23 maja 2019
Zespół z Politechniki Śląskiej zwycięzcą VI edycji konkursu „Eureka! DGP” Odkrywamy polskie wynalazki

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego w składzie:
prof. Jan Zawadiak - kierownik zespołu, mgr inż. Szymon Wojciechowski, dr hab. inż. Beata Orlińska, dr inż. Tomasz Piotrowski, dr inż. Adam Marek, mgr Mateusz Data i techn. Iwona Szmidt podczas finałowej gali konkursu „Eureka! DGP”, która odbyła się 21 maja podczas kongresu Impact’19 w Krakowie, odebrał nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych ufundowaną przez mecenasa polskiej nauki Polpharmę oraz 50 tysięcy złotych na kampanię reklamową w mediach INFOR Biznes, wydawcy Dziennika Gazety Prawnej.

Zgłoszony przez zespół projekt pod tytułem: „Sposób przetwarzania odpadowych folii laminowanych wydzielonych w procesie rozwłókniania z opakowań wielomateriałowych na żywność płynną typu Tetra Pak” okazał się bezapelacyjnie najlepszym spośród 54 rozwiązań zgłoszonych do konkursu.

Kapituła konkursu nominowała 20 wynalazków do nagrody, z których ostatecznie wytypowała 5 laureatów konkursu. W gronie laureatów poza zwycięskim zespołem pod przewodnictwem prof. Zawadiaka, znalazł się również zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Zespół pod kierownictwem prof. Mariana Nowaka za rozwiązanie: „Nanostrukturalny włóknisty materiał kompozytowy o osnowie polimerowej z fazą wzmacniającą oraz sposób jego wytwarzania” otrzymał wyróżnienie.

Wiadomość utworzona: 23 maja 2019 12:37, autor: Anna Mrowiec