17 maja 2019
Startup absolwentów Politechniki Śląskiej wyróżniony podczas European Startup Days!

Startup WAAM, który stworzyli absolwenci Politechniki Śląskiej - dr inż. Magdalena Bogacka, dr inż. Artur Czachor, mgr inż. Wojciech Litwin oraz mgr inż. Andrzej Korczyński - został uznany za jeden z trzech najlepszych startupów w kategorii Environment podczas European Startup Days, które odbywało się w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Znalazł się również w finałowej osiemnastce startupów, które prezentowano na głównej scenie katowickiego Spodka. „Dziennik Zachodni” natomiast przyznał WAAM tytuł jednego z trzech najciekawszych startupów prezentowanych podczas tego wydarzenia.

WAAM to pierwsza polska maszyna typu Reverse Vending Machine do przyjmowania opakowań zwrotnych. Urządzenie charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami mechanicznymi, które pozwalają na większe gromadzenie odpadów. Dodatkowo niekonwencjonalne połączenie dedykowanej aplikacji oferującej gry z maszyną tworzy z całości pierwszą na świecie konsolę gier, w której zbierane odpady pełnią rolę wirtualnej waluty. Za zebraną walutę użytkownik będzie mógł spełniać swoje marzenia w wirtualnym świecie, a to wszystko dzięki zbieraniu odpadów i wrzucaniu ich do naszego urządzenia. Rewolucyjny jest również system generowania zysków dla inwestora - można punktować wybrane produkty lub lokalizacje maszyn, jednocześnie zwiększając sprzedaż produktów. Dodatkowo można pozyskiwać cenne informacje marketingowe.

Główni pomysłodawcy dr Magdalena Bogacka i dr Artur Czachor są absolwentami Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, ukończyli gospodarkę odpadami. Jest to świetny przykład na to, że nasi wychowankowie doskonale radzą sobie na rynku i podejmują wyzwanie prowadzenia własnego biznesu. Obecnie Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów i Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki ma w swojej ofercie kierunek gospodarka obiegu zamkniętego, który skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach zagospodarowania odpadów, takich, jak proponuje firma WAAM. Studenci tego kierunku dowiedzą się, jak można z pomysłem dążyć do redukcji odpadów opakowaniowych i wspomóc nasz kraj w spełnieniu restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej, dotyczących tzw. dyrektywy plastikowej.

Więcej o startupie: www.waam-machines.com

Wiadomość utworzona: 17 maja 2019 11:37, autor: Anna Mrowiec