31 stycznia 2020

W dniu 29 stycznia br. na Politechnice Śląskiej odbyło się pierwsze Kolegium Prodziekanów ds. Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Ogólnych. Zaproszenie do udziału w tej inicjatywie przyjęło 22 prodziekanów naszej Uczelni. Spotkanie otworzył JM Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, który na przewodniczącego kolegium powołał prof. Janusza Kotowicza, Prorektora ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Rektor w swoim wystąpieniu nawiązał do nowego zarządzenia w sprawie wprowadzenia elementu Systemu Kontroli Zarządczej, które zostało wydane 17 stycznia br.

Zaznaczył, że aby udoskonalić procesy zarządcze i komunikacyjne, zostały udostępnione pracownikom dwie możliwości składania propozycji oraz uwag dotyczących funkcjonowania Uczelni:
1) w formie elektronicznej z dniem 20 stycznia 2020 roku – w serwisie internetowym Monitora Prawnego Politechniki Śląskiej, w zakładce pn. „Uczelnia bliska każdemu”,
2) w formie papierowej z dniem 1 lutego 2020 roku – w specjalnie oznakowanych skrzynkach zlokalizowanych w ogólnodostępnym miejscu w każdej jednostce podstawowej
i administracji centralnej.

Przedstawił także szczegółowo obszary, w ramach których można składać zapytania, wnioski i propozycje.

Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, omówił zakres jaki będą obejmować spotkania Kolegium. W związku z wypadającym w tym roku 75-leciem Politechniki Śląskiej prof. J. Kotowicz przedstawił również uczestnikom harmonogram obchodów Jubileuszu.

Tematyka spotkań związana będzie z kompetencjami prorektorów i obejmować będzie głównie:
• kierowanie i koordynację współpracy jednostek  Uczelni z podmiotami gospodarczymi, krajowymi jednostkami organizacyjnymi i samorządowymi oraz organizacjami społecznymi,
• funkcjonowanie Uczelni w świetle nowych przepisów,
• wprowadzenie nowych rozwiązań ustawowych i omówienie nowego modelu zarządzania Uczelnią,
• optymalizację systemu zarządzania jednostkami Uczelni i procedur zarządczych,
• doskonalenie uczelnianych procedur, wynikających z wprowadzonego Statutu,
• realizację polityki finansowej wewnątrz Uczelni,
• współpracę z Radami Społecznymi lub ich odpowiednikami na Wydziałach w procesach wsparcia jednostek Uczelni,
• organizację współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie wdrażania efektów praktycznych działalności badawczo-rozwojowej Uczelni oraz promowanie działalności Uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym,
• nowe obszary współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym zwrócone na wyzwania przyszłości,
• pozyskiwanie środków NCBR kierowanych do jednostek naukowych przez otoczenie gospodarczo-społeczne.

Wiadomość utworzona: 31 stycznia 2020 14:32, autor: Jadwiga Witek
Ostatnia modyfikacja: 31 stycznia 2020 15:30, wykonana przez: Jadwiga Witek