24 kwietnia 2019
Dziś Pierwszy Śląski Stand Up Naukowy

Czy naukowcy mają poczucie humoru i potrafią je pokazać? Przekonają się o tym już dziś uczestnicy Pierwszego Śląskiego Stand Up-u Naukowego, w którym wystąpi ośmioro naukowców z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach. Organizuje je Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej (CPN). Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00 w Klubie Studenckim Spirala. Wstęp jest wolny.

Podczas Pierwszego Śląskiego Stand Up-u Naukowego nie zabraknie też gości – Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, laureata tegorocznej nagrody Popularyzator Roku w kategorii Animator. Całość wydarzenia poprowadzi natomiast Antoni Syrek-Dąbrowski - komik, improwizator i scenarzysta związany ze Stand Up Polska.

Stand up to zyskujący coraz większą popularność rodzaj występu scenicznego, polegającego na monologu przed publicznością na żywo. W przeciwieństwie do kabaretu, stand up nie jest dopracowany i ma charakter luźnej wypowiedzi, stawiającej nacisk na kontakt z widzami. Ten rodzaj rozrywki zyskuje w Polsce coraz więcej fanów.

- Centrum Popularyzacji Nauki to miejsce, w którym proponujemy naukowcom m. in. szkolenie się w nowoczesnych formach popularyzacji nauki. Jedną z nich jest stand up naukowy, czyli popularyzacja nauki w lekkiej, humorystycznej formie. Na dwudniowym szkoleniu naukowcy będą tworzyć i szlifować pod okiem fachowca swoje wystąpienia, aby przedstawić efekt swojej dwudniowej pracy właśnie w Spirali. Takie wydarzenia są organizowane na świecie, w Polsce stand up naukowy dopiero zaczyna funkcjonować w świadomości popularyzatorów. Wymaga on nie tylko poczucia humoru, ale również ogromnej odwagi i dystansu do siebie. Czy śląscy naukowcy to potrafią? Zobaczcie sami – zaprasza prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor CPN.

Wiadomość utworzona: 24 kwietnia 2019 12:00, autor: Anna Mrowiec
<listopad 2019>