30 stycznia 2020
Student Politechniki Śląskiej laureatem konkursu INTERSTUDENT 2020

Podczas gali w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020” na Politechnice Łódzkiej wręczono nagrody laureatom konkursu na najlepszego studenta zagranicznego INTERSTUDENT 2020. Zostali nimi Wietnamka, Chinka i Kameruńczyk – student studiów doktoranckich na Politechnice Śląskiej.

Od lat, z roku na rok wzrasta liczba cudzoziemców wybierających Polskę jako kraj swojej edukacji. W roku akademickim 2018/2019 studiowało w Polsce 78 259 studentów zagranicznych ze 174 krajów, czyli o 5516 więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 7,5 proc.). W bieżącym roku akademickim w kraju kształci się już ok. 85 tys. obcokrajowców, jak wynika ze wstępnych danych przedstawionych na konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020”.

W dziesiątej już edycji konkursu organizowanego w ramach programu Study in Poland, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy, zgłoszono 70 studentów z ponad 30 uczelni. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prof. Jana Szmidta – przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Celem konkursu jest promowanie najlepszych studentów obcokrajowców na polskich uczelniach.

W tym roku laureatami zostali: w kategorii studia licencjackie Lien Chau Ton Nu z Wietnamu, studentka kierunku International Relations (studia I stopnia w języku angielskim) w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej; w kategorii studia magisterskie Huiling Zhang z Chin, studentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; w kategorii studia doktoranckie Godlove Suila Kuaban z Kamerunu, student III roku studiów doktoranckich z dziedziny informatyki na Politechnice Śląskiej i asystent w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach.

Na Politechnice Śląskiej systematycznie rośnie liczba studentów zagranicznych. W 2016 roku było ich tylko 72, natomiast w latach 2017 i 2018 naszą Uczelnię, jako miejsce zdobywania wiedzy, wybrało odpowiednio 133 i 181 cudzoziemców.

Zdjęcie: Anita Kot

Wiadomość utworzona: 30 stycznia 2020 13:45, autor: Marek Gabzdyl