31 października 2019
Pierwsze w semestrze Otwarte Seminarium Naukowe w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich pracowników, studentów i uczniów, na pierwsze w tym semestrze Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się 6 listopada o godz. 14:00 w auli B, w budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „100 lat z ferroelektrycznością” wygłosi prof. dr hab. Jan Dec z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego.

Dziś trudno wyobrazić sobie diagnostykę medyczną bez ultrasonografu czy też średniej klasy samochód bez czujników parkowania. W powszechnym użyciu mamy zapalniczki piezoelektryczne oraz czujniki ruchu. Skonstruowano nowej generacji radar, wykorzystywany m.in. w rakietowym systemie PATRIOT. A wszystko zaczęło się 100 lat temu za sprawą Joseph'a Valaska – fizyka amerykańskiego czeskiego pochodzenia, który jako pierwszy zaobserwował ferroelektryczną pętlę histerezy. Z inżynierskiego punktu widzenia, ferroelektryk jako materiał charakteryzuje się spontanicznym, makroskopowym spolaryzowaniem, którego kierunek może być zmieniony za pomocą zewnętrznego pola elektrycznego (tzw. przepolaryzowanie). Jest to zatem elektryczny analog ferromagnetyka.

Materiały o właściwościach ferroelektrycznych, są klasycznymi materiałami wielofunkcyjnymi. Stąd wynikają ich różnorakie zastosowania praktyczne odbiegające od ich podstawowej właściwości. Podczas wykładu zostaną, w przystępny sposób, przedstawione trudne początki, stan obecny, a także perspektywy dalszego rozwoju tej klasy materiałów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wiadomość utworzona: 31 października 2019 10:51, autor: Anna Mrowiec
<grudzień 2019>