8 listopada 2019
Politechnika Śląska na konferencji we Lwowie

Od 4 do 5 listopada 2019 r. na Politechnice Lwowskiej odbywała się Międzynarodowa Konferencja „Wyższa szkoła techniczna w Europie Środkowej i Wschodniej: geneza, teraźniejszość i perspektywy rozwoju”. Jednym z organizatorów była nasza uczelnia.

Politechnikę Śląską na konferencji reprezentowali prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych, prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, prof. Anna Chrobok, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Politechniką Lwowską, oraz prof. Renata Frączek, dyrektor Biblioteki PŚ.

Głównym tematem konferencji była historia Politechniki Lwowskiej i jej powiązań z uczelniami w Europie Środkowej i Wschodniej, a samo wydarzenie odbyło się w 175 rocznicę uroczystego otwarcia Akademii Technicznej we Lwowie –  4 listopada 1844 roku.

Uczestnicy obradowali w trzech sekcjach, które m.in. były poświęcone genezie i historii instytucji technicznych w Europie Środkowej i Wschodniej, dziedzictwu naukowemu Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” i przestrzeni informacyjnej bibliotek.

Międzynarodowa konferencja stała się okazją do dyskusji na temat obecnego stanu uczelni technicznych, rozwoju i trendów naukowych w XXI wieku. Rozmowy były poświęcone również kierunkom edukacji, które powinny mieć wpływ na ukształtowanie przyszłego rynku pracy.

Z myślą o długoletniej tradycji związków lwowskiej uczelni z polskimi uniwersytetami, przedstawiciele politechnik niejednokrotnie podkreślali wagę współczesnej współpracy naukowej i przemysłowej,  a także rolę dialogu i partnerstwa pomiędzy uniwersytetami, współdziałania i wymiany doświadczeń.

W konferencji uczestniczyli ponadto przedstawiciele Politechniki Lwowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz prezydenci Wrocławia i Lwowa.

Wiadomość utworzona: 7 listopada 2019 14:16, autor: Aleksandra Weber
Ostatnia modyfikacja: 8 listopada 2019 07:12, wykonana przez: Aleksandra Weber