21 czerwca 2019
Porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół nr 10 w Zabrzu

Politechnika Śląska zawarła porozumienie o współpracy naukowej i dydaktycznej z miastem Zabrze oraz Zespołem Szkół nr 10 w Zabrzu-Mikulczycach. Jego celem jest objęcie przez uczelnię opieki w dziedzinie cybernetyki nad uczniami i nauczycielami szkoły, a tym samym stworzenie możliwości rozwoju zainteresowań i wiedzy młodych ludzi. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w środę, 19 czerwca, w Zabrzu.

W imieniu Politechniki porozumienie podpisał rektor prof. Arkadiusz Mężyk, miasta Zabrze – prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, a ZS nr 10 – dyrektor Mirosław Mendecki. W spotkaniu uczestniczył również dr Krzysztof Daniec, asystent prof. Aleksandra Nawrata, zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który był inicjatorem tego porozumienia, oraz Ewa Wolnica, naczelnik Wydziału Oświaty UM w Zabrzu.

- To kolejna inicjatywa, którą Politechnika realizuje z miastem Zabrze. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kolejnym sukcesem, szczególnie dla młodych ludzi, którzy ukończą tę szkołę. Żyjemy w metropolii, a już ona stwarza problemy w związku z dużą ilością obróbki danych i ich zabezpieczenia. W związku z tym specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa potrzeba będzie bardzo wielu – powiedział podczas spotkania prof. Arkadiusz Mężyk.

Zgodnie z umową, uczelnia zobowiązała się m.in. do pomocy w opracowaniu autorskich programów kształcenia, delegowania pracowników naukowo-dydaktycznych do prowadzenia zajęć w szkole i  podnoszenia kwalifikacji nauczycieli.

Szkoła natomiast, zgodnie z ustaleniami pracowników uczelni, zmodyfikuje program nauczania dla klasy o profilu programista/informatyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Klasa ta została objęta patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, NCBR oraz Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 21 czerwca 2019 08:18, autor: Anna Mrowiec
<listopad 2019>