9 stycznia 2020
Konkurs „O nauce po ludzku” rozstrzygnięty!

Jak mają się do siebie promieniowanie kosmiczne i cyberbezpieczeństwo? Czym różni się ludzki mózg od superkomputerów? Czy na Ziemi ukrywają się kosmici?! To zagadnienia, nad którymi pochylili się zwycięzcy tegorocznej, trzeciej edycji konkursu „O nauce po ludzku”, organizowanego przez Centrum Popularyzacji Nauki w porozumieniu z Biblioteką Politechniki Śląskiej.

Na konkurs wpłynęło ponad dwadzieścia prac. Wyłonieni laureaci to studenci Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz doktorant z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Pierwsze miejsce na podium zajęła Natalia Łomnicka (studentka Wydziału AEI). Jej artykuł pt. „Hakerzy z kosmosu” wyjaśnia w jaki sposób promieniowanie kosmiczne może „podszyć się” pod hakerów. Aleksandra Front (również studentka Wydziału AEI), laureatka drugiego miejsca, na warsztat wzięła ludzki mózg. W tekście pt. „Mózg - mały, ale wariat” wykazała, na czym polega jego potęga i jak czasami łatwo jest ją przechytrzyć. Tymczasem Filip Gamoń (doktorant Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki) postanowił nieco przybliżyć i oswoić „cywilizację pozaziemską”, udowadniając, że kosmici są wśród nas („Mikroorganizmy nie z tej planety”).

Nagrodzone artykuły będzie można przeczytać w najbliższych wydaniach „Biuletynu Politechniki Śląskiej” oraz na stronie Centrum Popularyzacji Nauki w zakładce „Poczytaj”.

Konkurs pod honorowym patronatem Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia oraz pod merytoryczną kuratelą Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki skierowany był do pracowników, studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 9 stycznia 2020 14:28, autor: Dominika Gnacek
Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2020 14:31, wykonana przez: Dominika Gnacek