24 maja 2019
O Blockchain i Przemyśle 4.0 na Politechnice Śląskiej

Co to jest blockchain? Czy to chwilowa moda czy przyszłość i nowa technologia? Jakie możliwości ona daje? Na te i wiele innych pytań starano się znaleźć odpowiedzi podczas zorganizowanej 23 maja w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej konferencji „Blockchain – Przemysł 4.0”.

Wykład inauguracyjny wygłosił przewodniczący rady programowej konferencji prof. Jerzy Buzek, w którym zwrócił uwagę na niektóre aspekty czwartej rewolucji przemysłowej nazywanej Przemysłem 4.0 z punktu widzenia humanisty. Wojciech Piotrowicz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju natomiast starał się wyjaśnić samą ideę blackchain:
- Blockchain to nowe technologie, nowe możliwości tworzenia baz danych, dzięki którym użytkownicy i ci, którzy mają do nich dostęp, są pewni, że są one wiarygodne i można im zaufać – tłumaczył.

W drugiej części konferencji wyjaśnienie idei Przemysłu 4.0 połączono z zaprezentowaniem praktycznych przykładów i pokazaniem wyzwań oraz szans implementacji rozwiązań w polskim krajobrazie społeczno-gospodarczym. Trzeci, końcowy blok wydarzenia poświęcono związkom łączącym technologię Blockchain z Przemysłem 4.0. Swoje referaty przedstawili tu m.in. prof. Mariusz Hetmańczyk i prof. Anna Timofiejczuk z Politechniki Śląskiej.

Organizatorami konferencji byli: RIPH w Gliwicach, Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wiadomość utworzona: 24 maja 2019 14:03, autor: Anna Mrowiec
<listopad 2019>