14 października 2019
Noc w Instytucie Lotnictwa z Politechniką Śląską

W Instytucie Lotnictwa w Warszawie 11 października zorganizowano kolejną, dziesiątą, a więc jubileuszową „Noc w Instytucie Lotnictwa”, która przyciągnęła tysiące entuzjastów i pasjonatów lotnictwa.
W wydarzeniu nie mogło zabraknąć Politechniki Śląskiej, zatem jako jeden z wystawców obecna była Katedra Technologii Lotniczych Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, prezentując zarówno swój samolot, jak i możliwości kształcenia w branży lotniczej. Na wystawie, tuż obok największego portu lotniczego w Polsce – Lotniska im. Fryderyka Chopina zaprezentowało się ponad 100 różnych firm, szkół i uczelni z branży lotniczej.
Wydarzenie było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z działalnością organizacji lotniczych zajmujących się m.in. konstruowaniem i produkcją statków powietrznych, badaniami i wdrożeniami najnowszych technologii lotniczych, transportu ludzi i towarów, kształceniem i szkoleniem personelu lotniczego. Można było wysłuchać wielu zajmujących wykładów – o świecie lotniczym i przestrzeni kosmicznej – oraz podziwiać panoramę stolicy i lotniska , z wyjątkowo otwartego w tym dniu tarasu widokowego. Wydarzenie to zgromadziło tłumy ludzi dla których lotnictwo to przede wszystkim pasja.

Celem uczestnictwa przedstawicieli Uczelni w tym przedsięwzięciu była promocja działalności naukowej i badawczo-wdrożeniowej prowadzonej przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej w obszarach związanych z lotnictwem i kosmonautyką,  Zaprezentowano także bogatą ofertę kształcenia i szkolenia personelu lotniczego ,a w tym m.in.:
  • Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która kształci w specjalnościach: nawigacja lotnicza – pilotaż, a także mechanika i eksploatacja lotnicza,
  • Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego ATO Politechniki Śląskiej w Gliwicach – organizacji uprawnionej do realizacji zintegrowanego szkolenia lotniczego do poziomu licencji pilota zawodowego ATPL(A),
  • Akademickiego Ośrodka Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej Part-147 – organizacji  uprawnionej do realizacji szkoleń mechaników lotniczych w kategoriach: B1.1, B1.2 i B1.3.
W trakcie wystawy zostały przedstawione eksponaty i materiały promocyjne, a także – samolot Aero AT-3 i bezzałogowe statki powietrzne – drony. Eksponaty te były niewątpliwym magnesem przyciągającym tłumy zwiedzających, w tym rodziny z dziećmi, dla których niesamowitą frajdą była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w kokpicie samolotu w charakterystycznej czapce pilota.
Politechnika Śląska planuje stałą obecność na kolejnych edycjach tego imponującego wydarzenia zachęcając młodzież do studiów na kierunkach lotniczych realizowanych w murach górnośląskiej uczelni.

Wiadomość utworzona: 14 października 2019 11:20, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 14 października 2019 11:23, wykonana przez: Marek Gabzdyl