14 czerwca 2019
Udany debiut SKN AI-METH na Droniadzie 2019

Drużyna Silesian Erne (Śląski Bielik) wywodząca się z międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego „Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH” wzięła udział w 6. edycji zawodów dronów Droniada 2019. Drużyna powstała z końcem 2018 roku, był to jej pierwszy start, który zakończył się dużym sukcesem. W klasyfikacji generalnej zespół Silesian Erne zajął czwarte miejsce.

Zawody Droniada 2019  odbywały się w dniach 5-8 czerwca na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach. Jednym z celów Droniady jest weryfikacja systemów bezzałogowych realizujących konkretne potrzeby w zakresie zarządzania kryzysowego i geoinformacji. W trakcie tegorocznych zawodów studenci mieli możliwość zaprezentowania oraz weryfikacji w praktyce swoich rozwiązań. Rozgrywane były trzy konkurencje polegające na transportowaniu przesyłek („Most powietrzny – uniwersalny moduł cargo”),  poszukiwaniu i śledzeniu skradzionego samochodu („Auto na radio”) oraz zbudowaniu muru z piankowych cegieł („Podaj cegłę”).  Im bardziej zadania te były wykonywane w sposób autonomiczny, tym więcej punktów zdobywała drużyna. Drużyna Silesian Erne zdobyła w tych konkurencjach dwie nagrody, tj. Nagrodę Specjalną Open Link za najszybsze dostarczenie przesyłki w konkurencji „Most powietrzny” oraz Nagrodę Specjalną Instytutu Lotnictwa za najszybsze znalezienie samochodu na podstawie koloru karoserii w konkurencji „Auto na radio”.

Zespół tworzą studenci Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki w składzie: Maciej Cholewa, Adrianna Malkusz, Jakub Raczek, Maciej Radek oraz Michał Rudzki. Opiekę nad projektem sprawują dr Wawrzyniec Panfil oraz prof. Piotr Przystałka przy wsparciu dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego prof. Anny Timofiejczuk oraz prof. Wojciecha Moczulskiego. Zespół działa przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z zawodów dostępną na stronie internetowej

Zawody Droniada 2019 objęte były patronatem honorowym: wiceprezesa rady ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina; prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona; ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Głównym organizatorem zawodów był Instytut Mikromakro.

Wiadomość utworzona: 14 czerwca 2019 08:02, autor: Anna Mrowiec