20 maja 2019
O nowym układzie SI w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich pracowników oraz studentów na kolejne w tym roku akademickim Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się 22 maja o godz. 14:00 w auli A budynku Centrum Nowych Technologii znajdującego się przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „Redefinicja jednostek układu SI na przykładzie kelvina” wygłosi prof. dr hab. inż. Andrzej Zięba z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nowy Układ SI, który obowiązuje od maja br., oparty jest na ustaleniu wartości podstawowych stałych fizycznych: c, h, e, kB i NA. Jego jednostki cieplne będą wynikać z ustalonej wartości stałej Boltzmana kB, co zastąpi odwołanie do temperatury punktu potrójnego wody. Podstawą eksperymentalną redefinicji kelwina są aktualnie: termometria akustyczna, termometria szumowa i termometria stałej dielektrycznej gazu. Niezbędnym warunkiem realizacji tej ostatniej metody jest obliczenie ab initio podatności dielektrycznej atomu helu z dokładnością do poprawek α4 elektrodynamiki kwantowej. Zostało to zrealizowane przez zespół z UW kierowany przez prof. Bogumiła Jeziorskiego i stanowi ważny polski wkład do redefinicji jednostek układu SI.

Serdecznie zapraszamy.

Wiadomość utworzona: 20 maja 2019 09:34, autor: Anna Mrowiec