27 grudnia 2019
Zmarł dr hab. inż. Henryk Przybyła, prof PŚ

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że we wtorek, 24 grudnia 2019 roku, zmarł dr hab. inż. Henryk Przybyła, prof. PŚ, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, Kierownik Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa w latach 1991 –2009.

Profesor Henryk Przybyła od początku swojej kariery związany był z Politechniką Śląską. Po ukończeniu Wydziału Górnictwa i Geologii w 1968 r. rozpoczął pracę naukową w Instytucie Organizacji i Ekonomiki Górnictwa (obecnie Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa). Stopień naukowy doktora uzyskał w 1973 r., doktora habilitowanego w 1989 r., a stanowisko profesora uzyskał w 1992 r. Od września 1991 roku przez osiemnaście lat pełnił funkcję kierownika Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa (wcześniej odpowiednio: Katedry Zarządzania i Restrukturyzacji w Górnictwie oraz Katedry Zarządzania i Inżynierii Bezpieczeństwa)

Udokumentowany dorobek publikacyjny prof. H. Przybyły obejmuje kilkadziesiąt publikacji naukowo-badawczych, referatów wygłoszonych na konferencjach w kraju i za granicą oraz ponad sto artykułów w czasopismach krajowych. Jego zainteresowania badawcze skupiały się na zagadnieniach związanych z modelowaniem procesów produkcyjnych, strategiami zarządzania w górnictwie, analizą i oceną przedsięwzięć inwestycyjnych oraz stosowanych technologii i technik wybierania. Był członkiem kilku komitetów programowych i naukowych, m.in. członkiem Sekcji Ekonomiki i Organizacji Górnictwa oraz Sekcji Projektowania i Budownictwa Górniczego Komitetu Górnictwa PAN. Zasiadał w zarządzie Rady Nadzorczej KWK „Jan Kanty” oraz Bytomskiej Spółki Węglowej (jako zastępca przewodniczącego), a także Rady Nadzorczej Gliwickiej Spółki Węglowej (gdzie pełnił funkcję kierownika).

Nabożeństwo żałobne rozpocznie się w poniedziałek 30 grudnia 2019 o godzinie 9.00 w kościele Św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku (ul. Kardynała Bolesława Kominka 18). Pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu w miejscowości Siedlec Duży (gmina Koziegłowy).

Wiadomość utworzona: 27 grudnia 2019 13:07, autor: Dominika Gnacek
Ostatnia modyfikacja: 27 grudnia 2019 13:46, wykonana przez: Dominika Gnacek