10 stycznia 2020
Spotkanie Rady Społecznej 08.01.2020

8 stycznia, na pierwszym zebraniu w 2020 roku, spotkali się członkowie Rady Społecznej Politechniki Śląskiej, by omówić bieżące kwestie istotne dla naszej Uczelni.

Zgromadzonych uczestników przywitali Rektor prof. Arkadiusz Mężyk oraz przewodniczący Rady Społecznej, dr inż. Jarosław Mlonka, prezes Sumitomo SHI FW Energia, który pogratulował Rektorowi zdobycia przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej.
Dziękując za słowa uznania, Rektor zaznaczył, że Uczelnia będzie starała się w jak najlepszym stopniu wykorzystać potencjał, jaki daje ten tytuł, z korzyścią dla rozwoju oraz zmiany wizerunku regionu, a także dla rozwoju uczelni i badań naukowych.

Rektor zwrócił zebranym uwagę, że gratulacje należą się także członkowi Rady Społecznej, prof. Krzysztofowi Składowskiemu – dyrektorowi gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. M Skłodowskie-Curie, w związku z nadaniem Instytutowi statusu narodowego instytutu badawczego.

Jako kolejny głos zabrał Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, prof. Janusz Kotowicz, który przypomniał zgromadzonym Priorytetowe Obszary Badawcze (POB), w oparciu o które Uczelnia koncentruje swój rozwój, oraz przedstawił osoby zajmujące się poszczególnymi obszarami z ramienia naszej Uczelni. Następnie prof. Janusz Kotowicz poprosił o przedstawienie tych obszarów przez ich przedstawicieli, by przybliżyć zgromadzonym szczegółowe informacje dotyczące każdego z nich.

Wystąpili kolejno:
1. prof. dr hab. inż. Joanna Polańska Dziekan Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki - POB1 Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna;
2. prof. dr hab. inż. Sebastian Deorowicz – POB2 Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych;
3. dr hab. inż. Przemysław Data, prof. PŚ – POB3 Materiały przyszłości;
4. prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz Prorektor ds. Ogólnych oraz prof. dr hab. inż. Jan Kaźmierczak – POB4 Inteligentne miasta i mobilność przyszłości;
5. prof. dr hab. inż. Anna Timofiejczuk Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Brodny – POB5 Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0;
6. dr hab. inż. Wojciech Adamczyk, prof. PŚ – POB6 Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

Zgromadzeni członkowie Rady mieli możliwość zadawania pytań.

Po wystąpieniach Prof. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, dokonał krótkiej syntezy oraz przedstawił najbliższe plany rozwoju obszarów badawczych. Rozwój współpracy zadeklarowanych do poszczególnych obszarów członków Rady Społecznej, nastąpi m.in. poprzez sformułowanie, a następnie realizację zadań/projektów rozwijających współpracę naszej Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Nawiązując do wystąpień, Prof. Krystyna Czaplicka-Kolarz poinformowała, że Rada NCBR przygotowuje program strategiczny pod hasłem „Nowe Technologie w zakresie energii”, w związku z którym jest w kontakcie z Prorektorem Kotowiczem w sprawie wskazania propozycji do tematyki projektów.

Andrzej Kruegar, dyrektor Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, należącego do sieci badawczej Łukasiewicz, podkreślił chęć i możliwości współpracy instytutów wchodzących w skład sieci z Politechniką Śląską.

Na koniec spotkania Przewodniczący Rady, prezes Jarosław Mlonka, poinformował zgromadzonych o laureatach, którzy podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 otrzymali statuetki Rady Społecznej. Laureaci Ci zostali wyłonieni spośród kandydatur zgłaszanych przez członków Rady.

Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na stronie galerii.

Wiadomość utworzona: 10 stycznia 2020 12:17, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 10 stycznia 2020 12:19, wykonana przez: Aleksandra Weber