9 grudnia 2019
Pracownicy Politechniki Śląskiej członkami Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Prof. Bożena Skołud z Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz prof. Dariusz Grabowski z Wydziału Elektrycznego zostali powołani na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Kolejna, czteroletnia kadencja PKA, instytucji działającej na rzecz zapewnienia i doskonalenia jakości kształcenia, rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. 5 grudnia wicepremier Jarosław Gowin wręczył powołania członkom PKA.

W skład PKA VI kadencji weszło 86 osób. Jej członkowie zostali powołani spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, konferencje rektorów, prezydium PKA, Parlament Studentów RP, ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców.

Podstawowymi celami działań Komisji są dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości.

– W obecnie obowiązującej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rola Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozostaje absolutnie kluczowa. PKA jest bowiem podstawowym gwarantem jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym. Trzeba jednak pamiętać, że takie niezwykle silne ukształtowanie pozycji tej instytucji, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Decyzje podejmowane przez PKA, wpływając istotnie na funkcjonowanie każdej uczelni w Polsce, w dużym stopniu kształtują również funkcjonowanie całego systemu szkolnictwa wyższego. Chciałbym, aby nowi członkowie PKA pamiętali o tym przez cały czas pełnienia swojej funkcji – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin podczas wręczania nominacji.

Wiadomość utworzona: 9 grudnia 2019 10:52, autor: Anna Mrowiec
<listopad 2020>