9 maja 2019
Prof. Eugeniusz Świtoński doktorem honoris causa Politechniki Opolskiej

Prof. Eugeniusz Świtoński z Wydziału Mechanicznego Technologicznego został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. Uroczystość, która została zorganizowana w ramach Święta Politechniki Opolskiej i była połączona z promocjami doktorskimi, odbyła się 8 maja. Profesor już po raz szósty został uhonorowany najwyższą godnością akademicką.

W uroczystości wzięli licznie udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej na czele z rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem, a także m.in. rektorzy, prorektorzy i naukowcy wielu polskich uczelni oraz społeczność akademicka Politechniki Opolskiej.

– Możliwość osobistego uczestniczenia w tej podniosłej uroczystości jest dla mnie, wychowanka Pana Profesora, niezwykle ważna. Profesor, wykształciwszy kilka pokoleń naukowców, stał się dla nas niekwestionowanym autorytetem i wielokrotnie pomagał nam podejmować życiowe decyzje, decydujące o ścieżce naszej kariery zawodowej – powiedział podczas uroczystości prof. Arkadiusz Mężyk.

Prof. Eugeniusz Świtoński od lat współpracuje z Politechniką Opolską. Jego mentorem był rektor tej uczelni  w latach 1975-1981 – prof. Oswald Mateja.

Profesor tytułem doktora honoris causa został uhonorowany już po raz szósty. Tytuł ten nadały mu już Politechnika Śląska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Prof. Eugeniusz Świtoński urodził się w 1940 r. w Drohiczynie. W 1963 r. ukończył Politechnikę Poznańską i rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej. Stopień doktora uzyskał w 1970 r., a doktora habilitowanego w 1980. W 1999 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1991 do 2013 r. kierował Katedrą Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Jest założycielem Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Śląskiej.

Był promotorem ponad 200 prac dyplomowych, jest ponadto autorem aż 24 podręczników akademickich i monografii naukowych oraz ponad 300 artykułów i referatów. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół mechaniki teoretycznej i doświadczalnej, mechatroniki i biomechaniki.

Wiadomość utworzona: 9 maja 2019 09:30, autor: Anna Mrowiec