować robota-łamigłówkę podczas międzynarodowych zawodów XII Robotic Arena we Wrocławiu, a także wziąć udział w wydarzeniu „Jak roboty widzą nasz świat?” podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki.

Wiadomość utworzona: 4 lutego 2020 09:18, autor: Aleksandra Weber
<wrzesień 2020>