23 grudnia 2019
Powołano Śląski Klaster Internetu Rzeczy

W gliwickiej siedzibie firmy APA GROUP sp. z o.o. podpisano 17 grudnia umowę dotyczącą powstania Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC). To pierwszy w Polsce podmiot o takim charakterze. Politechnika Śląska jest jednym z jego założycieli. Inicjatorami powołania klastra są Województwo Śląskie i firma Smart Secure Networks sp. z o.o., która jest również jego koordynatorem.

Członkami Klastra, oprócz APA GROUP sp. z o.o, Smart Secure Networks sp z o.o oraz Politechniki Śląskiej, są Cyberus Labs sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Fundusz Górnośląski S.A., Revolve Bandała, Grzywa, Kaprusiak spółka jawna, SPIN-US sp. z o.o., Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Jednym z głównych zadań Klastra jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi oraz administracją publiczną i organizacjami wsparcia biznesu Województwa Śląskiego. Głównym celem jego powołania jest tworzenie produktów i rozwiązań dla Internetu Rzeczy ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. W ramach Klastra będą realizowane wspólne projekty badawcze i wdrożeniowe oraz efektywny transfer i komercjalizacja ich wyników w ramach działalności biznesowej.

Założyciele Klastra podkreślają, że wprowadzenie do regionalnej gospodarki technologii związanych z szeroko pojmowanym Internetem Rzeczy jest konieczne do zwiększenia konkurencyjności oraz innowacyjności Śląska, a także utrzymania tempa rozwoju regionu i jego transformacji od przemysłu ciężkiego do gospodarki opartej na najnowszych technologiach – zwłaszcza Internecie Rzeczy. Klaster będzie również odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie Internetu Rzeczy poprzez integrację rodzimych rozwiązań.

Powołanie klastra zainicjowano podczas Konferencji CyberSEC, która odbyła się ponad miesiąc temu w Katowicach.

Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na stronie galerii.

Wiadomość utworzona: 18 grudnia 2019 11:19, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 23 grudnia 2019 10:41, wykonana przez: Dominika Gnacek