11 października 2019
50 lat kształcenia na kierunku transport

W roku 2019 mija 50 lat od rozpoczęcia przez Politechnikę Śląską kształcenia na kierunku studiów transport. Przypomniał o tym dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Piotr Folęga podczas wydziałowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020, która rozpoczęła się w południe 8 października 2019 r. w auli w Katowicach. Na uroczystość przybyli m.in. marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, prezydent Katowic Marcin Krupa i prorektorzy Politechniki Śląskiej Bogusław Łazarz i Wojciech Szkliniarz. Wśród gości byli też przedstawiciele jednostek organizacyjnych naszej i innych uczelni, współpracujących z wydziałem szkół i przedsiębiorstw.

Przywitawszy zebranych, w tym licznie zgromadzonych przyjętych na pierwszy rok studiów, dziekan przedstawił dzieje naszej uczelni, a zwłaszcza 50 lat kierunku transport. Kształcenie na tym kierunku rozpoczęto w roku 1969 w Oddziale Transportowo¬ Komunikacyjnym na Wydziale Mechaniczno- Energetycznym. W roku 1971 powstał Instytut Transportu i Komunikacji, który działał na prawach wydziału. W roku 1978 instytut przekształcono w Wydział Transportu, który działał do roku 1984. W następnych latach jego rolę przejął Instytut Transportu. W roku 2002 ponownie utworzono Wydziału Transportu, który 1 października br. nosi nazwę Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej. Dotychczas na Politechnice Śląskiej wydano ponad 9 tysięcy dyplomów ukończenia studiów na kierunku transport.
W bieżącym roku studia na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej rozpoczyna ok. 380 osób, w tym ok. 240 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia. Ogółem na wydziale studiuje obecnie ponad 1100 osób. Studentów od tego roku obsługuje Biuro Obsługi Studentów, które zastąpiło dziekanaty dwóch wydziałów zlokalizowanych w Katowicach, podlegające Centrum Obsługi Studiów. Dziekan w wystąpieniu przedstawił zgromadzonym strukturę wydziału, jego działalność, osiągnięcia i władze. W słowach skierowanych do przyjętych na studia mówił rosnącym zapotrzebowaniu na absolwentów uczelni technicznych i życzył dobrego wykorzystania czasu studiów.
Spośród zaproszonych gości przemawiali: marszałek Senatu RP, prorektor ds. ogólnych, prezydent Katowic i przewodnicząca samorządu doktorantów. Immatrykulację studentów pierwszego roku przeprowadził prodziekan ds. kształcenia Rafał Burdzik. Po tej głównej części uroczystości nastąpiło wręczanie wyróżnień. Do grona zasłużonych dla naszego wydziału została włączona dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej prof. Marianna Jacyna. Następnie zebrani wysłuchali wykładu pt. „Przegląd zagadnień badawczo-rozwojowych samolotów AT-5 oraz AT-6 Twin” przedstawionego przez Tomasza Antoniewskiego, prezesa zarządu AT-P Aviation. Uroczystość zakończył występ Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 10 października 2019 08:32, autor: Marek Gabzdyl
Ostatnia modyfikacja: 11 października 2019 07:51, wykonana przez: Marek Gabzdyl